نماز عید:

پس از پایان ماه رمضان، همه مسلمانان جشن می‌گیرند و برای ادای شکر پروردگار که به آن‌ها توفیق روزه ماه رمضان داده است، نماز عید را اداق می‌کنند.

٭نماز عید سنت موکده است، و برخی از علماء قائل به وجوب آن هستند.

٭مستحب است که نماز عید در عیدگاه خوانده شود، چنانکه پیامبر ج در عیدگاه نماز می‌خواندند، ولی اگر ضرورتی یا عذری باشد می‌توان در مسجد خواند.

٭نماز عید از شعائر دین اسلام است شایسته است که زن و مرد مسلمان جهت ادای ان در جماعت شرکت کنند.

حضرت ام عطیهل می‌فرماید: «پیامبر ج به ما فرمان داد که در روز عید دختران بالغ و آن‌های که در خانه عایشان پرده نشین هستند با خود به عیدگاه بیرون بیرون ببریم. اما آن‌های که در دوره ماهیانه هستند نماز نخوانند ولی در خیر و دعای مسلمانان شرکت کنند» [٧٧].

٭نماز عید دورکعت است، که در رکعت اول بعد از تکبره الاحرام هفت بار، الله اکبر گفته می‌شود، ودر رکعت دوم بعد از بلند شدن از سجده و قبل از سوره فاتحه، پنج بار الله اکبر گفته می‌شود.

٭بعد از ادای نماز امام به ایراد خطبه می‌پردازد.

آداب و مستحبات روز عید:

غسل کردن، پوشیدن لباس نو، استعمال بوی خوش، گرفتن مو وناخن، خوردن چند دانه خرما (در عید فطر، اما در عید قربان سنت است بعد از نماز از گوشت قربانی خود بخورد) تکبیر گویان به سوی عیدگاه رفتن، صدقه دادن، رفتن از راهی و برگشتن از راه دیگر و همچنین تبریک گفتن به یکدیگر و اظهار سرور و خوشی در روز عید از جمله اداب و مستحبات روزعید بشمار می‌آید.

در پایان از خدایأ مسئلت دارم که این عمل ناچیز را از بنده گنکارش بپذیرد و در نامه اعمالم قرار دهد و ذخیره روزی که ﴿ يَوۡمَ لَا يَنفَعُ مَالٞ وَلَا بَنُونَ ٨٨ إِلَّا مَنۡ أَتَى ٱللَّهَ بِقَلۡبٖ سَلِيمٖ ٨٩ [الشعراء: ۸۸-۸٩].

«بگرداند و امیدوارم که از گناهان و لغزش‌هایم درگذرد» «ربنا لا تواخذنا ان نسینا او اخطا..»

پروردگارا تورا براین توفیق، شکر و سپاس می‌گویم، و برفرستاده‌ات محمد مصطفی ج درود وسلام می‌فرستم.

و الحمدالله رب العالمین

التماس دعای خیر

حسین تاجی گله داری

۲۸رجب ۱۴۲۲هـ

برابربا۲۴ مهر ماه ۱۳۸۰ش

[٧٧] امام بخاری (۱٩۰۳) روایت کرده است.