مقدمه

بسم الله الرحمن الرحیم

﴿قُلۡ أَمَرَ رَبِّي بِٱلۡقِسۡطِۖ وَأَقِيمُواْ وُجُوهَكُمۡ عِندَ كُلِّ مَسۡجِدٖ وَٱدۡعُوهُ مُخۡلِصِينَ لَهُ ٱلدِّينَۚ كَمَا بَدَأَكُمۡ تَعُودُونَ ٢٩ [الأعراف: ۲۹] .

«بگو: پروردگارم به عدل فرمان داده است، و این که در هر عبادتی رو به الله کنید و از وی مخلصانه اطاعت نمایید و او را صادقانه بپرستید. خداوند أ همانگونه که شما را در آغاز آفریده است، (به همان سادگی، پس از مرگ شما را زنده می‌کند و بسوی او) بر می‌گردید».

سپاس خدایی را عزوجل که نماز را بر مسلمانان فرض گردانید و آنرا بزرگ‌ترین عبادت و ستون دین و وسیله نزدیکی به خود قرار داد، و درود وسلام بر بهترینِ اولاد آدم سید المرسلین پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد بن عبدالله و آل واصحاب بزرگوارشان باد.

نماز یکی از ارکان مهم دین مبین اسلام می‌باشد که در قرآن کریم و سنت رسول الله ص به آن تأکید فراوان شده است، اما چه بسا انسان‌هایی که امور دنیا آنها را از توجه به روز آخرت باز داشته است و به نماز اهمیتی قایل نیستند و در پی شهوات دنیا سرگردانند، اوامر الهی را ندیده می‌گیرند و از ذکر الله أ غافلند و از قهر و غضب او تعالی نمی‌هراسند و از عاقبت بدی که در انتظار آنهاست بیمناک نیستند. الله أ می‌فرماید:

﴿ٱسۡتَحۡوَذَ عَلَيۡهِمُ ٱلشَّيۡطَٰنُ فَأَنسَىٰهُمۡ ذِكۡرَ ٱللَّهِۚ أُوْلَٰٓئِكَ حِزۡبُ ٱلشَّيۡطَٰنِۚ أَلَآ إِنَّ حِزۡبَ ٱلشَّيۡطَٰنِ هُمُ ٱلۡخَٰسِرُونَ ١٩ [المجادلة: ۱۹] .

«شیطان بر آنان چیره گشته است ویاد الله را از خاطرشان برده است. اینان حزب شیطان هستند. آگاه باشید! حتماً حزب شیطان زیانکار وزیانبارند».

آری، در حالیکه الله علیهما السلام به آنها صحت و امن, رزق و روزی فراوان نصیب فرموده است اما ایشان در مقابل، بجای شکر و اطاعت از باری تعالی کفران نعمت می‌کنند.

وای به حال آن انسان که چگونه جرأت می‌نماید در مقابل خالق و رازق خود سرپیچی و نافرمانی کند، آیا نمی‌داند که همه انسان‌های روی زمین در مقابل خدای تبارک وتعالی بندگان فقیر، محتاج و خوار و ذلیلند.

در این اواخر با نشر و پخش وسایل فساد در جامعه عده‌ای از مردم نماز و مسجد را ترک نموده‌اند که این خود سبب غضب خداوند متعال می‌گردد زیرا بزرگترین مصیبت و معصیت برای یک مسلمان ترک نماز، این عبادت بزرگ می‌باشد. این مطلب کوتاه ولی مهم را که به صورت نوار صوتی (کست) در سال ۱۴۲۴ﻫ نشر شده و اکنون به شکل رساله کوچکی با کمی تعدیلات آماده گردیده و بر اساس رسالۀ (يا غافلاً عن الصلاة) نوشته شده را به عنوان هدیه‌ای خدمت برادران و خواهران مؤمن و مسلمانم تقدیم می‌کنم تا باشد که غافلی به خود آید و یا گمراهی به کمک الله قادر و توانا راه یاب گردد و از بارگاه خداوند تبارک و تعالی می‌خواهم به ما کمک نماید تا بتوانیم مسئولیت خود را در قبال اسلام عزیز انجام داده و در راه دین خدمت نماییم و الله به همه ما توفیق اطاعت و عبادت نصیب نماید. التماس دعا

محمدعبداللطیف انصاری

ص . ب- ۴۰۴۲۱ مدینه منوره

[email protected]