صفحه نخست عقاید (کلام) بازسازی باورها تبرک‌جویی از گنبد و بارگاه

تبرک‌جویی از گنبد و بارگاه

می‌گویند: احترام به قبور صالحین و تبرک‌جویی از آن جزو سنت و فرهنگ اسلامی است، و روایات مستند و متعددی از اهل سنت نیز در این باره وجود دارد، و سپس (با ذکر ناقص منابع) روایاتی را ذکر می‌کنند، برای مثال می‌گویند:

۱- در قحطی و خشک‌سالی شدید مدینه عده‌ای از مردم به عایشهل متوسل شدند و او آنها را به تبرک‌جویی از مرقد مبارک و شریف پیامبر ص توصیه کرد و گفت:

«انْظُرُوا إلى قَبْرَ النَّبِيِّ ج فَاجْعَلُوا مِنْهُ كِوًى إِلَى السَّمَاءِ حَتَّى يَكُونَ بَيْنَهُ وَبَيْنَ السَّمَاءِ سَقْفٌ» [۳۹۱]. «به قبر پیامبر نگاه کنید، میان قبر و آسمان کانالی را ایجاد کنید! تا بین او و آسمان سقفی شود (و خداوند ترحم فرموده و فیض خود را از آن مکان کاری سازد!».

۲- «فجاء بلال بن الحارث إلی قبر النبی وقال: یا رسول الله! إستسق لأمتك! فإنهم قد هلکوا فأتاه رسول الله ج في الـمنام وأخبره أنهم سیسقون» [۳۹۲]. «بلال پسر حارث کنار قبر مبارک پیامبر رفت و گفت: ای پیامبر! برای امتت از خداوند طلب باران کن که آنها دارند از بین می‌روند! رسول خدا به خوابش آمد و فرمود: باران خواهد بارید!».

۳- «جاءت فاطمه علی قبر رسول الله، فأخذت قبضة من تراب القبر فوضعت علی عینها فبکت» [۳۹۳]. «فاطمه بر سر قبر رسول خدا ص آمد و مشتی خاک را از آن برگرفت و بر چشم نهاد و گریست».

۴- «إنه خرج (عمر بن خطاب) یوماً إلی مسجد رسول الله ج فوجد معاذ بن جبل قاعداً عند قبر النبی یبکی فقال: ما یبکیك؟ قال: یبکینی شیء سمعته من رسول الله» [۳۹۴]. «عمر روزی به مسجد رسول الله ص رفت و معاذ بن جبل را دید که کنار قبر پیامبر نشسته و گریه می‌کند، عمر پرسید: چه چیزی تو را به گریه انداخته است؟ گفت: چیزی را که از پیامبر شنیدم مرا به گریه انداخت!».

۵- «إن بلالاً أتی قبر النبی وجعل یبکی عنده ویمرغ وجهه علیه، فأقبل الحسن والحسین فجعل یضمها ویقبلهما». «بلال کنار مرقد پیامبر ص آمد و خود را به خاک مالید و گریه کرد و حسن و حسین را به آغوش کشید و آنها را بوسید».

۶- «لـما مات عبدالرحمن بن أبی بکر أمرت عایشة بفسطاط علی قبره ووکلت به إنساناً» [۳۹۵]. «چون عبدالرحمن پسر ابوبکر مُرد، عایشه دستور داد بر قبر او خیمه‌ای زدند و انسانی را بر آن گماشت».

۷- «وأمر عمرأن یضرب فسطاطاً علی قبر زینب بنت جحش» [۳۹۶]. «عمر دستور داد که چادری را بر قبر زینب دختر جحش بزنند!».

[۳۹۱] سنن دارمی: ج۱. [۳۹۲] فتح الباري، ج۲ و کنز العمال: ج۸. [۳۹۳] الوفاء ابن جوزی. [۳۹۴] سنن ابن ماجه: ج۲. [۳۹۵] صحیح بخاری: ج۲. [۳۹۶] طبقات ابن سعد ج۳.