صفحه نخست تاریخ اسلام داستان اسلام صحابه درس هفتادم داستان مسلمان شدن حصین بن عبید خزاع...

درس هفتادم داستان مسلمان شدن حصین بن عبید خزاعی و پسرش عمران

۱۰٧- عمران بن حصین ب می‌گوید: حصین یک مرتبه - قبل از مسلمان شدنش - به خدمت پیامبر ص آمده، گفت: ای محمد! عبدالمطلب برای قومش از تو بهتر بود. به آنها جگر و کوهان شتر - بعنوان طعام - می‌داد در حالیکه تو قومت را می‌کشی. آنگاه رسول خدا تا اندازه‌ای که خدا خواست مطالبی را به او خاطر نشان ساخت. سپس حصین گفت: ای محمد! چه مطلبی به من سفارش می‌کنی که بگویم؟! پیامبر ص فرمود: «قُلِ: اللهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ نَفْسِي، وَأَسْأَلُكَ أَنْ تَعْزِمَ لِي عَلَى رُشْدِ أَمْرِي». «بگو خدایا! من از شرارت نفسم به تو پناه می‌برم و از تو می‌خواهم عزم مرا بر راه یافته‌ترین کارهایم، جزم کنی».

راوی گوید: سپس حصین مسلمان شد و به خدمت پیامبر ص آمد و گفت: من در مرتبه اول سؤالی از شما کردم و هم اکنون می‌گویم: چه به من فرمان می‌دهید که بگویم؟ پیامبر ص فرمودند: «قُلِ اللهُمَّ اغْفِرْ لِي مَا أَسْرَرْتُ وَمَا أَعْلَنْتُ وَمَا أَخْطَأْتُ وَمَا عَمَدْتُ وَمَا جَهِلْتُ وَمَا عَلِمْتُ» [۴۱۲]. «بگو خدایا! آنچه را که نهان داشته‌ام و آنچه را که آشکار کرده‌ام و آنچه که به اشتباه انجام داده‌ام و آنچه که به عمد انجام داده‌ام و آنچه که ندانسته‌ام و آنچه که دانسته‌ام، را برای من، مورد بخشایش قرار بده».

۱۰۸- بازهم عمران می‌گوید: از زمانی که با دست راستم با رسول خدا بیعت کرده‌ام، با آن به آلت تناسلیم دست نزده‌ام [۴۱۳].

نکته‌ها و عبرت‌ها:

۱- در این حدیث موردی وجود دارد که بیانگر ضلالت و جهالت کفار است. مثلاً همین حصین س قبل از مسلمان شدنش مشرک را از افضل بشریت یعنی پیامبر ص بهتر می‌داند. و کسی را که در غالب کارها بر گمراهی گام بر می‌دارد و به مردم طعام می‌دهد چنین تصور می‌کند که بهترین کسی است که بر صراط مستقیم است و افضل بشریت را بخاطر کشتن کافران مورد سرزنش قرار می‌دهد در حالیکه پیامبر ص تنها زمانی با آنها نبرد کرده که آنها جلوی (گسترش) دین خدا را گرفتند و با مؤمنان مبارزه کردند و آنها را اذیت نمودند و مسلمانان زیادی را کشتند.

۲- کشتن مشرکان جنگ طلب، امری مشروع است. و به همین خاطر است که پیامبران س با آنها مبارزه نموده و آنها را می-کشتند.

۳- دعا از الله تعالی سلاحی مهم است که بسیاری از مردم آن را تعطیل و بی‏مصرف کرده-اند.

۴- بر انسان لازم است، در هر یک از حالات و اوضاع خود دعایی بخواند که مناسب آن حالت است.

۵- بر انسان مسلمان لازم است وقتی که کسی با او مشاوره می‌کند، وی را به چیزی راهنمایی و ارشاد کند که خیر و رستگاری او در آن است، خواه فرد مشورت خواه، مسلمان باشد یا کافر.

۶- احترام صحابه به پیامبر ص و عزیز داشتن و تعظیم داشتن آنها پیامبر ص را و به همین خاطر است که عمران بن حصین س از زمانی که با دست راستش با پیامبر ص بیعت نمود، فرجش را - نه جلو و نه عقب - با آن لمس نکرده است.

[۴۱۲] روایت از امام احمد ۴/ ۴۴۴ و نسائی در عمل الیوم و الیله (٩٩۴۰٩٩۳) و طحاوی در المشکل (۲۵۲۵) و ابن حبان (۸٩٩) با اسنادی صحیح، رجالش، رجال صحیحین هستند. و حافظ ابن حجر در الاصابة ۱/ ۳۳۶ آن را صحیح دانسته است. و روایت از ترمذی (۳۴۸۳) و در سندش انقطاعی وجود دارد. [۴۱۳] روایت از امام احمد (۱٩٩۴۳) و ابن سعد ۴/ ۲۸٧ و حاکم ۳/ ۴۸٧ و حاکم آن را صحیح دانسته و ذهبی هم موافقت کرده و این روایت همانگونه است که آنها گفته‌اند.