مقدمه مؤلف

الحمدلله الذي أرسل رسوله بالهدي ودين الحق ليظهره علي الدين كله فجعله شاهداً ومبشراً ونذيراً وداعياً إلي الله بإذنه وسراجاً منيراً وجعل فيه أسوة حسنة لمن كان يرجوا الله واليوم الآخر وذكر الله كثيرا. اللهم صلّ وسلّم وبارك عليه وعلي آله وصحبه ومن تبعهم باحسان إلي يوم الدين وفجر لهم ينابيع الرحمة والرضوان تفجيراً.

جای بسی خرسندی است که رابطه العالم الاسلامی، در کنگره سیره نبوی در پاکستان، در ماه ربیع الاول سال ۱۳٩۶ هـ.ق، فراخوان مسابقه سیرت نگاری‌، بین دانشمندان مسلمان راترتیب داد تا نویسندگان، تلاش‌های فکری و دستاوردهای پژوهشی خود را سامان دهند. من، بر این باورم که این کار، از ارزش والا و زاید الوصفی برخوردار است. زیرا با اندکی تأمل می‌بینیم که سیرت پیامبر ج به عنوان یک اسوه جاویدان، تنها منبعی است که حیات جهان اسلام از آن سرچشمه می‌گیرد و اساس و مبنای سعادت بشری است.

از خوشبختی و اقبال بلند من بود که توفیق یافتم در این مسابقه ارزشمند شرکت کنم. اما من، کجا می‌توانم زندگی سید و سالار اولین و آخرین را آن طور که باید و شاید، بنویسم؛ ولی نهایت سعادت و خوشبختی را در این می‌بینم که از نور آن استفاده نمایم تا در تاریکی‌ها هلاک نشوم و در زندگی دنیا و پس از آن، از امت ایشان باشم تا بدین سان، خداوند، گناهانم را با شفاعت پیامبر ج ببخشد.

شیوه کار من، دراین پژوهش، بدین ترتیب بوده است که:

قبل از آغاز نگارش، مناسب دیدم که حجم این کتاب را در حد متوسط قرار دهم تا نه آنقدر طولانی شود که خواننده را خسته کند و نه آنقدر مختصر باشدکه مطالب، نارسا گردد. در ترتیب حوادث و گاهی بیان جزئیات، با اختلافات زیادی مواجه شدم؛ لذا در چنین مواردی تا حد توانم تحقیق کرده و پس از بررسی دقیق موضوع، آنچه را که از دیدگاهم ترجیح داشت، آورده‌ام. البته از ذکر دلایل خودداری نموده ام؛ زیرا مطلب را بدون ضرورت، به درازا می‌کشاند.

در پاره‌ای از موارد که احساس کردم، موضوع، سؤال برانگیز و شگفت آور است و یا عموم سیرت نگاران، خلاف آن را نوشته‌اند، به اختصار به شرح موضوع و ذکر دلایل پرداخته‌ام.

گفتنی است: در رابطه با قبول یا رد روایات، از پیشوایان محقق استفاده برده و در حکم بر صحیح یا حسن و یا ضعیف بودن روایات، به نظر آنان اعتماد کرده‌ام؛ چون برای این کار، فرصت کافی نداشتم.

صفی الرحمن مبارکپوری

۲۴/٧/۱۳٩۶

الجامعه السلفیه- بنارس هندوستان