صفحه نخست عقاید (کلام) بطلان عقاید شیعه عقيدة اهانت به مادران ايمانداران، همسران پيامبر

عقيدة اهانت به مادران ايمانداران، همسران پيامبر ج

محمد باقر مجلسی در كتاب فارسی حق‌الیقین می‌گوید: «اعتقاد ما این است كه از بت‌های چهارگانه یعنی ابوبكر و عمر و عثمان و معاویه، و زنان چهارگانه یعنی عایشه و حفصه، و هند، و ام‌حكم و از جمیع اشیاع و اتباع ایشان بیزاری جویند و این‌كه ایشان بدترین خلق خدایند. و آنكه اقرار به خدا و رسول و ائمه تمام وکمال نمی‌شود مگر به بیزار از دشمنان ‌ایشان» [۴۸].

و این در توهین به عایشه و حفصه و دیگر زنان پیامبر ج واضح است. این در حالی است كه خداوند میفرماید:

﴿ٱلنَّبِيُّ أَوۡلَىٰ بِٱلۡمُؤۡمِنِينَ مِنۡ أَنفُسِهِمۡۖ وَأَزۡوَٰجُهُۥٓ أُمَّهَٰتُهُمۡۗ وَأُوْلُواْ ٱلۡأَرۡحَامِ بَعۡضُهُمۡ أَوۡلَىٰ بِبَعۡضٖ فِي كِتَٰبِ ٱللَّهِ [الأحزاب: ۶].

و محمدباقر مجلسی در كتاب فارسی «حیاة‌القلوب» می‌گوید: «ابن‌بابویه در ـ علل‌الشرایع ـ روایت می‌كند كه امام محمد باقر گفته است: چون امام مهدی ظاهر شود، عایشه را زنده خواهد ساخت، و به‌عنوان انتقام فاطمه، او را حد خواهد زد» [۴۹].

واقعاً این منتهای وقاحت و بی‌ادبی نسبت به عایشه صدیقه و محبوبه رسول خدا ج می‌باشد. ما نمی‌دانیم كه با چه بیانی در ارتباط با این دروغگویی‌های آنان داد سخن سر دهیم و آن را توضیح دهیم، ولی آنها را به‌دست خداوند می‌سپاریم تا خود برای حبیبش حضرت محمد، از آنها انتقام بگیرد.

و شیخ آنها مقبول احمد، در ترجمه و تفسیری از معانی قرآن می‌گوید:‌ «فرمانده سپاه‌های بصره یعنی عایشه در جنگ جمل، مرتكب فاحشه روشنی شده است بر طبق این آیه...» [۵۰].

و احمد‌بن ابی‌طالب طبرسی در جزء اول، ص ۲۴۰ كتاب احتجاج می‌گوید: «علی‌ به عایشه ام‌المؤمنین گفت‌: به‌خدا، به‌نظر من او باید طلاق داده شود. پیامبر ج به علی÷ فرمود: «ای علی، شأن زنان من بعد از من، به دست تو خواهد بود.» یعنی علی (نعوذبالله) حق دارد كه بعد از پیامبر ج هر یک از زنان پاكدامن و پاک سیرت را كه بخواهد، می‌تواند طلاق دهد.

شیعه این روایت‌های توهین‌آمیز را فقط به این خاطر سرهم كرده‌اند كه خاصتاً از ارزش و جایگاه ولای حضرت عایشه صدیقه و سایر زنان پیامبر ج بكاهند. در حالی‌كه خداوند در قرآن مجید، در حالی‌كه پیامبرش را درباره زنانش مورد خطاب قرار می‌دهد، آنها را می‌ستاید:

﴿لَّا يَحِلُّ لَكَ ٱلنِّسَآءُ مِنۢ بَعۡدُ وَلَآ أَن تَبَدَّلَ بِهِنَّ مِنۡ أَزۡوَٰجٖ وَلَوۡ أَعۡجَبَكَ حُسۡنُهُنَّ إِلَّا مَا مَلَكَتۡ يَمِينُكَۗ وَكَانَ ٱللَّهُ عَلَىٰ كُلِّ شَيۡءٖ رَّقِيبٗا٥٢ [الأحزاب: ۵۲].

«و بعد از این [موارد پیش گفته‏] زنان براى تو حلال نیستند. و نه [حلال است‏] آنكه زنانى دیگر جایگزین آنها كنى. و هر چند زیبایى آنان تو را به شگفت آرد مگر آنچه ملک یمینت شود. و خداوند بر همه چیز نگهبان است».

و الله تعالی فرموده:

﴿ٱلنَّبِيُّ أَوۡلَىٰ بِٱلۡمُؤۡمِنِينَ مِنۡ أَنفُسِهِمۡۖ وَأَزۡوَٰجُهُۥٓ أُمَّهَٰتُهُمۡۗ وَأُوْلُواْ ٱلۡأَرۡحَامِ بَعۡضُهُمۡ أَوۡلَىٰ بِبَعۡضٖ فِي كِتَٰبِ ٱللَّهِ [الأحزاب: ۶].

«پیامبر نسبت به مؤمنان از نفس خودشان هم سزاوارتر است و زنانش مادران آنها می‌باشند».

﴿يَٰنِسَآءَ ٱلنَّبِيِّ لَسۡتُنَّ كَأَحَدٖ مِّنَ ٱلنِّسَآءِ [الأحزاب: ۳۲].

«ای زنان پیامبر شما مانند هیچ یک از زنان دیگر نیستید».

و همچنین درمورد حق آنها فرموده است:

﴿إِنَّمَا يُرِيدُ ٱللَّهُ لِيُذۡهِبَ عَنكُمُ ٱلرِّجۡسَ أَهۡلَ ٱلۡبَيۡتِ وَيُطَهِّرَكُمۡ تَطۡهِيرٗا [الأحزاب: ۳۳].

«الله تعالی صرفاً می‌خواهد كه رجس و پلیدی را از شما اهل بیت بزداید، و بكلی شما را پاک سازد».

و بخصوص در ارتباط با حضرت عایشه آیاتی از سوره نور نازل شد كه طهارت و عفت و پاكدامنی او را به اثبات رساندند.

و صراحتاً خداوند اذعان داشته كه تهمت‌زنندگان به او، از دسته منافقان می‌باشند. الله تعالی در آخر این آیات میفرماید:

﴿يَعِظُكُمُ ٱللَّهُ أَن تَعُودُواْ لِمِثۡلِهِۦٓ أَبَدًا إِن كُنتُم مُّؤۡمِنِينَ ١٧ [النور: ۱۷].

خداوند به شما اندرز مى‏دهد كه اگر مؤمن هستید، هرگز به انجام چنین افترائاتی باز نگردید،«و چنین تهمت‌هایی نزنید».

شما می‌بینید كه شوهری هرگز اجازه نمی‌دهد به هیچ‌شكلی با ناموس و آبرویش بازی ‌شود و شاید انسانی شجاع و با شهامت ذلت و خواری خود را تحمل كند اما هرگز نمی‌تواند طعنه زدن و بی‌آبرو كردن خانواده‌اش را شاهد باشد و آن را تحمل نماید. با این حال، چگونه این شیعیان به خود جرأت می‌دهند. و بدون هیچ‌گونه شرم و حیایی از خدا و بندگانش، نسبت به همسران پیامبر ج توهین و بدگویی نمایند؟!.

[۴۸] حق الیقین , به زبان فارسی, محمد باقر مجلسی, ص ۵۱۹. [۴۹] مرجع سابق, ص ۳۷۸ – حیات القلوب ج ۲ ص ۸۵۴. [۵۰] ترجمه قرآن به زبان اردو, سوره احزاب, مقبول احمد, ص ۸۴۰