صفحه نخست حدیث و سنت حدیث غدیر، مولای مومنان و ما اهل سنت تهاجم‌ بي‌سابقه‌! يا آشكار كردن‌ حقايق‌؟!

تهاجم‌ بي‌سابقه‌! يا آشكار كردن‌ حقايق‌؟!

سپاس‌ بی‌پایان‌ مر پروردگاری‌ كه‌ ما را به‌ سوی‌ «حق‌» رهنمون‌، و از «باطل‌» دور ساخت‌؛ و هزاران‌ درود و سلام‌ بر پیام‌آور «رحمت‌» و «عطوفت‌» كه‌ با دلایل‌ محكم‌ «حق‌» را تقویت‌ و «باطل‌» را سرنگون‌ ساخت‌، و سلام‌ و درود پروردگار بر پیروان‌ راستین‌ آن‌ رسول‌ سرور ج كه‌ از «حق‌» پیروی‌ كرده‌ و از «باطل‌» گریزان‌ بودند.

از دیرباز در بین‌ اهل‌ تشیع‌ سخن‌ در مورد «غدیر خُم‌» جریان‌ دارد و همین‌ مسئله‌ مبنای‌ عقیده‌ی‌ «امامت‌» و نیز «طعن‌» و «لعن‌» جمع‌ زیادی‌ از شاگردان‌ رسول‌الله ج قرار گرفته‌ است‌. اما بیان‌ این‌ قضیه‌ در سال‌های‌ اخیر داغ‌تر شده‌ و برادران‌ اهل‌ تشیع‌ با انتشار كتاب‌ها و رساله‌هایی‌ در مناطق‌ اهل‌ سنّت‌، و نیز برگزاری‌ همایش‌ها و سمینارهایی‌ با عنوان‌ «غدیر»، ذهن‌ جوانان‌ جامعه‌ی‌ اهل‌ سنّت‌ را دچار شبهه‌ نموده‌اند. در این‌ برهه‌ از زمان‌ به‌ علّت‌ نیاز مبرم‌، ضروری‌ می‌باشد كه‌ دیدگاه‌ اهل‌ سنّت‌ در مورد این‌ واقعه‌ بیان‌ گردد تا نوجوانان‌ و جوانان‌ مناطق‌ سُنی‌نشین‌ دچار سردرگمی‌ نشوند.

بنده‌ در این‌ میدان‌ گام‌ نهاده‌ و قلم‌ به‌ دست‌ گرفتم‌، اما وقتی‌ از تحقیق‌ و نگارش‌ رساله‌ای‌ در این‌ زمینه‌ توسط‌ دوست‌ ارجمند و عزیزم‌ جناب‌ «حافظ‌ محمد سلیم‌ آزاد» مطلع‌ شدم‌، از ادامه‌ی‌ كار دست‌ كشیده‌ و منتظر چاپ‌ و نشر تحقیق‌ ایشان‌ نشستم‌. اما افسوس‌ و صد افسوس‌! در جامعه‌ی‌ ما كه‌ شعار «آزادی‌ بیان‌!»، «آزادی‌ قلم‌!»،«آزادی‌ عقیده‌!» مطرح‌ است‌، به‌ علت‌ اعمال‌ فشار از سوی‌ افرادی‌ تنگ‌نظر، اجازه‌ی‌ چاپ‌ و نشر كتاب‌های‌ عقیدتی‌ اهل‌سنّت‌ صادر نمی‌شود و بر اثر این‌ سیاست‌، قلوب‌ نویسندگان‌ اهل‌ سنّت‌ جریحه‌دار شده‌ است‌.

راستی‌ خداوند چه‌ لطفی‌ در حق‌ ما نموده‌ كه‌ با كشورهای‌ مسلمانی‌ مانند پاكستان‌ و كُردستان‌ همسایه‌ هستیم‌ كه‌ می‌توانیم‌ حداقل‌ فریاد مظلومیت‌هایمان‌ را آنجا سر بدهیم‌ و مقداری‌ از عقده‌های‌ دلمان‌ را خالی‌ كنیم‌. آری‌! ما ناچاریم‌ با هزینه‌های‌ مضاعف‌، كتاب‌های‌ عقیدتی‌ و حقایق‌ تاریخی‌ را در آن‌ سوی‌ مرزها چاپ‌ كنیم‌ و با زحمت‌، رنج‌ و هزینه‌ی‌ فراوان‌ به‌ دست‌ علاقمندان‌ برسانیم‌.

چند سال‌ طول‌ كشید و منتظر چاپ‌ كتاب‌ آقای‌ «سلیم‌ آزاد» بودم‌، اما خبری‌ نشد، بالاخره‌ فهمیدیم‌ كه‌ چندین‌ بار برای‌ اخذ مجوز اقدام‌ شده‌ ولی‌ هر بار آن‌ را ردّ كرده‌اند، آخرالامر به‌ صورت‌ كپی‌ چند نسخه‌ای‌ این‌ طرف‌ و آن‌ طرف‌ با كیفیت‌ بسیار نامطلوبی‌ توزیع‌ گردید.

وقتی‌ زیبایی‌ تحقیق‌ و شیوایی‌ قلم‌ جناب‌ حافظ‌ محمد سلیم‌ را در آن‌ رساله‌ مشاهده‌ نمودم‌، بسیار متأسف‌ گشتم‌ كه‌ این‌ كار زیبا به‌ دست‌ علاقمندان‌ و حقیقت‌جویان‌ نرسد، به‌ همین‌ علت‌ رساله‌ی‌ مورد نظر خویش‌ را گذاشته‌ و بر تحقیق‌ ایشان‌ مقدمه‌ای‌ نگاشتم‌ و تغییراتی‌ در بعضی‌ جاهای‌ رساله‌ی‌ ایشان‌ دادم‌.

این‌ رساله‌ در واقع‌ جوابیه‌ی‌ رساله‌ی‌ «حدیث‌ غدیر، سندگویای‌ولایت‌» كاری‌ از «گروه‌ معارف‌ و تحقیقات‌ اسلامی‌ قم‌» است‌ كه‌ در تیراژ بالا و به‌ صورت‌ رایگان‌ در مناطق‌ اهل‌ سنّت‌ توزیع‌ شده‌ است‌. به‌ همین‌ علّت‌ ما نام‌ رساله‌ را «حدیث‌ غدیر، مولای‌ مؤمنان‌ و ما اهل‌سنّت‌» گذاشته‌ایم‌، اما متأسفانه‌ باید بگویم‌ چون‌ خزانه‌ی‌ بیت‌المال‌ در اختیارمان‌ نیست‌، نمی‌توانیم‌ آن‌ را رایگان‌ توزیع‌ نماییم‌!.