صفحه نخست تاریخ اسلام سیرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم سخنی از شیخ محمد علی حرکان دبیر کل رابطه العالم ال...

سخنی از شیخ محمد علی حرکان دبیر کل رابطه العالم الاسلامی

الحمدلله رب العالمين، خالق السموات والأرض، وجاعل الظلمات والنور وصلي الله علي سيدنا محمد خاتم الانبياء والرسل اجمعين، بشر وأنذر ووعد وأوعد، أنقذ الله به البشر من الضلالة وهدي الناس إلي صراط مستقيم، صراط الله الذي له ما في السموات وما في الأرض ألا إلي الله تصير الأمور.

خداوند، به پیامبرش رتبه شفاعت و درجات والایی عنایت نمود و مسلمانان را به محبتش راهنمایی کرد و پیروی از او را پیروی از خودش قراردارد و فرمود:

﴿قُلۡ إِن كُنتُمۡ تُحِبُّونَ ٱللَّهَ فَٱتَّبِعُونِي يُحۡبِبۡكُمُ ٱللَّهُ وَيَغۡفِرۡ لَكُمۡ ذُنُوبَكُمۡۚ [آل عمران: ۳۱].

«ای پیامبر! بگو: اگر خداوند را دوست دارید، از من پیروی کنید، خداوند شما را دوست می‌دارد و گناهان شما را می‌بخشد».

این ویژگی‌های پیامبر ج قلب‌ها را به محبت آن حضرت ج سوق داده و مایه ارتباطی قوی بین قلب‌ها و آن حضرت ج شده است. از این رو مسلمانان، از آغاز طلوع اسلام در ابراز خوبی‌های آن حضرت ج با یکدیگر مسابقه می‌دادند و در راه انتشار سیرت مطهر آن حضرت ج که عبارت است از اقوال و افعال و اخلاق پسندیده‌اش، تلاش می‌کردند. ام المؤمنین عایشهل درتوصیف پیامبر ج می‌گوید: «اخلاق پیامبر، تصویری از قرآن بود». قرآن، کتاب خدا و کلمات کامل اوست. بنابراین هرکس چنین باشد، نیکوترین و کاملترین انسان است و بیش از همه سزاوار محبت خلق خدا می‌باشد.

این محبت ارزشمند، زمینه‌ای شد تا کنفرانسی با موضوع سیرت نبوی، برای اولین بار در ۱۳٩۶ هـ.ق در پاکستان برگزار گردد؛ در این کنفرانس، رابطه العالم الإسلامی، فراخوان مسابقه‌ای با همین موضوع مطرح کرد و برای پنج اثر برتر، ۱۵۰ هزار ریال سعودی، جایزه تعیین نمود.

شرایط لازم برای حضور در این مسابقه، عبارت بود از:

۱. پژوهش انجام شده درموضوع سیرت پیامبر ج، کامل و به ترتیب تاریخی رخدادها از نظر زمان وقوع باشد.

۲. پژوهش ارائه شده، علاوه بر برخورداری از سطح علمی بالا، پیشتر منتشر نشده باشد.

۳. منابع و کتاب‌های علمی مورد استفاده در پژوهش، ذکر گردد.

۴. نویسنده، زندگینامه کاملش را با ضمیمه تألیفات و فعالیت‌های علمیش – اگر دارد- ارائه نماید.

۵. مطالب، خوانا و در صورت امکان، حروف چینی باشد.

۶. آثار ارسالی به زبان عربی و زبان‌های زنده دنیا باشد.

٧. مهلت ارسال آثار از ربیع الاول ۱۳٩۶ تا ابتدای محرم ۱۳٩٧ هـ.ق است.

۸. آثار ارسالی باید تا مهلت مقرر به دبیر خانه رابطه العالم الإسلامی در مکه مکرمه ارائه گردد تا برای شرکت در مسابقه، شماره گذاری و ثبت شود.

٩. گروهی از دانشمندان متخصص درهمین زمینه، آثار ارسالی را بررسی خواهند کرد.

این فراخوان، باعث شد تا عده‌ای از پژوهشگرانی که خداوند، به آن‌ها محبت پیامبرج را عنایت کرده، در مسابقه شرکت کنند. از سوی دیگر رابطه العالم الإسلامی نیز آماده پذیرش آثاری شد که به زبان‌های عربی، انگلیسی، اردو و... به این مرکز ارسال می‌گردید.

۱٧۱ اثر به دبیرخانه رابطه العالم الإسلامی ارسال شد: ۴۸ اثر به زبان عربی؛ ۶۴ اثر به زبان اردو؛ ۲۱ اثر به زبان انگلیسی؛ یک اثر به زبان فرانسوی و یک اثر نیز به زبان هوساویه بود. هوساویه، غالباً از زبان‌های آفریقایی است.

گروهی از دانشمندان متخصص، پس از تحقیق و بررسی، برندگان جوایز را به ترتیب زیر اعلام نمودند:

۱. برندۀ جایزۀ اول ۵۰ هزار ریال سعودی: شیخ صفی الرحمن مبارکپوری از الجامعه السلفیه، هندوستان.

۲. برندۀ جایزۀ دوم ۴۰ هزار ریال سعودی: دکتر مجید علی خان از الجامعه المحلیه الاسلامیه دهلی نو.

۳. برندۀ جایزۀ سوم ۳۰ هزار ریال سعودی: دکتر نصیر احمد ناصر رئیس الجامعه الاسلامیه پاکستان.

۴. برنده جایزۀ چهارم ۲۰ هزار ریال سعودی: حامد محمود محمد منصور لیمود از مصر.

۵. برندۀ جایزه پنجم ۱۰ هزار ریال سعودی: استاد عبدالسلام هاشم حافظ ازمدینۀ منوره.

بنابراین رابطه العالم الإسلامی، اسامی برندگان را در شعبان سال ۱۳٩۸ هـ.ق در کنفرانسی که درکراچی برگزار شد، اعلام نمود. به همین مناسبت دبیرخانه رابطه العالم الاسلامی جلسۀ بزرگی را در مکه مکرمه زیر نظر امیر سعود بن عبدالعزیز نماینده فرماندار منطقه مکه مکرمه امیر نواز بن عبدالعزیز برگزار نمود. این جلسه در تاریخ شنبه ۱۲ ربیع الاول سال ۱۳٩٩ برگزار شد.

دبیرخانه رابطه العالم الإسلامی در همین جلسه اعلام نمود که این مرکز، بزودی اقدام به نشر و چاپ آثار برندگان، به زبان‌های مختلف خواهد کرد. آنچه پیش رو دارید، اثر برتر این مسابقه است که توسط شیخ صفی الرحمن مبارکپوری به نگارش در آمده و اینک تقدیم خوانندگان می‌گردد. رابطه العالم الاسلامی، در نظر دارد سایر آثار برتر را نیز به ترتیب رتبه، چاپ و نشر نماید. از خداوند متعال می‌خواهیم که تمام کارهایمان را مخلصانه بگرداند و بپذیرد؛ همانا او، بهترین یار و مددکار است؛ و صلی الله علی سیدنا محمد وعلی آله وصبحه وسلم.

دبیرکل رابطه العالم الاسلامی

محمد بن علی الحرکان