صفحه نخست حدیث و سنت ترجمه فارسی ریاض الصالحین ۲۴۵- باب فضیلت ذکر و یاد خدای تعالی در حال ایستاده...

۲۴۵- باب فضیلت ذکر و یاد خدای تعالی در حال ایستاده، نشسته و به پهلو غلطیده و بی‌وضوء و در حال جنابت و حیض، جز قرآن خواندن که برای جنب و حائض جائز نیست

قال الله تعالی: ﴿إِنَّ فِي خَلۡقِ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلۡأَرۡضِ وَٱخۡتِلَٰفِ ٱلَّيۡلِ وَٱلنَّهَارِ لَأٓيَٰتٖ لِّأُوْلِي ٱلۡأَلۡبَٰبِ ١٩٠ ٱلَّذِينَ يَذۡكُرُونَ ٱللَّهَ قِيَٰمٗا وَقُعُودٗا وَعَلَىٰ جُنُوبِهِمۡ [آل‌عمران: ۱۹۰-۱۹۱] .

خداوند می‌فرماید: «همانا در آفرینش آسمانها و زمین واختلاف شب و روز دلائل روشنی است برای خداوند خرد، آنانیکه ایستاده و نشسته و در پهلو خدا را یاد می‌کنند».

۱۴۴۴- «وعنْ عائشة ل قَالَت: كانَ رسُولُ اللَّهِ ج يذكُرُ اللَّه تَعالى على كُلِّ أَحيانِه». رواه مسلم.

۱۴۴۴- «از عائشه ل روایت شده که گفت: رسول الله ج در همهء اوقات ذکر خدا را می‌نمود».

۱۴۴۵- «وعن ابن عبَّاسٍ ب عن النَّبِيِّ ج قال: «لو أَنَّ أَحَدكُمْ إِذا أَتَى أَهلَهُ قال: بِسْمِ اللَّهِ اللَّهُمَّ جَنِّبْنَا الشَّيطَانَ وَجنِّبِ الشَّيطانَ ما رزَقْتَنَا، فَقُضِي بيْنهُما ولَد، لم يضُرّهُ»» متفقٌ علیه. ۱۴۴۵- «از ابن عباس ب روایت است که:

پیامبر ج فرمود: هرگاه یکی از شما با همسرش هم بستر شود، بگوید: بسم الله، اللهم... بنام خدا بار خدایا ما را و آنچه را که بما روزی دادی (فرزند) از شیطان دور بدار، زیرا هرگاه در میان‌شان به فرزند حکم شود، شیطان به او ضرر نمی‌رساند».