جواب آن از چند رو:

۱- دلیل باید حتماً از قرآن و سنت پاک پیامبر باشد.

خداوند در سوره رعد/۴۱ می‌فرماید:

﴿وَٱللَّهُ يَحۡكُمُ لَا مُعَقِّبَ لِحُكۡمِهِۦ [الرعد: ۴۱].

«خداوند حکم می‌کند و کسی نمی‌تواند وی را محاسبه کند».

و در سوره یوسفمی‌فرماید:

﴿إِنِ ٱلۡحُكۡمُ إِلَّا لِلَّهِ [یوسف: ۴۰].

«حکم و حاکمیت فقط از آنِ خداست».

برای هیچ مسلمانی روا نیست با خدا و رسول او ج مخالفت کند و از بشری تبعیت کند هرچند این شخص از بزرگ‌ترین دانشمندان باشد و اگر چنین کرد مصداق فرموده خدا در سوره بقره قرار می‌گیرد که می‌فرماید:

﴿وَإِذَا قِيلَ لَهُمُ ٱتَّبِعُواْ مَآ أَنزَلَ ٱللَّهُ قَالُواْ بَلۡ نَتَّبِعُ مَآ أَلۡفَيۡنَا عَلَيۡهِ ءَابَآءَنَآۚ أَوَلَوۡ كَانَ ءَابَآؤُهُمۡ لَا يَعۡقِلُونَ شَيۡ‍ٔٗا وَلَايَهۡتَدُونَ ١٧٠ [البقرة: ۱٧۰].

«و وقتی که به آنان بگویی از کتاب خدا و آنچه نازل نموده تبعیت کنید می‌گویند: بلکه از‌ آنچه اجداد خود را بر آن یافته‌ایم تبعیت می‌کنیم، آیا اگر اجدادشان عقل نداشته باشند و بر هدایت نباشند (باز از آنان تبعیت می‌کنند؟)».

خداوند در آیات محکم کتابش ما را به تبعیت از فرموده خود و رسولش ج که وی را بعنوان رحمت برای تمام مردم مبعوث گردانیده دستور می‌دهد، خداوند می‌فرماید:

﴿مَآ ءَاتَىٰكُمُ ٱلرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَىٰكُمۡ عَنۡهُ فَٱنتَهُواْ [الحشر: ٧].

«آنچه رسول خدا به ‌شما دستور می‌دهد انجام دهید و آنچه را که از شما نهی می‌کند از آن دست بکشید».

در کجای قرآن و سنت پاک نبوی دلیلی وجود دارد که زن متعه همسر است؟!.

و در کجای کتاب و سنت پاک نبوی دلیل وجود دارد که در متعه از یکدیگر ارث می‌گیرند؟

با توجه به ‌فرض جدلی که این مسأله مورد اتفاق فقهای شیعه باشد یا نه همانطور که هست، نتیجه این است که هست و آن اینست که نه در قرآن و نه در سنت پاک نبوی حکم میراث زن متعه یافت نمی‌شود بلکه حتی یک حکمی در مورد این زن [که زن متعه نامگذاری شده] یافت نمی‌شود!.

و اما سبب این اختلاف میان آنان از سبب اختلاف اقوال امامان شان در حکم میراث زن متعه سرچشمه می‌گیرد، به ‌همین دلیل به چهار قول اختلاف پیدا کرده‌اند!! مجلسی آن را در [مرآة ‌العقول] و بحرانی در حدائق بیان کرده است.

بحرانی در [حدائق‌ الناضرة] درباره حکم میراث زن متعه چنین می‌گوید: دوستان در ثبوت میراث گرفتن با عقد موقت به چند دیدگاه اختلاف پیدا کرده‌اند [۲۰۸].

و اما اینکه می‌گویند: دو بخش اخیر بوسیله دلیل ویژه خارج می‌شوند! قرآن بوسیله آن تخصیص می‌شود ... .

[۲۰۸] ۲۴/۱٧۵.