صفحه نخست آداب و رسوم اسلامی آداب مساجد مشروعیت دعا هنگام خارج‌ شدن از خانه به طرف مسجد

مشروعیت دعا هنگام خارج‌ شدن از خانه به طرف مسجد

هنگامی که مؤمن از خانه‌اش برای نماز در مسجد بیرون می‌شود، سنت است که پای راست را بیرون گذاشته و این دعا را بخواند.

«بِسْمِ اللَّهِ، آمَنْتُ بِاَللَّهِ اعْتَصَمْتُ بِاَللَّهِ تَوَكَّلْتُ عَلَى اللَّهِ، وَلَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إلَّا بِاَللَّهِ، اللَّهُمَّ إنِّي أَعُوذُ بِك أَنْ أَضِلَّ، أَوْ أُضَلَّ، أَوْ أَزِلَّ، أَوْ أُزَلَّ، أَوْ أَجْهَلَ، أَوْ يُجْهَلَ عَلَيَّ اللّهُمّ إنّي أَسْأَلُكَ بِحَقّ السّائِلِينَ عَلَيْكَ وَبِحَقّ مَمْشَايَ هَذَا فَإِنّي لَمْ أَخْرُجْ ايسراً، وَلَا بَطَرًا، وَلَا رِيَاءً وَلَا سُمْعَةً وَإِنّمَا خَرَجْتُ اتّقَاءَ سَخَطِك، وَابْتِغَاءَ مَرْضَاتِكَ أَسْأَلُكَ اللَّهُمَّ أَنْ تَغْفِرَ لِي ذُنُوبِي، جميعاً فَإِنّهُ لَا يَغْفِرُ الذّنُوبَ إلّا أَنْتَ».

«اللَّهُمَّ اجْعَلْ فِي قَلْبِي نُورًا، وَفِي بَصَرِي نُورًا، وَفِي سَمَعِي نُورًا، وَعَنْ يَمِينِي نُورًا، وَعَنْ يَسَارِي نُورًا، وَفَوْقِي نُورًا، وَتَحْتِي نُورًا، وَأَمَامِي نُورًا، وَخَلْفِي نُورًا، وَاجْعَلْ لِي نُورًا».

«به نام خدا خارج می‌شوم، به خدا ایمان آوردم، به خدا چنگ زدم، بر خدا توکل نمودم، نیروی باز ایستادن از گناه و توانایی به طاعت نیست، مگر به توفیق خدا. خدایا! من به تو پناه می‌برم از اینکه گمراه کنم و یا گمراه شوم، بلغزم یا بلغزانم، کسی را به نادانی اندازم یا کسی مرا به نادانی بکشد.

خارج نشدم از روی ثروتمندی و غنا و نه از روی غرور و تکبر و نه از برای خودنمایی و شهرت و همانا بیرون شدم از ترس عذاب و غضب تو و برای طلب رضایت تو.

خدایا از تو می‌خواهم که تمام گناهانم را ببخشی، زیرا جز تو کسی گناهان را نمی‌بخشد».

«خدایا در قلب و بینائی و شنوائی و راست و چپ و بالا و پایین و جلو و پشت سرم روشنی و نور انداز و برایم نور هدایت بنما».

قسمت آخر دعا را امام بخاری و مسلم روایت کرده‌اند و قسمت اول در احادیث دیگر وارد شده است، بحث کراهیت تشبیک انگشتان را قبلاً بیان کردیم و آرام رفتن به طرف مسجد به دلیل این حدیث می‌باشد:

«ائْتُوهَا وَعَلَيْكُمُ السَّكِينَةُ، فَمَا أَدْرَكْتُمْ فَأَتِمُّوا وَمَا فَاتَكُمْ فَأَتِمُّوا».

بود یعنی با آرامش و وقار به مسجد بروید، هرچه از نماز جماعت دریافتید، بخوانید، و هرچه از شما فوت شد کامل کنید.

در اینجا آدابی که در باره مساجد جمع‌آوری کرده بودیم، پایان یافت.

از خداوند می‌خواهم که این رساله را مفید گرداند و مرا از اجرش محروم نسازد، همانا او نیک و مهربان است و سلام بر پیامبر خدا و ستایش پروردگار عالمیان را.