صفحه نخست عقاید (کلام) بازسازی باورها درخواست کار خدایی از غیر خداوند نمودن

درخواست کار خدایی از غیر خداوند نمودن

در ارتباط با این موضوع خداوند می‌فرماید:

﴿إِنَّ ٱلَّذِينَ تَدۡعُونَ مِن دُونِ ٱللَّهِ عِبَادٌ أَمۡثَالُكُمۡۖ فَٱدۡعُوهُمۡ فَلۡيَسۡتَجِيبُواْ لَكُمۡ إِن كُنتُمۡ صَٰدِقِينَ ١٩٤ [الأعراف: ۱۹۴].

«به راستی آنانی را که پایین‌تر از خداوند هستند و به یاریشان فرا می‌خوانید، بندگانی همانند خود شما هستند، اگر راست می‌گویید به درخواست شما پاسخ بدهند».

امام زین العابدین پرچمدار توحید می‌فرماید:

«اللهم اجعلنی أسألك عند الحاجة وأتضرع إلیك عند الـمسکنة ولا تفتنی بالإستعانة بغیرک إذا اضطررت، ولا بالخضوع لسؤال غیرك إذا افتقرت، ولا بالتضرع إلی من دونك إذا رهبت، فأستحق بذلك خذلانك ومنعك وإعراضك» [۴۰۱]. «خدایا! چنان کن که به هنگام نیاز از تو یاری بجویم و به هنگام مسکنت به درگاه تو تضرع و زاری کنم و مرا میازمای و به چنان وضعی مبتلا مکن که به هنگام مشکلات و در تنگناافتادن از کسی جز تو یاری بجویم، و به هنگام بینوایی به پیشگاه کسی جز تو خاضع شوم، و به هنگام ترس در برابر کسی جز تو تضرع کنم، و بدین وسیله مستحق خواری و محرومیت و روی بر تافتنت گردم».

آیة الله سید ابوالقاسم خویی یکی از مراجع مشهور شیعیان نیز می‌گوید:

«الإیمان بالله یقتضی أن لا یعبد الإنسان إلا الله، ولا یسأل إلا منه ولا یتکل إلا علیه ولا یستعین إلا به، وإلا فقد أشرك» [۴۰۲]. «لازمه ایمان به خداوند این است که انسان غیر خداوند را عبادت نکند، چیزی را که تنها در توان خداوند است از غیر او نخواهد، و به غیر او توکل ننماید، و به جز او از دیگری در امور خاص به خداوند درخواست کمک نکند! در غیر این صورت به حقیقت دچار عمل شرک شده است».

[۴۰۱] صحیفه سجادیه، دعای شماره (۲۰). [۴۰۲] الأصاص في تفسیر القرآن ص۲۶۰.