(۱۲) نماز استخاره

شرایط نماز استخاره همان شرایط نمازهای نافله می‌باشد.

بر دعاء استخاره همان چیزهایی که بر نمازهای دیگر انطباق پیدا می‌کند نیز جاری است، مانند کسب حلال، تجاوز نکردن به حریم دیگران بوسیله دعا و ... .

استخاره عبارت است از طلب خیر از پروردگار: بدینگونه که هر چه در آن خیر و صلاح هست برایت اختیار کند.

در امور زیر استخاره جایز نیست: مندوب، واجب، مکروه و حرام، بلکه استخاره مربوط می‌شود به امور مباح، ولی برخی از علما گفته‌اند وقتیکه چند واجب و یا چند سنت با هم برای کسی پیش آید، می‌تواند استخاره کند.

برای نتیجه استخاره نباید منتظر خواب و رؤیا و یا احساس مخصوصی شد، بلکه آنچه می‌خواستی انجام دهید و برایش عزم بسته‌ای انجام می‌دهید.

می‌توان نماز استخاره را چندین بار تکرار نمود.

استخاره وقت مخصوصی ندارد، ولی باید اوقاتی را انتخاب کند که محل استجابه است.

نماز استخاره، یکی از اسباب است، و می‌توان آن را در اوقات منهی‌عنه انجام داد، ولی اگر آن را برای بعد از وقت منهی‌عنه عقب بیاندازد، بهتر است.

در نماز استخاره خواندن سوره معینی، تعیین نشده است.

باید دعا را بعد از سلام دادن از نماز درخواست کرد، ولی اگر خواست قبل از سلام دعا را بخواند، باید در تشهد اخیر و قبل از سلام و صلوات ابراهیمی خواند.

می‌توان دو رکعت استخاره را بجای نماز تحیه المسجد و یا نماز بعد از وضو خواند.

اگر در جایی قرار گرفته بود که نمی‌توانست نماز استخاره بخواند، فقط دعا را بخواند.

اگر دعا را از روی کتاب بخواند و یا کسی به او تلقین نماید، اشکالی ندارد.

بعد از نماز باید دست‌هایش را بلند کرده و دعا را می‌خواند و این کار سنت و مستحب است.

قبل از استخاره باید مشورت کرد چون خداوند می‌فرماید: ﴿وَشَاوِرۡهُمۡ فِي ٱلۡأَمۡرِۖ فَإِذَا عَزَمۡتَ فَتَوَكَّلۡ عَلَى ٱللَّهِ [آل‌عمران: ۱۵۹]. «با آنان مشورت كن! اما هنگامى كه تصمیم گرفتى، (قاطع باش! و) بر خدا توكل كن».

سعد بن ابی وقاصس وقتی خواست در دارایی خویش تصرفاتی انجام دهد با پیامبرص مشورت کرد و گفت: ای رسول خدا من ثروتمند هستم و تنها یک دختر دارم آیا یک سوم دارایی خویش را صدقه دهم یا خیر؟ پیامبر ص فرمود خیر این کار را نکن... [۱۲۶].

[۱۲۶] بخاری (۲۷۴۲) و مسلم (۱۶۲۸) این حدیث را تخریج نموده‌اند.