صفحه نخست حدیث و سنت ترجمه فارسی ریاض الصالحین ۲۶۵- باب روا بودن لعنت کردن معصیت کاران، بشکلی نام...

۲۶۵- باب روا بودن لعنت کردن معصیت کاران، بشکلی نامعین

قال الله تعالی: ﴿أَلَا لَعۡنَةُ ٱللَّهِ عَلَى ٱلظَّٰلِمِينَ [هود: ۱۸] .

خداوند می‌فرماید: «آگاه باشید که لعنت خداوند بر ستمکاران است».

و قال تعالی: ﴿فَأَذَّنَ مُؤَذِّنُۢ بَيۡنَهُمۡ أَن لَّعۡنَةُ ٱللَّهِ عَلَى ٱلظَّٰلِمِينَ [الأعراف: ۴۴] .

و می‌فرماید: «پس در میان‌شان آواز دهنده‌ای آواز داد، که لعنت خدا بر ستمکاران است».

وَثَبت فی الصَّحیحِ أن رسُول اللَّه ج قال: «لعَنَ اللَّه الوَاصِلَةَ والمُسْتَوصِلةَ» وأنَّهُ قال: «لعَنَ اللَّه آكِلَ الرِّبا» وأنَّهُ لَعَنَ المُصَوِّرین، وأنَّه قال: «لعنَ اللَّه مَنْ غَیر منارَ الأرْض» أی: حُدُودها، وأنَّهُ قال: «لَعنَ اللَّه السَّارِقَ یسرِقُ البیضَة» وأنهُ قال: «لَعنَ اللَّه مَنْ لعن والِدیهِ» «وَلَعَنَ اللَّه مَنْ ذبح لِغیرِ اللَّه» وأنهُ قال: «منْ أحْدَثَ فِیها حدثاً أوْ آوى محدِثا، فَعلیهِ لَعْنَةُ اللَّهِ والملائِكَةِ والنَّاسِ أجْمعِینَ» وأنَّهُ قال: «اللَّهُمَّ العنْ رِعْلاً، وذَكوانَ وَعُصیة، عصَوا اللَّه ورَسُولَهُ» وَهذِهِ ثلاثُ قبائِل مِنَ العَرَبِ وأنَّه قال: «لَعنَ اللَّه الیهودَ اتخَذُوا قُبورَ أنبیائِهم مسَاجِدَ» وأنَّهُ «لَعن المُتشبهِینَ مِنَ الرِّجالِ بِالنِّساءِ، والمتشَبِّهَاتِ مِنَ النِّسَاءِ بالرِّجالِ».

وَجَمیعُ هذِهِ الألفاظِ فی الصحیح، بعْضُهَا فی صحیحی البخاری ومسلم، وبعْضُها فی أحدِهِمَا، وإنَّما قَصدْتُ الاختصَار بِالإشارةِ إلیهَا، وسأذكرُ مُعظَمَهَا فی أبوابها مِنْ هذا الكتاب، إن شاءَ اللَّه تعالى».

و در حدیث صحیح آمده است که رسول الله ج زنی را که موی زنان را بموی آدمی پیوند می‌کند و زنی را که اینکار را می‌خواهد انجام دهد، لعنت نمود و هم سودخوار، و مصوران را نیز لعنت نمود.

و اینکه ÷ فرمود: لعنت کند الله تعالی کسیرا که حدود زمین را تغییر می‌دهد (زمین بیگانه را داخل زمین خود کند).

و اینکه فرمود: لعنت کند الله تعالی دزدی را که تخم را دزدی می‌کند.

و فرمود ÷: لعنت کند الله تعالی آنکه پدر و مادرش را لعنت کند.

و اینکه فرمود: لعنت کند الله تعالی کسیرا که بنامی بجز نام الله حیوانی را ذبح می‌نماید.

و اینکه ÷ فرمود: کسیکه در مدینهء منوره کار زشتی کند، یا کسیرا که مرتکب کار زشتی شده جای دهد، پس بر او لعنت خدا، فرشتگان و همهء مردم باد.

و اینکه ÷ فرمود: خدایا رعل و ذکوان و عصبه را که نافرمانی خدا و رسولش کردند، لعنت کن. و این هر سه از قبائل عرب بودند. وهم فرمود: الله تعالی یهود را لعنت کند که قبرهای پیامبرانشان را مسجد ساختند.

و اینکه ÷ مردانی را که خود را به زنان و زنانی را که خود را بمردان همانند می‌کنند، لعنت نمود و همهء این الفاظ در صحیح است، که برخی در صحیح بخاری و مسلم است و بعضی در یکی از آن دو و مقصودم از اختصار اشاره به آنها بود که معظم آن را در بابهای آب در این کتاب ذکر خواهم کرد.