صفحه نخست حدیث و سنت ترجمه فارسی ریاض الصالحین ۳۲۳- باب منع از دشنام دادن باد و دعایی که در هنگام...

۳۲۳- باب منع از دشنام دادن باد و دعایی که در هنگام وزیدن آن گفته می‌شود

۱۷۲۷- «عَنْ أَبي المُنْذِرِ أَبَيِّ بْنِ كَعْبٍ س قَال: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ج: «لا تَسُبُّوا الرِّيح، فَإِذَا رَأَيْتُمْ ما تَكْرَهُون، فَقُولُوا: اللَّهُمَّ إِنَّا نَسْأَلُكَ مِنْ خَيْرِ هذِهِ الرِّيحِ وخَيْرِ مَا فِيهَا وخَيْرِ ما أُمِرَتْ بِه، وَنَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ هَذِهِ الرِّيحِ وَشَرِّ ما فيها وشرِّ ما أُمِرَتْ بِهِ»»رواه الترمذي وقَال: حَديثٌ حسنٌ صحيح.

۱۷۲۷- «از ابو المنذر ابی بن کعب س روایت است که:

رسول الله ج فرمود: باد را دشنام مدهید. هرگاه چیزی را دیدید که از آن کراهیت دارید، بگوئید: ترجمه: پروردگارا! از خیر این باد و خیری که در آن است و خیری که او را بدان دستور داده‌ای می‌طلبیم و از شر این باد و شری که در آن است و شری که او را بدان مأمور ساخته ایی بتو پناه می‌جوییم».

۱۷۲۸- «وعنْ أَبي هُرَيْرةَ س قَال: سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ ج يَقُول: الرِّيحُ مِنْ رَوْحِ اللَّهِ تَأْتِي بِالرَّحْمَة، وَتَأْتِي بالعَذَاب، فَإِذا رَأَيْتُمُوهَا فَلا تَسُبُّوهَا، وَسَلُوا اللَّه خَيْرَهَا، واسْتَعِيذُوا باللَّهِ مِنْ شَرِّهَا»» رواه أبو داود بإِسناد حسن.

۱۷۲۸- «از ابو هریره س روایت است که: از رسول الله ج شنیدم که می‌فرمود: باد رحمت خدا بر بندگانش است که رحمت و عذاب را با خود می‌آورد، پس هر گاه آن را دیدید، دشنامش ندهید و از خداوند خیر آن را درخواست کنید و به خداوند از بدی آن پناه جوئید».

۱۷۲۹- «وعنْ عَائِشَةَ ل قَالَت: كَانَ النَّبِيُّ ج إِذا عَصِفَتِ الرِّيح قال: «اللَّهُمَّ إِني أَسْأَلُكَ خَيْرَهَا، وَخَيْرِ مَا فِيهَا، وخَيْر ما أُرسِلَتْ بِه، وَأَعُوذُ بك مِنْ شَرِّهِا، وَشَرِّ ما فِيها، وَشَرِّ ما أُرسِلَت بِهِ»» رواه مسلم.

۱۷۲۹- «از عائشه ل روایت است که گفت:

چون باد شدت می‌یافت، پیامبر ج می‌فرمود: پروردگارا! من خیر آنرا و خیری را که در آن است و خیری که بوسیلهء آن فرستاده شده از تو می‌طلبم و از شر آن و شری که در آن است و شری که بوسیله‌اش فرستاده شده به تو پناه می‌جویم».