صفحه نخست عقاید (کلام) بازسازی باورها اصل هشتم: هوشیاری در باره توطئه‌های دشمنان

اصل هشتم: هوشیاری در باره توطئه‌های دشمنان

یکی دیگر از محاور و مبانی مهم این است که در مورد توطئه‌های دشمنان ملت های مسلمان از جمله تلاش برای ایجاد تفرقه و پراکندگی و درهم‌شکستن صف واحد مسلمانان همگی هوشیار باشیم، زیرا آنان می‌‌خواهند که ما مسلمانان در مورد هیچ باور راهکار و هدفی به توافق و تشریک مساعی نرسیم.

همه می‌دانیم که وحدت «عزت آفرین» و تفرقه «تضعیف‌کننده» است، و دشمنان امت اسلامی تنها در شرایط پراکندگی و خصومت میان مسلمانان توانسته‌اند، ضربه‌های خود را بر پیکر آن وارد کنند، زمانی که پرچم‌های نامتجانسی برداشته شدند و رهبری‌ها و مرجعیت‌ها متعدد گشتند و با یکدیگر از در نزاع وارد گردیدند.

در چنین شرایطی بود که زمینه و فرصت اجرای توطئه‌ها و پاشیدن سم‌های مهلک در میان آنها برای دشمن فراهم کردند، و به دنبال آن بود که فرزندان امت اسلامی علیه یکدیگر وارد عمل شدند، و به دست خویش اسباب زحمت و گرفتاری را فراهم کردند، و این فرموده‌ی خداوند در موردشان واقعیت یافت که:

﴿وَلَا تَنَٰزَعُواْ فَتَفۡشَلُواْ وَتَذۡهَبَ رِيحُكُمۡ [الأنفال: ۴۶].

«با یکدیگر از در نزاع وارد نشویید، اگر چنین کنید شکست می‌خورید و توانتان از بین می‌رود».

و رسول خدا ص فرموده‌اند: «لاَ تَخْتَلِفُوا، فَإِنَّ مَنْ كَانَ قَبْلَكُمُ اخْتَلَفُوا فَهَلَكُوا». «باهم اختلاف نکنید، زیرا که براستی مردمان پیش از شما باهم اختلاف پیدا کردند، و در نتیجه نابود شدند».

از تمامی فرق و مذاهب و طوائف و ملت‌ها و جامعه‌های اسلامی خواسته می‌شود که در مورد توطئه‌های دشمنان هوشیاری خویش را حفظ کنند، و بارها و بارها باورها و عملکردهای خود را مورد بررسی و بازنگری قرار بدهند، و بدانند که چه کسی در کنار آنان و چه کسی علیه ایشان است، و دوست و دشمن خود را از یکدیگر تشخیص بدهند، بویژه به دنبال جنگ عراق و پیامدهای آن که آمریکا به عنوان تنها قدرت جهان، قدرتی که عملاً ادعای الوهیت و خداوندی می‌کند، و در ارتباط با عملکردها و خواسته‌هایش قدرتی و قانونی برای بازخواستش وجود ندارد.

اینک زمان آن فرا رسیده که بینوایان و ستمدیدگان علیه طغیانگری و تمامیت‌خواهی غربی متحد شوند، زمان آن است که در راستای رویارویی با تفرعن و جبروت جدید دولت آمریکا که عملاً خطاب به جهانیان می‌گوید: «أنا ربکم الأعلی» «من فرمانروای برتر شما هستم!» دست بدست یکدیگر بدهند.