فوائد روزه

روزه عبادتی است که فوائد فراوانی را در بر دارد ما در اینجا سعی می‌کنیم برخی از فوائد روزه را ذکر کنیم:

۱- روزه راه رسیدن به تقوا است.

خداوند می‌فرماید: ﴿ يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ كُتِبَ عَلَيۡكُمُ ٱلصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى ٱلَّذِينَ مِن قَبۡلِكُمۡ لَعَلَّكُمۡ تَتَّقُونَ ١٨٣ [البقره: ۱۸۳].

«ای کسانی که ایمان آوردید، روزه بر شما فرض شده، همان گونه که برکسانی که قبل از شما فرض شده بود، تا پرهیزگار شوید».

۲- روزه سپری است در مقابل گناهان در دنیا، و همچنین در مقابل آتش جهنم در آخرت. چنانکه پیامبر ج فرموده است: «الصیام جنه» «روزه سپر است».

۳- روزه سبب بخشش گناهان گذشته می‌شود.

۴- بهترین وسیله برای کنار گذاشتن و ترک انواع باطل می‌باشد، بطو مثال بهترین فرصت است برای کسانی که اهل دخانیات هستند، از این فرصت استفاده کنند و دخانیات را ترک کنند.

۵- شهوت‌ها را تضعیف می‌کند، و انسان را بردبار و صبور به بار می‌آورد، و اراده‌اش را تقویت می‌کند.

۶- روزه بهترین دانشگاه خود سازی است که انسان در آن دانشگاه، اخلاص، صبر، وقت شناسی، نظم، طاعت، بخشش، و غیره آموزش می‌بیند.

٧- روزه به امت اسلامی ‌هماهنگی و اتحاد، عدل و مساوات و ایثار و از خود گذشتگی، وبخشش و همدردی با فقرا و مستمندان، یاد می‌دهد.

۸- روزه دستگاه گوارش را از کار پی در پی راحت می‌گرداند، و همچنین معده را شستشو داده و آن را تمییز می‌کند.

٩- جسم وبدن را سالم و تندرست نگه می‌دارد.

۱۰- قلب را فارغ وراحت می‌گرداند، و آن را به کارهای که سعادت و رستگاری انسان در آن نهفته است از ذکر و عبادت و تلاوت قرآن، مشغول می‌سازد.

۱۱- روزه راه‌های گردش خون که راه ورود شیطان است تنگ می‌کند، چنانکه پیامبر ج می‌فرماید: «شیطان مانند خون در رگ فرزندان آدم جاری است» [۲٩].

٭پس بخاطر روزه است که می‌بینیم روان آرام می‌گیرد و خاطر انسان آسوده می‌شود، ووسوسه‌های شیطانی کم می‌شود و گاهی از بین می‌رود.

٭٭٭٭٭٭٭٭

[۲٩] امام بخاری (۳۲۸۱) و مسلم (۲۱٧۴)