فرضیت نماز

در قرآن کریم آیات متعددی درباره نماز وجود دارد که خداوند تبارک وتعالی در آن مسلمانان را به این عبادت بزرگ امر فرموده است.

الله أ می‌فرماید:

﴿فَأَقِيمُواْ ٱلصَّلَوٰةَۚ إِنَّ ٱلصَّلَوٰةَ كَانَتۡ عَلَى ٱلۡمُؤۡمِنِينَ كِتَٰبٗا مَّوۡقُوتٗا[النساء: ۱۰۳] .

«برپا دارید نماز را، همانا نماز بر مؤمنان در وقتش، فرض کرده شده».

و در جایی دیگر می‌فرماید:

﴿مُنِيبِينَ إِلَيۡهِ وَٱتَّقُوهُ وَأَقِيمُواْ ٱلصَّلَوٰةَ وَلَا تَكُونُواْ مِنَ ٱلۡمُشۡرِكِينَ ٣١[الروم: ۳۱] .

«(ای مردم! رو به الله کنید وبا توبه و اخلاص در عمل) به سوی الله برگشته، واز (خشم وعذاب) او بپرهیزید، ونماز را بر پا دارید واز مشرکان نباشید».

و در آیت ۴۳ سوره بقره آمده است:

﴿وَأَقِيمُواْ ٱلصَّلَوٰةَ وَءَاتُواْ ٱلزَّكَوٰةَ وَٱرۡكَعُواْ مَعَ ٱلرَّٰكِعِينَ ٤٣[البقرة: ۴۳] .

«و نماز را برپا دارید و زکات را بپردازید و با نماز گزاران (به صورت جماعت) نماز بخوانید».

﴿وَأَنۡ أَقِيمُواْ ٱلصَّلَوٰةَ وَٱتَّقُوهُۚ وَهُوَ ٱلَّذِيٓ إِلَيۡهِ تُحۡشَرُونَ ٧٢[الأنعام: ۷۲] .

«(و از سوی الله به ما دستور داده شده است) اینکه نماز را بگونه شایسته بخوانید و از الله بترسید و او است که در پیشگاهش گرد آورده می‌شوید (و حساب و کتاب پس می‌دهید)».

﴿قُل لِّعِبَادِيَ ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ يُقِيمُواْ ٱلصَّلَوٰةَ وَيُنفِقُواْ مِمَّا رَزَقۡنَٰهُمۡ سِرّٗا وَعَلَانِيَةٗ مِّن قَبۡلِ أَن يَأۡتِيَ يَوۡمٞ لَّا بَيۡعٞ فِيهِ وَلَا خِلَٰلٌ ٣١[ابراهیم: ۳۱] .

«(ای محمد ج) بگو به بندگان مؤمن من: باید نماز را بگونه شایسته بخوانند و از آنچه برایشان داده‌ام مقداری را در پنهان وآشکار ببخشند پیش از آنکه روزی فرا رسد که در آن معامله و دوستی نیست».

﴿إِنَّنِيٓ أَنَا ٱللَّهُ لَآ إِلَٰهَ إِلَّآ أَنَا۠ فَٱعۡبُدۡنِي وَأَقِمِ ٱلصَّلَوٰةَ لِذِكۡرِيٓ ١٤[طه: ۱۴] .

«من الله هستم، و معبودی جز من نیست، پس تنها مرا عبادت کن، (عبادت خالص از هر گونه شرکی) نماز بخوان تا (همیشه) به یاد من باشی».

﴿وَأَقِيمُواْ ٱلصَّلَوٰةَ وَءَاتُواْ ٱلزَّكَوٰةَ وَأَطِيعُواْ ٱلرَّسُولَ لَعَلَّكُمۡ تُرۡحَمُونَ ٥٦[النور: ۵۶] .

«و نماز را (در وقت معین و با خشوع و خضوع لازم) بخوانید، و زکات را (به مستحقان آن) بپردازید، و از پیغمبر اطاعت کنید، تا اینکه (از سوی الله) به شما رحم شود».

﴿وَمَآ أُمِرُوٓاْ إِلَّا لِيَعۡبُدُواْ ٱللَّهَ مُخۡلِصِينَ لَهُ ٱلدِّينَ حُنَفَآءَ وَيُقِيمُواْ ٱلصَّلَوٰةَ وَيُؤۡتُواْ ٱلزَّكَوٰةَۚ وَذَٰلِكَ دِينُ ٱلۡقَيِّمَةِ ٥ [البينة: ۵] .

«درحالیکه جز این به ایشان دستور داده نشده است که مخلصانه و حقگرایانه الله را بپرستند و تنها شریعت او را آئین (خود) بدانند، و نماز را چنانکه باید، بخوانند، و زکات را بپردازند. دین راستین و ارزشمند این است و بس».

و در سنت مطهر رسول الله ص احادیث فراوانی در امر به نماز آمده است نمونه‌هایی از آن را برایتان ذکر می‌نماییم.

«عنِ ابنِ عُمَرَ ش أَنَّ رسولَ اللّهِج قال: أُمِرْتُ أَنْ أُقَاتِلَ النَّاسَ حَتَّى يَشْهَدُوا أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَيُؤْمِنُوا بِى وَبِمَا جِئْتُ بِهِ فَإِذَا فَعَلُوا ذَلِكَ عَصَمُوا مِنِّى دِمَاءَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ إِلاَّ بِحَقِّهَا وَحِسَابُهُمْ عَلَى اللَّهِ»[۱] . «از ابن عمر ش روایت شده که رسول الله ص فرموده‌اند: به من دستور داده شده که با مردم بجنگم تا اینکه گواهی دهند به اینکه بغیر از الله معبود بر حقی نیست و همانا محمد رسول الله است، و نماز را برپا دارند و زکات بدهند، اگر این اعمال را انجام دادند، جان و مالشان محفوظ خواهد شد، مگر به حق اسلام و حسابشان بر الله مي‌باشد».

و رسولُ الله ص می‌فرمایند:

«مُرُوا أَوْلاَدَكُم بالصَّلاَةِ وَهُمْ أَبْنَاءُ سَبْع سِنِينَ وَاضْرِبُوهُمْ عَلَيْهَا وَهُمْ أَبْنَاءُ عَشْرٍ، وَفَرِّقُوا بَيْنَهُمْ في المَضَاجِعِ»[۲] . «هنگامیکه بچه‌هایتان به هفت سالگی رسیدند آنها را به نماز امر نمایید وچون به ده سالگی رسیدند و نماز نخواندند آنها را بزنید و خوابگاهشان را جدا کنید».



[۱] بخاری و مسلم. [۲] بخاری وسنن ابى داود.