فصل دهم: وسعت درهای بهشتی

خداوند می‌فرماید:

﴿وَسِيقَ ٱلَّذِينَ ٱتَّقَوۡاْ رَبَّهُمۡ إِلَى ٱلۡجَنَّةِ زُمَرًاۖ حَتَّىٰٓ إِذَا جَآءُوهَا وَفُتِحَتۡ أَبۡوَٰبُهَا وَقَالَ لَهُمۡ خَزَنَتُهَا سَلَٰمٌ عَلَيۡكُمۡ طِبۡتُمۡ فَٱدۡخُلُوهَا خَٰلِدِينَ ٧٣ وَقَالُواْ ٱلۡحَمۡدُ لِلَّهِ ٱلَّذِي صَدَقَنَا وَعۡدَهُۥ وَأَوۡرَثَنَا ٱلۡأَرۡضَ نَتَبَوَّأُ مِنَ ٱلۡجَنَّةِ حَيۡثُ نَشَآءُۖ فَنِعۡمَ أَجۡرُ ٱلۡعَٰمِلِينَ ٧٤ [الزمر: ٧۳-٧۴].

«و پرهیزگاران گروه گروه به سوی بهشت رهنمود می‌شوند وقتی به بهشت می‌رسند درهای آن به روی آنان باز می‌شود، آن زمان است که نگهبانان بهشت به آن‌ها گویند: درود بر شما باد خوب بوده‌اید و به نیکی زیسته‌اید. پس وارد بهشت شوید و در آن جاودانه بمانید * و می‌گویند: سپاس خداوندی که با ما به وعده خویش عمل کرده و بهشت را به ما داده تا در هر جایی که بخواهیم منزل گزینیم، پاداش عمل‌کنندگان (به دستورات خدا) چه خوب و جالب است».

﴿جَنَّٰتِ عَدۡنٖ مُّفَتَّحَةٗ لَّهُمُ ٱلۡأَبۡوَٰبُ ٥٠ [ص: ۵۰].

«باغ‌های جاویدان بهشتی که درهای آن به روی آنان باز است».

﴿وَٱلۡمَلَٰٓئِكَةُ يَدۡخُلُونَ عَلَيۡهِم مِّن كُلِّ بَابٖ ٢٣ سَلَٰمٌ عَلَيۡكُم بِمَا صَبَرۡتُمۡۚ فَنِعۡمَ عُقۡبَى ٱلدَّارِ ٢٤ [الرعد: ۲۳-۲۴].

«و فرشتگان از هر سو بر آنان وارد می‌شوند * سلم بر شما باد به سبب شکیبایی و استقامتی که داشتید، چه پایان خوبی».

امام احمد از امیرالمؤمنین عمربن خطابس روایت می‌کند که رسول خداص فرمودند:

«هر کس به نحو احسن وضو بگیرد، سپس رو به آسمان کرده و بگوید:

(اشهدان لااله‌الاّالله وحده لاشریك له واشهد انّ محمّداً عبده ورسوله).

درهای هشتگانه بهشت بر او باز شده، از هر کدام که بخواهد وارد می‌شود»[ ].

امام احمد از سهل‌بن سعد ساعدی نقل می‌کند که رسول خداص فرمودند: «یکی از درهای بهشت «الریان» نام دارد که روز قیامت گفته می‌شود: روزه‌داران کجایند؟ وقتی آن‌ها وارد شدند، بسته شده و دیگر کسی از آن وارد نمی‌شود».

طبرانی نیز از سهل‌بن سعدس روایت می‌کند که رسول خداص فرمودند: «در بهشت هشت در وجود دارد یکی از آن‌ها دری است به نام «الریان» که کسی جز روزه‌داران از آن وارد نمی‌شود»[ ].

امام احمد از ابوهریره روایت می‌کند که رسول خداص فرمودد:

«کسی که یک جفت[ ] از مالش را در راه خداوند صدقه دهد از درهای بهشت دعوت می‌شود. بهشت درهایی دارد، کسی که اهل نماز باشد، از در نماز دعوت می‌گردد، کسی که اهل روزه باشد، از در «الریان» دعوت می‌شود. ابوبکر فرمود: یا رسول‌ خداص! مهم نیست که انسان از کدام در وارد شود. آیا کسی هست که از همه درها دعوت شود؟ فرمود: آری و امیدوارم که تو از آن گروه باشی»[ ].

در صحیح مسلم از خالد بن عمیر عدوی روایت شده است که روزی عتبه به غزوان خطبه‌ای خواند، و پس از حمد و ثنای خداوند چنین گفت:

اما بعد: دنیا در حال تمام شدن است و به سرعت پشت کرده است و فقط به اندازه ریختن آب از ته یک ظرف بیشتر نمانده است و شما به منزلی خواهید رفت که پایانی در آن نیست. سعی کنید با بهترین توشه نقل مکان کنید. به ما گفته شده: اگر سنگی را از دهانه جهنم رها سازید، بعد از هفتاد سال هنوز به قعرش نمی‌رسد. به خدا سوگند! این جهنم پر خواهد شد. آیا تعجب کردید؟ و به ما گفته شده: بین دو لنگه درهای بهشت به مسافت چهل سال فاصله وجود دارد و روزی خواهد رسید که از کثرت جمعیت، ازدحام خواهد شد.

به وهب بن منبه گفته شد: مگر نه لااله‌الاالله کلید بهشت است؟ فرمود: آری ولیکن اگر کلید تو دندانه داشته باشد، در بهشت را باز می‌خواهد کرد، و گرنه خیر»[ ].