4.22 MB
1.8 MB
1.01 MB
رده‌بندی دهدهی دیوئی
297/45/326
تکامل فکر سیاسی شیعه از شورا... نام كتاب:
احمد کاتب نويسنده:
تالیف مترجم:
۱۱۸۳۱ تعداد دریافت: ۳۹۷۲۴ تعداد نمایش:
يکشنبه، ۱۷ خرداد (جوزا) ۱۳۸۸ تاریخ افزودن:
پنجشنبه، ۰۹ شهریور (سنبله) ۱۳۹۱ به روز رسانی:
۷۱۳ تعداد صفحات: موجود نیست اندازه کتاب:
Persian زبان اصلی:
منبع:
ارسال به شبکه های اجتماعی
برچسب‌های این کتاب
کلیدواژه‌های این کتاب

پژوهشی مستدل و جامع است درباره مبانی فقهی و استدلالی نظریه ولایت فقیه و حدود و اختیارات نهادهای قدرت در شیعه. فرمانرواییِ افســار گسیخته و غیر مسئولانه ولی فقیه در ایران ، صدور احکامِ بلانقضِ ناعادلانه و دخالت او در امور اقتصادی، اجتماعی و قضایی کشور، انگیزه نویسنده در این پژوهش بوده است. کتاب، با بررسی تاریخ اندیشه سیاسی شیعه و چگونگی پیوند آن با نظریه شورا آغاز می‌شود و سپس نظریه امامتِ مبتنی بر عصمت و احادیث منصوص و معجزات نقل شده از ائمه (!)که همگی مولود اندیشه‌های متکلمین شیعه در قرن دوم است، بررسی و تحلیل می‌گردند. دشواری‌هایی که این نظریه در خلال قرن‌های دوم و سوم با آن روبرو بوده است و ارتباط آن با فرضیه ولادت امام زمان، در ادامه بحث می‌آید. سپس مدعیات و دلائلی که متکلمان و مورخین درباره ولادت و غیبت مهدی ارائه داده‌اند در سه بخشِ دلایل عقلی و فلسفی، دلایل تاریخی و دلایل مستند به روایتِ منقول، مورد مطالعه و نقد قرار می‌گیرند. در فصل‌های بعدی، پیامدهای منفی و مفاسد نظریه انتظار و آثار زیانبار آن در ابعاد اجتماعی و سیاسی جامعه شیعه بررسی شده و کوشش‌های عده‌ای از متفکرین شیعه برای خروج از بن‌بست و انزوای سیاسی، تحلیل می‌شود. بخش پایانی کتاب، به بررسی نظری آخرین مرحله تحول اندیشه سیاسی شیعه (نظریه ولایت فقیه) و جنبه‌های مثبت و منفی آن پرداخته و جوانب مختلف نظریه شورا، به عنوان اصیل‌ترین و عملی‌ترین راهکار اندیشه سیاسی شیعه، معرفی شده است.

  • فهرست این کتاب در حال حاضر موجود نیست.
در حال حاضر ملاحظه ای در مورد این کتاب وجود ندارد
  • این کتاب در دیگر زبان ها در حال حاضر موجود نیست.
نظر شما درباره این کتاب

نام شما :

لطفا نام، و یا نام مستعار خود را بنویسید حداقل یک کلمه برای نام خود وارد نمایید شما مجاز به استفاده از حداکثر ۶۰ حرف در نام خود می‌باشید

آدرس ایمیل :

ایمیل وارد شده با قالب صحیح ایمیل نیستلطفا ایمیل خود را اینجا وارد نمایید

امتیاز :

نظر خود را بنویسید :
 
لطفا متن توضیح خود را وارد کنید حداقل یک کلمه برای توضیح متن خود وارد نمایید شما مجاز به استفاده از حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر در هر نظر ازسالی خود می باشید.
لطفا کد امنیتی نمایش داده شده را در کادر مربوطه وارد کنید:
security
لطفا کد امنیتی نمایش داده شده را در کادر مربوطه وارد کنیدکد امنیتی فقط عدد است و حروف را شامل نمی‌شود
در صورت ناخوانا بودن روی تصویر و یا اینجا کلیک کنید

برای این کتاب نظری وارد نشده و یا هنوز به تایید مدیران سایت نرسیده است