صفحه نخست حدیث و سنت ترجمه فارسی ریاض الصالحین ۳۱۶- باب استحباب آنکه بر چیزی سوگند بخورد و غیر آن...

۳۱۶- باب استحباب آنکه بر چیزی سوگند بخورد و غیر آن را از باب بهتر بیند، اینکه آنچه را سوگند خورده، انجام دهد و سپس از جای سوگندش کفاره دهد

۱۷۱۵- «عَنْ عبْدِ الرَّحْمنِ بْنِ سَمُرةَ س قَال: قَالَ لي رسُولُ اللَّه ج: «... وَإِذَا حَلَفْتَ علَى يَمِين، فَرَأَيْت غَيْرَها خَيْراً مِنهَا، فأْتِ الَّذِي هُوَ خَيْر، وكفِّرْ عن يَمِينك»» متفقٌ علیه.

۱۷۱۵- «از عبد الرحمن بن سمره س روایت است که گفت:

رسول الله ج برایم فرمود: و هرگاه بر چیزی سوگند خوردی و غیر آن را بهتر از آن دیدی، آن را که بهتر است انجام داده و به جای سوگندت کفاره بده».

۱۷۱۶- «وعَنْ أَبي هُريْرَةَ س أَنَّ رسُولَ اللَّهِ ج قال: «منْ حلَف عَلَى يَمِينٍ فَرأَى غَيْرَهَا خَيْراً مِنْهَا، فَلْيُكَفِّرْ عَنْ يَمِينِه، ولْيَفْعَلْ الَّذِي هُوَ خَيْرٌ»» رواهُ مسلم.

۱۷۱۶- «از ابو هریره س روایت است که:

رسول الله ج فرمود: آنکه بر چیزی سوگند خورد و غیر آن را بهتر از آن بیند، باید از جای سوگندش کفاره داده و آنی را که بهتر است، انجام دهد».

ش: عده‌ای هستند که سوگند می‌خورند کار خیری را انجام ندهند، مثلاً با فلان شخص صحبت نکنند و یا بخانهء یکی از ذوی الارحام خود رفت و آمد نکنند و بر آن اصرار هم می‌ورزند. در حالیکه باید شخص اول از همچو سوگندی بپرهیزد و اگر چنین سوگندی خورد، باید کفاره دهد و خود را حانث کند وصلهء رحم راکه فریضه ایست الهی پیوسته بدارد. (مترجم).

۱۷۱۷- «وَعَنْ أَبي مُوسَى س أَنَّ رسُول اللَّه ج قَال: «إِنِّي واللَّهِ إِنْ شَاءَ اللَّه لاَ أَحلِفُ عَلَى يَمِين، ثُمَّ أَرَى خَيْراً مِنهَا إِلاَّ كَفَّرْتُ عَنْ يَمِيني، وأَتيْتُ الَّذِي هُوَ خَيرٌ»» متفقٌ علیه.

۱۷۱۷- «از ابو موسی س روایت است که:

رسول الله ج فرمود: من والله اگر خدا بخواهد بر چیزی سوگند نمی‌خورم که سپس چیزی را ببینم که از آن بهتر است، مگر اینکه از جای سوگندم کفاره داده و آنچه را که خیر است، انجام می‌دهم».

۱۷۱۸- «وَعَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ س قَال: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ج: «لأَنْ يَلَجَّ أَحَدُكُمْ في يَمِينِهِ في أَهْلِهِ آثَمُ لَهُ عِنْدَ اللَّهِ تَعَالى مِنْ أَنْ يُعْطِيَ كَفَّارَتَهُ الَّتي فَرَض اللَّه عَلَيْهِ»» متفقٌ علیه.

۱۷۱۸- «از ابو هریره س روایت است که:

رسول الله ج فرمود: اگر یکی از شما بر سوگندش در میان خانواده‌اش پافشاری کند، گناهش در نزد خدا فزونتر از آنست که کفارهء آن را که خدا بر وی فرض گردانیده بدهد».