آداب ورود و خروج مسجد

باید بدانیم که مسجد خانۀ خدای تبارک و تعالی است، در ورود و خروج از آن آداب خاصی باید رعایت شود، و آن عبارتند از:

۱- لباس و بدن پاک باشد.

۲- هنگام ورود با پای راست وارد شده و این دعا را بخواند:

«بِسْمِ اللَّهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ وَالصَّلاةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى ذُنُوبِى وَافْتَحْ لِى أَبْوَابَ رَحْمَتِكَ».

«به نام خدا وارد مسجد می‌شوم، و سپاس مخصوص خدا است و درود و سلام بر رسول او، خدایا گناهانم را مغفرت فرما و درهای رحمتت را بر من بگشا».

۳- هنگام خروج از مسجد با پای چپ خارج شود، و این دعا را بخواند:

«بِسْمِ اللَّهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ وَالصَّلاةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى ذُنُوبِى وَافْتَحْ لِى أَبْوَابَ فَضْلِكَ».

«به نام خدا از مسجد بیرون می‌شوم، و سپاس مخصوص خدا است و درود و سلام بر پیامبر او، خدایا گناهانم را بیامرز و درهای بخشش خود را بر من بگشا».

اینگونه پیامبر خدا ج در احادیث حسن و صحیح امتش را تعلیم داده‌اند.

رمز دعای «اللَّهُمَّ افْتَحْ لِى أَبْوَابَ رَحْمَتِكَ» هنگام ورود، و دعای «اللَّهُمَّ افْتَحْ لِى أَبْوَابَ فَضْلِكَ» هنگام خروج این است که هرگاه فردی وارد مسجد شود، دنیا را پشت سر گذاشته و با نماز و عبادت آخرت را طلب می‌کند، چون مقصدش در مسجد عبادت خدا است و بدینوسیله رحمت خدا که بهشت و نعمت‌های آن است نصیبش می‌گردد، و رضا و لقای خدا در بهشت از بالاترین نعمت‌ها است.

اما کسی که به قصد به دست‌آوردن مخارج زندگی به وسیله‌های مختلف برای ادامه حیات خارج می‌شود، هدف اصلی او عبادت است؛ زیرا عبادت هدف اصلی زندگی است، و قرآن در این زمینه می‌فرماید:

﴿وَمَا خَلَقۡتُ ٱلۡجِنَّ وَٱلۡإِنسَ إِلَّا لِيَعۡبُدُونِ ٥٦ [الذاريات: ۵۶].

«ما جن و انس را نیافریدیم، مگر برای عبادت».

بنابراین، کسی که از مسجد خارج می‌شود، دعا می‌کند که خداوند درهای بخشش رزق و اسباب به دست‌آوردن آن را بر او بگشاید.