واکنش ابوبکرس

ابوبکر از خانه‌ای که در منطقه سنح قرار داشت، سوار بر اسب شتابان آمد و وارد مسجد شد و با کسی صحبت نکرد تا این که به قصد دیدن رسول خدا ج وارد خانه عایشه شد. دید پیامبر را با رو اندازی یمنی پیچیده‌اند؛ پارچه را از صورتش کنار زد و خود را بر جسد ایشان انداخت؛ آنگاه آن حضرت را بوسید و گریست و گفت: پدر و مادرم، فدایت باد! هرگز خداوند، برای تو دو مرگ را مقدر نکرده است. اما رحلتی که خداوند، برایت مقدر کرده بود، فرا رسید.

سپس ابوبکرس بیرون شد و به مسجد رفت.در آن هنگام عمرس سخنرانی می‌کرد. ابوبکر گفت: ای عمر! بنشین؛ اما عمر نپذیرفت. ابوبکر شروع به سخنرانی کرد؛ مردم از اطراف عمر پراکنده گشتند و اطراف ابوبکر جمع شدند. ابوبکر گفت: اما بعد! هرکس محمد ج را می‌پرستید، بداند که محمد ج وفات کرد وهرکس خدا را عبادت می‌کند، همانا خداوند زنده است و هرگز نمی‌میرد. خداوند متعال می‌فرماید: ﴿وَمَا مُحَمَّدٌ إِلَّا رَسُولٞ قَدۡ خَلَتۡ مِن قَبۡلِهِ ٱلرُّسُلُۚ أَفَإِيْن مَّاتَ أَوۡ قُتِلَ ٱنقَلَبۡتُمۡ عَلَىٰٓ أَعۡقَٰبِكُمۡۚ وَمَن يَنقَلِبۡ عَلَىٰ عَقِبَيۡهِ فَلَن يَضُرَّ ٱللَّهَ شَيۡ‍ٔٗاۗ وَسَيَجۡزِي ٱللَّهُ ٱلشَّٰكِرِينَ ١٤٤ [آل عمران: ۴۴]. یعنی: «محمد ج رسولی بیش نیست که پیش از او رسولانی بوده‌اند که مردند؛ پس آیا اگر او بمیرد یا کشته شود، شما به حال نخست برمی‌گردید؟ هرکس به عقب برگردد، هرگز به خدا زیانی نمی‌رساند. و خداوند به زودی سپاسگزاران را پاداش خواهد داد».

ابن عباس می‌گوید: تا وقتی ابوبکر این آیه را خواند، گویا مردم نمی‌دانستند که خداوند در کتابش این آیه را نازل کرده است؛ وقتی ابوبکر، آیه را خواند، مردم این آیه را به یاد آوردند و هرکس که این آیه را می‌شنید، او نیز شروع به تلاوتش می‌کرد.

ابن مسیب گوید: عمر گفت: بخدا سوگند این آیه را فراموش کرده بودیم تا آنکه ابوبکر آن را خواند. پس از این به زمین افتادم و یقین کردم که پیامبر ج وفات کرده است. [۶۶۳]

[۶۶۳] صحیح بخاری (۲/۶۴۰- ۶۴۱)