صفحه نخست عقاید (کلام) بازسازی باورها بررسی آیه‌ی اکمال دین

بررسی آیه‌ی اکمال دین

تیجانی در کتاب «همراه با راستگویان» فصلی را به همین آیه اختصاص داده و می‌گوید: «خداوند سبحان می‌فرماید: ﴿ٱلۡيَوۡمَ أَكۡمَلۡتُ لَكُمۡ دِينَكُمۡ وَأَتۡمَمۡتُ عَلَيۡكُمۡ نِعۡمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ ٱلۡإِسۡلَٰمَ دِينٗا [المائدة: ۳]. «امروز دین‌تان را کامل کردم و نعمتم را برای شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان دین برای شما پذیرفتم».

غالب شیعیان می‌گویند: این آیه در «غدیرخم» و پس از نصب علی از سوی پیامبر ص به عنوان خلیفه مسلمین نازل شد، و این مطلب را به نقل از ائمه اهل بیت روایت می‌کنند، لذا «امامت» را جزو اصول دین به شمار می‌آورند» (ص۱۱۵).

آری! تیجانی و بسیاری از شیعیان برآنند که این آیه نیز در مورد علی س نازل گشته است، زمانی که پیامبر ص از طرف خدا مأمور گردید علی س را به جانشینی خود برگزیند، در غدیرخم روز هجدهم ذی الحجه توقف کرد و به مردم فرمود: «مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ فَهذا عَلَيٌّ مَوْلاهُ» پس از این بود که آن آیه نازل شد، و دین اسلام با جانشینی و ولایت علی س کامل گردید و نعمت خداوند بر مسلمانان تکمیل شد، و «امامت» یکی از اصول دین [۱۳۱] و در ردیف «توحید» و «نبوت» و «معاد» درآمد.

تیجانی ادعا می‌کند که پیامبر ص روز غدیر را عید قرار داده، و روایت نقل می‌کند که پیامبر ص پس از منصوب‌نمودن علی و پس از نزول آیه فرمود: حمد خدای را که دین را به حد کامل رساند و نعمت را تمام کرد و به رسالتم و ولایت علی بن ابی‌طالب پس از من راضی شد.» «ص۱۳۳).

[۱۳۱] البته امامیه موضوع «امامت» را از اصول مذهب می‌دانند.