پيش گفتار

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمين والصلاة والسلام على سيد المرسلين نبينا محمد وعلى آله وصحبه والتابعين. وبعد:

روزه یکی از پایه‌های پنجگانه اسلام است، وعبادتی است پنهان که ریا وخود نمایی در آن راه ندارد، وتنها خداوند از حقیقت آن آگاهی دارد وبدین خاطر است که خداوند در حدیث قدسی فرموده است:«‌الصوم لي وأنا اجزي به» «روزه برای من است. ومن پاداش آن را می‌دهم».

فریضه روزه در تمام ادیان آسمانی وجود داشته چنانکه قرآن به آن اشاره کرده است: ﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ كتِبَ عَلَيۡكمُ ٱلصِّيَامُ كمَا كتِبَ عَلَى ٱلَّذِينَ مِن قَبۡلِكمۡ لَعَلَّكمۡ تَتَّقُونَ ١٨٣ [البقره: ۱۸۳].

روزه حقیقی آن است که انسان علاوه ار خودداری از خوردن ونوشیدن وآمیزش جنسی، از تمام اعمال واقولی که روزه را خدشه دار می‌سازد اجتناب نماید.

خداوند متعال روزه را در ماه مبارک رمضان فرض گردانید، ماهی که کتاب زندگی وحیات بخش، قرآن کریم را در آن نازل کرده است: ﴿شَهۡرُ رَمَضَانَ ٱلَّذِيٓ أُنزِلَ فِيهِ ٱلۡقُرۡءَانُ [البقره: ۱۸۵].

آن کتابی که باید مشعل فروزان راه مسلمان باشد، کتابی که باید تلاوت نمود وبه احکام وفرا ینش جامه عمل پوشید.

ماه مبارک رمضان ماه تجارت با خداوند است، ماهی است که در آن رحمت ومغفرت بسوی انسان‌ها سرازیر است. رمضان بهترین دانشگاه خود سازی است که در آن انسان صبر وبردباری وگذشت، اتحادو یگانگی، بذل وانفاق، عدل ومساوات آموزش می‌بیند.

کتابی که اکنون به شما خوانندگان گرامی‌تقدیم می‌دارم شامل فضایل، احکام وفواید وآنچه متعلق به روزه است، می‌باشد. که بصورت مختصر، ساده وهمراه با ذکر دلیل از قرآن وسنت جمع آوری نموده‌ام.

خدا را سپاس می‌گویم که این توفیق را به بنده عنایت فرمود.

از خداوند مسئلت دارم که این عمل را خالصانه برای رضای خویش بپذیرد. با امید اینکه برادران وخواهران مسلمان از آن بهرمند شوند، وما را در دعاهای خیر خود شریک سازند.

التماس دعای خیر

حسین تاجی گله داری

۲۵ رجب ۱۴۲هـ