شمار لشکریان اسلام

از آنجا که منافقین و افراد سست ایمان در غزوه حدیبیه پیامبر را همراهی نکردند، خداوند به پیامبرش دستور داد که این آیه را در میان آن‌ها تلاوت کند: ﴿سَيَقُولُ ٱلۡمُخَلَّفُونَ إِذَا ٱنطَلَقۡتُمۡ إِلَىٰ مَغَانِمَ لِتَأۡخُذُوهَا ذَرُونَا نَتَّبِعۡكُمۡۖ يُرِيدُونَ أَن يُبَدِّلُواْ كَلَٰمَ ٱللَّهِۚ قُل لَّن تَتَّبِعُونَا كَذَٰلِكُمۡ قَالَ ٱللَّهُ مِن قَبۡلُۖ فَسَيَقُولُونَ بَلۡ تَحۡسُدُونَنَاۚ بَلۡ كَانُواْ لَا يَفۡقَهُونَ إِلَّا قَلِيلٗا ١٥ [الفتح: ۱۵]. یعنی: «برجای ماندگان و کسانی که به جهاد نرفتند، خواهند گفت: هرگاه بسوی غنیمت‌های جنگی رفتید تا آن‌ها را بگیرید، ما را بگذارید تا دنبال شما بیاییم! آنان، می‌خواهند سخن خدا را تغییر دهند! بگو: هرگز شما نمی‌توانید به دنبال ما بیایید. خداوند، پیش از این چنین فرموده است؛ آنان نیز پاسخ خواهند داد که شما با ما حسادت می‌ورزید! اما آنان بجز اندکی از ایشان، شعور ندارند».

وقتی رسول خدا ج تصمیم گرفت به سوی خیبر برود، اعلام کرد: فقط کسانی که با ایمان و یقین، جهاد را دوست دارند، با ما به جهاد بیایند. بنابراین تنها اصحاب شجره (بیعت رضوان) که تعدادشان هزار و چهارصد نفر بود، همراه رسول خدا ج عازم خیبر شدند. پیامبر ج سباع بن عرفطهس را در مدینه به عنوان جانشین تعیین کرد. ابن اسحاق می‌گوید: نمیله بن عبدالله لیثی را در مدینه به عنوان جانشین تعیین کرد و قول اول نزد محققان، صحیحتر است. [۵۱٧]

پس از خروج رسول اکرم ج از مدینه به قصد خیبر، ابوهریره وارد مدینه شد واسلام آورد. ابوهریرهس هنگام نماز صبح نزد سباع بن عرفطهس رفت. او نیز به ابوهریرهس، ساز و برگ جنگی داد و ابوهریره، خودش را شتابان به رسول اکرم ج رسانید و با مسلمانان گفتگو نمود. رسول خدا ج و صحابه، ابوهریرهس و همراهانش را در تیرهایشان شریک کردند.

[۵۱٧] نگا: فتح الباری (٧/۴۶۵)؛ زادالمعاد (۲/۱۳۲)