نام نويسنده: حجت الله نیکویی

لینک: http://old.aqeedeh.com/author/366/
:مختصرى درباره اين نويسنده

«حجت الله نیکویی» در شهر قم بدنیا آمد و بعد از اتمام دیپلم در همان شهر، وارد دانشکدۀ زبان انگلیسی (تخصص مترجمی زبان انگلیسی) در دانشگاه پیام نور شد، و در آنجا ادامۀ تحصیل داد و سپس به عنوان کارمند در «سازمان تبلیغات اسلامی» مشغول به کار شد.
وی توجه زیادی به مطالعۀ کتاب های دینی و بحث دربارۀ حقایق دین، در متن کتابهای قدیم و جدید داشت، و میل شدید به نقد و بررسی عقاید اساسی دین داشت و هیچ عقیده‌ای را نمی‌پذیرفت جز اینکه با دلایل قاطع وبراهین محکم ثابت شده باشد. 
اقامت ایشان در قم و نزدیکی او به حوزۀ علمیه و کتابخانه های متعدد آن باعث شده که مطالعات زیادی در کتب شیعه داشته باشد. کار ایشان در سازمان تبلیغات اسلامی نیز باعث گسترش معلومات ایشان ومطالعۀ آرای مختلف شد.
آقای «نیکویی» نزد شیخ نعمت الله صالحی نجف آبادی [صاحب کتاب شهید جاوید] رفت و آمد میکرد و از روح نقادی آن شیخ بزرگوار استفاده هایی کرد، و همچنین کتاب‌های دکتر عبد الکریم سروش را مطالعه نمود و تحت تاثیر افکار آن قرار گرفت بویژه کتاب «قبض وبسط تئوریک شریعت» است.
کما اینکه از بعضی کلمات «نیکویی» اینچنین برمی‌آید که ایشان کتاب‌های استاد مرحوم حیدر علی قلمداران را نیز مطالعه کرده بویژه کتاب «شاهراه اتحاد یا بررسی نصوص امامت» و گفته های قلمداران را پسندیده است.
در حدود سن سی سالگی آقای «نیکویی» کتابی تالیف کرد به اسم «تئوری امامت در ترازوی نقد» که در آن با کمال جرأت و صراحت، تئوری امامتی که در بین شیعۀ امامیۀ رایج است را در ترازوی نقد گذاشت و ثابت کرد که این نظریه وزنی ندارد و نیازمند به تجدید نظر و بازسازی تئوریک است.
انتشار این کتاب، سر و صدایی در محافل دینی براه انداخت، و تعدادی از علمای بزرگ شیعه به مخالفت این کتاب پرداختند، و مؤلف آن را دعوت به مناظره نمودند. در این راستا آقای نیکویی با شیخ فاضلی بنام «علی شیروانی» که از شاگردان ممتاز آیت الله محمد تقی مصباح یزدی، مهمترین استاد ومدافع تشیع سنتی در حوزه است، چندین جلسه مناظرۀ حضوری داشته، که بدون نتیجه متوقف شد، سپس با آقای «حسن رحیم پور اصغدی» مناظرات و مباحثات غیر مستقیم داشته که آنهم بدون نتیجه به پایان رسید.
در این مدت البته آقای نیکویی به خاطر عقاید مخالف شیعه، از کارش اخراج شد و به زندان رفت، و از زندان با تعهد کتبی و اقرار به اینکه او اشتباه کرده و تمام ادلۀ راستین شیعه را خوب مطالعه نکرده آزاد شد.
وی بعد از آزادی از صحنه‌های علمی متواری و به زندگی عادی مشغول شد، البته در سال‌های اخیر در بعضی از سایت‌های ایترنتی مقالاتی که نویسندۀ آنها «حجت الله نیکویی» ذکر شده دیده می‌شود که متأسفانه آرای کاملا الحادی (بی‌دینی) در آن مطرح شده است. با تامل در اسلوب استدلال و سبک بیان و روش احالات در حاشیه، بیشتر به نظر می‌رسد که این مقالات الحادی متعلق به ایشان باشد.

متاسفانه در مذهب شیعه خرافات های دور از عقل زیادی وجود دارد و باعث شده که بسیاری از منصفین شیعه از عقاید شیعه تنفر پیدا کنند. در این مسیر، کسانی هستند که به علت عدم دسترسی به منابع معتبر و عدم وصول به توحید واقعی، به گمراهی رفته و لاییک شده و یا به مسیحیت و دیگر ادیان روی می‌آورند. آقای نیکویی نیز از زمره چنین کسانی است که پس از انزجار از عقاید شیعه، کتاب‌هایی در رد آنها می‌نویسد ولی وقتی نتیجه تحقیقاتش به نتیجه‌ای مخالف انتظار طبقه رسمی روحانیت شیعه منتهی شده است، با تاوان سنگینی مواجه شده و متاسفانه راه توحید را نیز نیافته و کاملا به بیراهه رفته و گویا از دایره اسلام خارج شده است. 

 

نبذة مختصرة:حجت الله نيكوئي: كاتب معاصر من مدينة «قم» في وسط إيران، ولد ونشأ فيها وبعد إكمال الثانوية العامة التحق بكلية اللغة الإنجليزية - قسم الترجمة - في جامعة «پيام نور» (رسالة النور) وتخرج منها – على ما يبدو - في أواخر التسعينيات (من القرن الماضي) وعمل موظفاً في قسم الترجمة في «سازمان تبليغات اسلامي» (منظمة التبليغ الإسلامية) وهي منظمة حكومية تابعة لوزارة الإرشاد الإسلامية في إيران.
- في الثلاثينيات من عمره ألف «حجت الله نيكوئي» بالفارسية كتابه الحالي «تئوري امامت در ترازوي نقد» أي «نظرية الإمامة في ميزان النقد» الذي أحدث ضجَّة كبيرة لما تمتع من جرأة وقوة حجة ونصاعة برهان وصراحة لهجة في نقد نظرية الإمامة لدى الشيعة الاثنى عشرية، داعياً إلى إعادة نظر جذرية فيها، مما أقام عليه علماء «قم» ولم يقعدهم حيث رد عليه عدد من آيات قم الكبار.
- بعد نشره لهذا الكتاب تعرض «نيكوئي» لضغوطات عديدة، أشار إليها إشارة مقتضبة في مقدمته، حيث تم طرده من وظيفته في «منظمة التبليغ الإسلامية»، ودُعِيَ - أو دعا هو- إلى المناظرة بشأن كتابه وما طرحه فيه من أفكار، فعُقِدت عدة مناظرات حضورية بينه وبين الأستاذ الشيخ «علي شيرواني» الذي يُعد من خواص تلاميذ آية الله «محمد تقي مصباح يزيدي» (أحد أكبر علماء ومتكلمي الحوزة العلمية الدينية في قم، وصاحب عشرات الكتب في الدفاع عن التشيع). وقد وعد «علي شيرواني» أن يجيب على كتاب «نيكوئي» هذا لكنه لم يفعل حتى اليوم!
تم سجنه بعد ذلك وأفرج عنه بالتزام مكتوب بأنه كان على خطأ ولم يقم بدراسة أدلة الشيعة دراسة عميقة.
وبعد إفراجه من السجن، بدأ يعيش حياة بعيدة عن المشهد العلمي، إلا أنه في هذه السنوات الأخيرة نشر باسمه مقالات وكتب في ساحة الانترنت، ولكن مع الأسف تغير آراؤه إلى آراء إلحادية بحتة.

دين الشيعة مليء بالخرافات وبعيد عن العقلانية والاستدلال، وجعل هذا الكثير من محققي الشيعة يكرهون عقائدهم. ولعدم وجود منابر لنشر الإسلام الحقيقي، فهناك كثير منهم يخرجون من دائرة الإسلام وينتمون إلى أفكار ضالة كالنصرانية والزردشتية واللادينية. وهذا الرجل يبدو من هؤلاء.