صفحه نخست حدیث و سنت ترجمه فارسی ریاض الصالحین ۹۹- باب استحباب پیش نمودن راست در هر آنچه که از با...

۹۹- باب استحباب پیش نمودن راست در هر آنچه که از باب احترام و تکریم باشد، مانند وضوء، و غسل، و تیمم و پوشیدن لباس و کفش و موزه و ازار و داخل شدن به مسجد و مسواک و سرمه کشیدن و گرفتن ناخنها و کوتاه کردن سبیل (بروت) و کندن موی زیر بغل و تراشیدن سر و سلام دادن در نماز و خوردن و نوشیدن و مصافح کردن ودست دادن و استلام حجر الاسود و بیرون شدن از بیت الخلاء و گرفتن و دادن و غیر این از آنچه که در معنای آن است

و مستحب است پیش کردن چپ در ضد این مانند: آب بینی و دهن، انداختن به طرف چپ و دخل شدن به بیت الخلاء و بر آمدن از مسجد و کشیدن موزه و کفش و ازار و جامه و استنجاء و دور کردن پلیدی‌ها و امثال آن.

قال الله تعالی: ﴿فَأَمَّا مَنۡ أُوتِيَ كِتَٰبَهُۥ بِيَمِينِهِۦ فَيَقُولُ هَآؤُمُ ٱقۡرَءُواْ كِتَٰبِيَهۡ ١٩ [الحاقة: ۱۹] .

خداوند می‌فرماید: «و اما آنکه نامه‌اش را به دست راستش بدهند، گوید: بگیرید بخوانید نامهء اعمال مرا».

وقال تعالی: ﴿فَأَصۡحَٰبُ ٱلۡمَيۡمَنَةِ مَآ أَصۡحَٰبُ ٱلۡمَيۡمَنَةِ ٨ وَأَصۡحَٰبُ ٱلۡمَشۡ‍َٔمَةِ مَآ أَصۡحَٰبُ ٱلۡمَشۡ‍َٔمَةِ ٩ [الواقعة: ۸-۹] .

و می‌فرماید: «پس اهل سعادت که چه حال نیکی دارند، و اهل شقاوت که چه حال بدی دارند».

۷۲۱- «وعن عائشة ل قالَت: كَانَ رسولُ اللَّه ج يُعْجِبُهُ التَّيمُّنُ في شأنِه كُلِّه: في طُهُوِرِه، وَتَرجُّلِه، وَتَنَعُّلِه». متفقٌ علیه.

۷۲۱- «از عائشه ل روایت شده که گفت:

رسول الله ج به کار بردن راست را در همهء امور خود دوست می‌داشتند، در طهارت‌شان، در شانه کردن مو و در کفش پوشیدن‌شان».

۷۲۲- «وعنها قالت: كانَتْ يَدُ رسول اللَّه ج، اليُمْنى لِطَهُورِهِ وطَعَامِه، وكَانَتْ اليُسْرَى لِخَلائِهِ وَمَا كَانَ منْ أَذىً». حدیث صحیح، رواه أبو داود وغیره بإِسناد صحیح.

۷۲۲- «از عائشه ل روایت است که گفت:

دست راست رسول الله ج برای پاکی و طعامش بود و دست چپ برای رفع ضرورتش و آنچه از این قبیل بود (مثل آب دهان و بینی)».

۷۲۳- «وعن أُم عَطِيةَ ل أَن النبيَّ ج قالَ لَهُنَّ في غَسْلِ ابْنَتِهِ زَيْنَبَ ل: «ابْدَأْنَ بِميامِنهَا وَمَواضِعِ الوُضُوءِ مِنْها»» متفقٌ علیه.

۷۲۳- «از ام عطیه ل روایت است که:

پیامبر ج در شستن و غسل دادن دخترش زینب به آنها گفت: در غسل دادن وی از طرفهای راست او و جای‌های وضوء شروع کنید».

۷۲۴- «وعن أبي هُريرة س أَنَّ رسول اللَّه ج قال: «إِذا انْتَعَلَ أَحدُكُمْ فَلْيبْدَأْ باليُمْنى، وَإِذا نَزَع فَلْيبْدَأْ بِالشِّمالِ، لِتَكُنِ اليُمْنى أَوَّلهُما تُنْعَلُ، وآخرَهُمَا تُنْزَعُ»» متفقٌ علیه.

۷۲۴- «از ابو هریره س روایت است که:

رسول الله ج فرمود: هرگاه یکی از شما کفش پوشید، باید از راست شروع کند و چون کشید، باید از چپ شروع کند، باید اول، کفش راست را بپوشد و آخر کفش چپ را بیرون بیاورد».

۷۲۵- «وعن حَفْصَةَ ل أَنَّ رسول اللَّه ج كان يَجْعَلُ يَمينَهُ لطَعَامِهِ وَشَرَابِهِ وثيابه ويَجَعلُ يَسارَهُ لـما سِوى ذلكَ» رواه أبو داود والترمذي وغيره.

۷۲۵- «از حفصه ل روایت شده که:

رسول الله ج دست راست خود را برای خوردن و نوشیدن و جامهء خویش اختصاص داده ودست چپ خود را برای دیگر امور قرار داده بود».

۷۲۶- «وعن أبي هريرة س أَنَّ رسول اللَّه ج قال: «إِذا لَبِسْتُم، وَإِذا تَوَضَّأْتُم، فَابْدؤُوا بِأَيَامِنكُمْ»» حديث صحيح. رواه أبو داود والترمذي بإِسناد صحيح.

۷۲۶- «از ابو هریره س روایت است که:

رسول الله ج فرمود: چون لباس پوشیدید و وضوء گرفتید، از طرفهای راست خود شروع کنید».

۷۲۷- «وعن أَنس س أَن رسولَ اللَّه ج أَتى مِنًى: فَأَتَى الجَمْرةَ فَرماهَا، ثُمَّ أَتَى مَنْزِلهُ بِمنًى، ونحَرَ، ثُمَّ قال للِحلاَّقَ «خُذْ» وَأَشَارَ إِلى جَانِبِه الأيمنِ، ثُم الأيسَرِ ثُمَّ جعَلَ يُعطِيهِ النَّاسَ». متفقٌ علیه.

وفي روايةٍ:«لمَّا رمى الجمْرةَ، ونَحَر نُسُكَهُ وَحَلَقَ: نَاوَل الحلاقَ شِقَّهُ الأَيْمنَ فَحلَقَه، ثُمَّ دعَا أَبَا طَلحةَ الأَنصاريَّ س، فَأَعطَاهُ إِيَّاه، ثُمَّ نَاوَلهُ الشقَّ الأَيْسَرَ فقال: «احْلِقْ» فَحلَقَهُ فَأَعْطاهُ أَبا طلحة فقال: «اقسِمْهُ بَيْنَ النَّاس»».

۷۲۷- «از انس س روایت است که:

رسول الله ج به منی آمد، سپس به جمره آمده و آن را زد، سپس به منزل خویش به منی آمده و قربانی کرد. سپس به سلمانی فرمود: بگیر و به جانب راست خویش اشارت نمود، و سپس چپ را و بعد شروع نموده آن را به مردم می‌داد.

و در روایتی آمده که چون جمره را زده و گوسفندشان را قربانی کرده و سرشان را تراشید، جانب راست خود را به سلمانی داد و او آن را تراشید. سپس ابو طلحه انصاری را خواسته و آن را به وی داد و باز جانب چپ را به وی داد و فرمود: بتراش و آن را تراشید و آن حضرت ج آن را به ابو طلحه س داده و فرمود: آن را در میان مردم تقسیم کن».