(۶۱) آداب معاشرت با زنان

در مورد ازدواج و تشویق به آن پیامبر ص فرموده است: «ای گروه جوانان، از میان شما كسانی كه توانایی ازدواج دارد، ازدواج كند. چون ازدواج چشمها را می‌پوشاند و عورتها را حفظ می‌كند. و كسی كه توانایی ازدواج ندارد، باید روزه بگیرد. چون روزه شهوت را كم می‌كند» [۷۳۲].

با زنان به نیكی رفتار كند.

با زنان مدارا كند و با آنها مهربان باشد. چون پیامبر ص فرموده است: «برای زنان طلب خیر كنید. چون زن همچون دنده(استخوان سینه) آفریده شده است. كج‌ترین قسمت دنده‌ها بالاترین آنهاست، اگر بخواهی آن را راست كنی، می‌شكند و اگر آن را رها كنی، همچنان كج می‌ماند، پس برای زنان طلب خیر كنید» [۷۳۳].

با همسر خود به نرمی رفتار كند و با او مزاح و بازی كند. چون عایشه ل تعریف می‌كند كه: «با پیامبر ص در سفر بودیم كه با هم مسابقه دو می‌دادیم كه من از پیامبر ص جلو افتادم، و بار دوم كه چاق شدم مسابقه دادیم، كه این بار پیامبر ص جلو افتاد، و فرمود: این یكی به آن یكی (برابر شدیم)» [۷۳۴].

همچنین پیامبر ص به عایشه ل فرمود: «من می‌دانم كه تو چه وقت از دست من راضی هستی، و چه وقت از دست من ناراحت هستی. وقتی از دست من راضی هستی به خدای محمد قسم می‌خوری. و هنگامی كه از دست من ناراحت هستی، به خدای ابراهیم قسم می‌خوری» [۷۳۵].

بر (ناسپاسی) زنان صبر كند و چشم از لغزشهای او فرو ببندد.

همبستر شدن با زوجه از حقوق واجب شوهر می‌باشد.

از جمله آداب همبسترشدن این است كه: «قبل از همبستری این حدیث پیامبر ص را تكرار كند كه می‌گوید: هرگاه یكی از شما خواست كه با زنش همبستر شود قبل از آن بگوید: «بِسْمِ اللَّهِ ، اللَّهُمَّ جَنِّبْنَا الشَّيْطَانَ ، وَجَنِّبْ الشَّيْطَانَ مَا رَزَقْتنَا». «به نام الله! خدایا! ما را از شیطان دور بدار، و شیطان را از آنچه به ما عنایت مى‌فرمائى [یعنى فرزند] دور ساز». چون در این صورت اگر فرزندی از این همبستری حاصل آید از شیطان در امان است [۷۳۶].

مستحب است كه هنگام همبسترشدن، خود را بپوشانند.

مستحب است برای شخص جنبی كه می‌خواهد دوباره با زنش همبستر شود، وضو بگیرد. چون از ابوسعید خدری س روایت شده است كه پیامبر ص فرمود: «هرگاه یكی از شما با زنش همبستر شد و سپس خواست كه دوباره همبستر شود، وضو بگیرد» [۷۳۷].

افشاكردن رازهای زناشویی زن و مرد توسط هر كدام حرام است. چون پیامبر ص فرموده است: «بدترین جایگاه در روز قیامت مال كسانی است كه رازهای زناشویی خود را فاش می‌كنند» [۷۳۸].

اگر شخصی چند زن دارد واجب است كه میان آنها عدالت را رعایت كند.

هنگام ازدواج كردن دستش را روی سر زنش قرار بدهد و برای او دعا بكند. چون پیامبر ص فرمود: «هرگاه یكی از شما با ازدواج كرد دستش را روی پیشانی او قرار بدهد و بسم الله بگوید و برای او از خدا بركت بخواهد و بگوید و بگوید: «اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ خَيْرِهَا وَخَيْرِ مَا جَبَلْتَهَا عَلَيْهِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّهَا وَشَرِّ مَا جَبَلْتَهَا عَلَيْهِ» [۷۳۹]. «خداوندا من تو خیر از این زن و خیر سرشتی كه بر آن است را می‌خواهم، و از شر آنچه كه وی بر آن است، به تو پناه می‌برم».

برای زن و مرد مستحب است كه با هم دو ركعت نماز بخوانند. چون این عمل از بعضی از پیشینیان نقل شده است.

[۷۳۲] بخاری (۵۰۶۵) و مسلم (۲۴۰۰). [۷۳۳] بخاري (۳۳۳۱) و مسلم (۱۴۶۸). [۷۳۴] ابوداود (۲۵۷۸). [۷۳۵] صحیح الجامع (۲۴۹۰) از جمله رفتار خوب پیامبر ص با عایشه این بود كه وی را ام‌عبدالله صدا می‌زد هر چند كه از وی صاحب فرزندی نشد. (ابوداود/۴۹۷۰). [۷۳۶] بخاری (۶۳۸۸) و مسلم (۱۴۳۴). [۷۳۷] مسلم (۳۰۸). [۷۳۸] مسلم (۱۴۳۷). [۷۳۹] بخاری، آداب الزفاف.