صفحه نخست آداب و رسوم اسلامی آداب مساجد حرمت داخل ‌شدن به مسجد برای افراد جنب، حائض و نفسا...

حرمت داخل ‌شدن به مسجد برای افراد جنب، حائض و نفساء

چه کسانی حرام است که وارد مسجد شوند؟

داخل ‌شدن به مسجد به قصد نشستن نه عبورکردن برای جنب، خواه مرد باشد یا زن، حرام است نیز بر زنی که حیض یا نفاس است. جنابت صفتی است که با زن و یا احتلام شدن بر انسان عارض می‌شود. بنابراین، به کسی که با همسرش همبستر شده و دخول صورت گرفت، اگرچه منی خارج نشود یا خواب بیند که جماع می‌کند و منی خارج شود جنب گفته می‌شود، و همچنین اگر کسی اثر منی را در لباسش مشاهده کرد و خوابی هم به یاد ندارد، جنب بوده و داخل‌شدن این افراد به مسجد حرام است، این مطلب را قرآن و سنت ثابت می‌کند، قرآن در این باره می‌فرماید:

﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ لَا تَقۡرَبُواْ ٱلصَّلَوٰةَ وَأَنتُمۡ سُكَٰرَىٰ حَتَّىٰ تَعۡلَمُواْ مَا تَقُولُونَ وَلَا جُنُبًا إِلَّا عَابِرِي سَبِيلٍ [النساء: ۴۳].

«ای مؤمنان به نماز نزدیک نشوید در حالت مستی، تا اینکه آنچه بگوئید بدانید (مستی پایان یابد) و نه در حالت جنابت، مگر اینکه از مسجد (بدون توقف) عبور کنید». منظور از ولاجنباً این است که به مسجد که خانه نماز است داخل نشوید، مگر اینکه به منظور حاجتی از یک در مسجد داخل و بدون توقف از در دیگر خارج شوید، همچنین پیامبر ج در این باره می‌فرماید:

«فَإِنِّى لاَ أُحِلُّ الْمَسْجِدَ لِحَائِضٍ وَلاَ جُنُبٍ».

«من مسجد را برای زنی که حیض باشد و کسی که جنب باشد، حلال نمی‌دانم». زنی که نفاس است بر زن حائض قیاس می‌شود؛ زیرا هدف از حرمت دخول حائض ترس از آغشته‌شدن مسجد به خون است که این هدف در زنی که نفاس می‌باشد نیز یافته می‌شود، اما در عبورکردن از مسجد به خاطر کاری که دارد، ترس نجس‌شدن آن نیست و شریعت آن را اجازه داده است.