اسلام دین کامل است

اللهأ می‌فرماید: ﴿ٱلۡيَوۡمَ أَكۡمَلۡتُ لَكُمۡ دِينَكُمۡ وَأَتۡمَمۡتُ عَلَيۡكُمۡ نِعۡمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ ٱلۡإِسۡلَٰمَ دِينٗا [المائدة: ۳].

« امروز دینتان را برای شما کامل، و نعمتم را بر شما تمام کردم، و اسلام را برایتان به عنوان دین پسندیدم».

وقت نزول این آیت:

این آیـه در حجة الوداع شامگاه روز عـرفه (روز جمعه) در عـرفات بر پیامبرج نازل گردید. ایشان بعد از نزول آیت فـوق ۸۱ شب در قید حیات باقی ماندند [۱].

توضیح چند مطلب:

۱- الله متعال در آیۀ مذکور توضیح داده‌است که دین را تکمیل نموده و هرگز از آن چیزی راکم نمی‌کند، و نه به اضافه و افزایشی احتیاج دارد، ازین جهت الله متعال سلسلۀ پیامبران را به فرستادن پیامبر ما محمد مصطفی ج خاتمه بخشید.

۲- و همچنین الله متعال در آیۀ مذکور بیان نموده است که اسلام را بعنوان دین پسندیده برای ما اختیار نموده، و از آن رضایت و خشنودی خود را اظهار داشته است. و با صراحت تام بیان داشته که بجز دین اسلام هیچ دین و آیینی را از هیچ کسی قبول نخواهد کرد؛ در مورد این مطلب الله متعال می‌فـرماید: ﴿وَمَن يَبۡتَغِ غَيۡرَ ٱلۡإِسۡلَٰمِ دِينٗا فَلَن يُقۡبَلَ مِنۡهُ وَهُوَ فِي ٱلۡأٓخِرَةِ مِنَ ٱلۡخَٰسِرِينَ ٨٥ [آل‌عمران: ۸۵].

«و کسی‌که غیر از اسلام دینی دیگری را برگزیند از او پذیرفته نمی‌شود و او درآخرت از زیان‌کاران است».

و همچنین الله متعال فرموده: ﴿إِنَّ ٱلدِّينَ عِندَ ٱللَّهِ ٱلۡإِسۡلَٰمُ [آل‌عمران: ۱٩]. «یقینا دین پسندیده نزد الله متعال همانا اسلام است».

۳- تمام سعادت و نعمت‌های دارین (دنیا و آخرت) را با تکمیل نمودن دین و بیان جمله احکام آن بر ما آرزانی نموده است.

بنابر این، الله متعال می‌فـرماید: ﴿وَأَتۡمَمۡتُ عَلَيۡكُمۡ نِعۡمَتِي «نعمت خود را بر شما تمام کردم». پس این آیت دلیل صریح و واضح است که دین اسلام هر آن چیزی‌که انسان‌ها در دنیا و آخرت به آن نیاز دارند بطور درست و کامل بیان نموده، و هیچ چیزی از آنرا وا نگذاشته است، ما ذیلا برای وضاحت این موضوع ده مسئلۀ بزرگ و عمده را بطور مثال و نمونه بیان می‌کنیم که مدار همه امور دنیوی و اخروی که جهانیان به آن نیاز دارند می‌باشد.

این مسائل عبارت اند از:

۱- توحید.

۲- وعظ.

۳- فرق میان عمل نیک و غیر آن.

۴- حکم کردن به غیر شریعـت اسلامی.

۵- احوال توده‌ها در جامعۀ اسلامی.

۶- اقتصاد.

٧- سیاست.

۸- مشکلات سیطرۀ کفار بر مسلمان‌ها.

٩- مشکلات ضعـف و ناتوانی مسلمان‌ها در مبارزه علیه کفار از لحاظ تعداد و آلات جنگی.

۱۰- مشکلات اختلاف دل‌ها و افکار میان افراد جامعۀ اسلامی.

اکنون می‌خواهم حل و علاج هـر یک از این مشکلات را که قرآن کریم بیان نموده واضح نمائیم، ولی در آغاز به چند مسألۀ مهم اشاره می‌کنیم:

[۱] بخاری کتاب الإیمان حدیث شماره [۴۵] و صحیح مسلم کتاب التفسیر حدیث شماره [۳۰۱٧]