صفحه نخست تاریخ اسلام داستان اسلام صحابه درس دوم داستان مسلمان‌شدن بهترین این امت بعد از پ...

درس دوم داستان مسلمان‌شدن بهترین این امت بعد از پیامبر ص یعنی ابوبکر صدیق س

۴- ابو درداء س می‌گوید: من نزد پیامبر ص نشسته بودم، که ناگهان حضرت ابوبکر س در حالیکه گوشه لباسش را گرفته بود تا جاییکه زانویش را نمایان ساخته بود، پیدا شد. آنگاه پیامبر ص فرمود: «این دوست و یار شما دعوا کرده است.» حضرت ابوبکر س سلام کرد و گفت: ای رسول خدا! میان من و ابن خطاب نزاعی روی داد و من او را عصبانی کردم و سپس پشیمان شدم و از او خواستم که مرا ببخشد، اما او از این کار امتناع ورزید، لذا پیش شما آمدم، آنگاه پیامبر ص فرمود: «يَغْفِرُ اللَّهُ لَكَ يَا أَبَا بَكْرٍ». «خدا تورا ببخشاید ای ابوبکر» پیامبر ص سه بار این جمله را تکرار نمود، سپس حضرت عمر س پشیمان شد و به منزل حضرت ابوبکر س آمد و پرسید: آیا ابوبکر اینجاست؟ گفتند: نه، آنگاه پیش پیامبر ص آمد و به او سلام کرد، آنگاه صورت پیامبر ص از خشم و ناراحتی سرخ شد، تا جایی که حضرت ابوبکر س ترسید که از ناحیه پیامبر ص چیزی ناخوشایند به عمر برسد لذا بر روی زانوهایش نشست و گفت: ای رسول خدا، بخدا من ظالم‌تر بودم! وی دوبار این گفته را تکرار کرد، آنگاه پیامبر ص فرمود: «...إِنَّ اللَّهَ بَعَثَنِي إِلَيْكُمْ فَقُلْتُمْ: كَذَبْتَ، وَقَالَ أَبُو بَكْرٍ: صَدَقْتَ، وَوَاسَانِي بِنَفْسِهِ وَمَالِهِ، فَهَلْ أَنْتُمْ تَارِكُو لِي صَاحِبِي؟». «الله تعالی مرا بسوی شما فرستاد، آنگاه شما مرا تکذیب کردید و ابوبکر مرا تصدیق کرد و با جان و مالش مرا یاری و حمایت نمود. پس آیا، شما یارم را بخاطر من رها می‌کنید؟» پیامبر ص دوبار این جمله را تکرار فرمود. حضرت ابوبکر س، بعد از آن دیگر، اذیت نشد» [۱۵]. روایت از بخاری.

۵- از ابن عباس ب روایت است که از او پرسیده شد چه کسی بعنوان اولین نفر به پیامبر ص ایمان آورد؟ وی گفت: اولین کسی که به او ایمان آورد، حضرت ابوبکر س بود. مگر قول حسان را نشنیده‌ای که گفته است: اذا تذكـرت شجواً من اخي ثقه فاذكـر اخاك ابابكر بمـا فـعلا خيـر البريـه اوفاها واعدلـها بعـد النبي واولاها بمـا حـملا والتالـي الثانـي الـمحمود مشهدُه واول الناس منهم صدق الرسلا عـاش حـميـداً لامـر الله متبـعاً بـامـر صاحبه الـمـاضي وما انتقلا «اگر غم و اندوهی را از برادر مورد اعتمادی یادآوردی، پس برادرت ابوبکر را با آنچه که انجام داده، بیاد بیاور! او بعد از پیامبر ص وفادارترین و عادل‌ترین و شایسته‌ترین کس نسبت به چیزی که بر او تحمیل شد (خلافت) است!.

بعد از پیامبر ص آمده (یعنی جانشین او شده، و نفر دوم (غار است) و کسی است که مشهد و حیات وی قابل ستایش است. و از میان مردم اولین کسی است که رسولان را تأیید نموده است.

بگونه‌ای پسندیده زندگی کرد، دنباله رو فرمان الله تعالی بود، با فرمان و امر صاحبش (پیامبر ص) به پیش رفت و از آن کناره نگرفت» [۱۶].

۶- از عمار بن یاسر س روایت است که گفت: پیامبر را دیدم که فقط پنج برده و دو زن و ابوبکر همراه او بودند. روایت از بخاری [۱٧].

نکته‌ها و عبرت‌ها:

۱- حضرت ابوبکر برترین صحابه ی می-باشد!.

۲- بر انسان مسلمان لازم است از کسی که نسبت به او خطا کرده، فوراً عذرخواهی کند و در این رابطه امروز و فردا نکند. و مشابه چنین شخصی، کسی است که در دام یکی از معصیت‌های الله تعالی گرفتار شده است، یعنی بر او واجب است که فوراً از آن توبه کند.

۳- کسی که دارای سوابق درخشان و خوب، فراوانی است، لازم است لغزش‌های جزئی و ناچیز او مورد بخشایش قرار بگیرد.

۴- گذشت و اغماض از خطای دیگران یک اخلاق والا و ارزشمند اسلامی است که اصحاب پیامبر ص به آن متصف گردیده‌اند.

۵- اعتراف مسلمان به خطا و اشتبهاهش و درخواست عفو و گذشت از کسی که نسبت به او خطا کرده، یکی از ارزش‌ها و اخلاقی بزرگ‏منشانه است که فقط و فقط عادلان و منصفان بدان متصف می‌شوند.

۶- وقوع خطا از انسان‌های بزرگ و با فضیلت چیزی از ارزش آنها نمی‌کاهد، زیرا تمام انسان‌ها خطا می‏کنند و بهترین خطاکاران، توبه کاران می-باشند!.

٧- برای همنشین، مستحب است، حال و موقعیت همنشین و مخاطب خود و تغییراتی که بر روی چهره وی پدیدار می‌شود، اعم از خوشحالی یا غم یا خشم را ملاحظه و مراعات نماید و بهمین خاطر حضرت ابوبکرا تغییر چهره پیامبر ص را ملاحظه نمود و کوشش کرد تا مسئله‌ای را که موجب خشم و تغییر چهره پیامبر ص شده، توضیح دهد.

۸- زانو جزو عورت نیست، بلکه پایان عورت است؛ زیرا عورت مرد که نمایان ساختن آن در مقابل دیگران بر او حرام است، از ناف تا زانو است.

٩- جواز تعریف روبروی انسان اگر در این کار مصلحتی باشد و بیم آن نرود که فرد تعریف شده مغرور و مفتون شود [۱۸].

[۱۵] صحیح البخاری (۳۶۶۱) حافظ ابن کثیر در البدایة ۴/۶٩-٧۱ گفته است: «و این مانند نص بر این است که او اولین کسی است که مسلمان شده است و این همان (قول) مشهور از جمهور اهل سنت است». سپس اقوالی از بعضی از اهل علم را در این رابطه ذکر نموده، سپس در ۴/٧۳ گفته است: «در حقیقت ابوحنیفه با جمع در بین این اقوال جواب داده، اولین کسی که از میان مردان آزاد ایمان آورد، ابوبکر س بود، و از میان زنان، خدیجه ل و از میان خدمتکاران و بردگان زید بن حارثه س و از میان پسر بچه‌ها علی بن ابی طالب س بوده است». نگا: فتح الباری ٧/ ۲۴ ـ ۱٧۰. [۱۶] یعنی وی سنت و روش پیامبر ص را ترک نگفته است. و این اثر را ابن ابی شیبه (۱۸۴۳۳) و یعقوب در ۳/۲۶۳ و طبری در تاریخش ۲/۳۱۴ از دو طریق که یکی از آنها دیگری را تقویت می‌کند، از ابن عباس، روایت کرده‌اند. پس این حدیث حسن لغیره است. [۱٧] صحیح البخاری، مناقب الانصار، باب اسلام ابوبکر (۳۸۵٧). [۱۸. - نگا: فتح الباری ٧/ ۲۶.