صفحه نخست حدیث و سنت ترجمه فارسی ریاض الصالحین ۶۶- باب استحباب زیارت قبور برای مردان و دعائی که ز...

۶۶- باب استحباب زیارت قبور برای مردان و دعائی که زائر باید بگوید

۵۸۱- «عن بُرَيْدَةَ، س، قال: قال رسُولُ اللَّه ج: «كُنْتُ نَهَيْتُكُمْ عَنْ زِيارَة القُبُورِ فَزُوروها»» رواهُ مسلم.

وفي رواية «فمن أراد أن يزور القبور فليزر فإنها تذكرنا بالآخرة».

۵۸۱- «از بریده س روایت شده که:

«رسول الله ج فرمود: شما را از زیارت قبرها نهی کرده بودم، از این بعد آن‌ها را زیارت کنید.

و در روایتی آمده: پس هر آنکه بخواهد قبرها را زیارت کند، به زیارت برود، زیرا زیارت قبرها وی را بیاد آخرت می‌اندازد».

ش: استحباب زیارت قبور برای مردان، قاعدهء اصولی در این امر بعد از منع از زیارت اباحت و روا بودن آنست و بخصوص اینکه پیامبر ج بکرات به زیارت قبور رفته‌اند و اجماع هم بر این است. بگونه‌ای که ابن عبد البر از برخی علماء وجوب رفتن زیارت قبور را نقل نموده است. اما آنچه بر آن اتفاق داشته‌اند این است که برای مردان زیارت قبور مستحب است و علت آن را هم یاد آوری از آخرت و تفکر در مرگ دانسته‌اند.

مصنف کتاب چند قسم زیارت را متذکر شده است:

۱. اینکه زیارت خاص جهت یاد آوری مرگ و آخرت باشد، اینگونه زیارت با دیدن قبرها بدون شناخت صاحبان آن بسنده است.

۲. اینکه جهت دعا صورت گیرد و این برای هر مسلمان سنت است.

۳. اینکه برای ادای حق باشد، مثل دوست و پدر که طبق فرمودهء رسول اکرم ج: من زار قبر والدیه او احدهما یوم الجمعة کان کحجه.

۵۸۲- «وعن عائشَةَ ل قالت: كان رسُولُ اللَّه، ج، كُلَّما كان لَيْلَتها منْ رسول اللَّه ج يَخْرُجُ مِنْ آخِرِ اللَّيْلِ إِلى البَقِيع، فَيَقُولُ: «السَّلامُ عَلَيْكُمْ دَارَ قَوْمٍ مُؤمِنينَ، وأَتَاكُمْ ما تُوعَدُونَ، غَداً مُؤَجَّلُونَ، وإِنَّا إِنْ شَاءَ اللَّهُ بِكُمْ لاحِقُونَ، اللَّهُمَّ اغْفِرْ لأَهْلِ بَقِيعِ الغَرْقَدِ»» رواهُ مسلم.

۵۸۲- «از عائشه ل روایت شده که:

رسول الله ج در آخر هر شبی که نوبت او بود از خانه برآمده، به بقیع رفته میفرمود: «السَّلامُ عَلَيْكُمْ دَارَ قَوْمٍ مُؤمِنينَ...» سلام بر شما باد سرای قوم مؤمنان و آمد شما را آنچه دیروز برای فردا بدان وعده داده شده بودید و اگر خدا بخواهد بشما می‌پیوندیم، خدایا بر اهل بقیع غرقد بیامرز».

۵۸۳- «وعن بُرَيْدَةَ س، قال: كَانَ النَّبِيُّ ج يُعَلِّمُهُمْ إِذا خَرَجُوا إِلى المَقابِرِ أَنْ يَقُولَ قَائِلُهُم: «السَّلامُ عَلَيكُمْ أَهْل الدِّيارِ مِنَ المُؤْمِنِينَ والمُسْلِمِينَ وَإِنَّا إِنْ شَاءَ اللَّهُ بِكُمْ لاَحِقُون، أَسْأَلُ اللَّه لَنَا وَلَكُمُ العافِيَةَ»» رواه مسلم.

۵۸۳- «از بریده س روایت شده که:

پیامبر ج آنها را تعلیم می‌داد، که چون به گورستان روند، بگویند: سلام بر شما باد، اهل این منزل از مؤمنان و مسلمانان و اگر خدا بخواهد بشما می‌پیوندیم از خداوند بخود و شما عافیت می‌طلبم».

۵۸۴- «وعن ابن عَبَّاسٍ، ب، قال: مَرَّ رسُولُ اللَّهِ ج بِقُبورٍ بالمَدِينَةِ فَأَقْبَلَ عَلَيْهِمْ بوَجْهِهِ فقالَ: «السَّلامُ عَلَيْكُمْ يا أَهْلَ القُبُورِ، يَغْفِرُ اللَّهُ لَنا وَلَكُمْ، أَنْتُم سَلَفُنا ونحْنُ بالأَثَرِ»» رواهُ الترمذی وقال: حدیثٌ حسن .

۵۸۴- «ابن عباس ب گفت: رسول الله ج از کنار قبرهایی در مدینه گذشته رخ بطرف‌شان نموده و فرمود: «السَّلامُ عَلَيْكُمْ يا أَهْلَ القُبُورِ...» سلام بر شما باد ای اهل قبرها! خدا بر ما و شما بیامرزد! شما از پیش رفتید و ما در دنبال شما خواهیم آمد».