صفحه نخست عقاید (کلام) موسیقی از دیدگاه اسلام خطر نافرمانی الله  و رسول الله

خطر نافرمانی الله  و رسول الله ج

اللهأ می‌فرماید: ﴿فَلۡيَحۡذَرِ ٱلَّذِينَ يُخَالِفُونَ عَنۡ أَمۡرِهِۦٓ أَن تُصِيبَهُمۡ فِتۡنَةٌ أَوۡ يُصِيبَهُمۡ عَذَابٌ أَلِيمٌ [النور: ۶۳].

«پس کسانی‌که از فرمان او تعالی تمرد می‌کنند - از طاعت او تعالی سرباز می زنند – باید برحذر باشند از آن که فتنه‌ای به ایشان رسد یا به عذابی دردناک گرفتار شوند».

ابن کثیر/ می‌فرماید: مراد از فتنه در اینجا کفر یا نفاق یا بدعت است.

همچنان اللهأ می‌فرماید: ﴿وَمَآ ءَاتَىٰكُمُ ٱلرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَىٰكُمۡ عَنۡهُ فَٱنتَهُواْۚ وَٱتَّقُواْ [الحشر: ٧].

«آنچه را که پیامبر برای شما می‌دهد بگیرید و از آنچه شما را منع می‌کند منصرف شوید».

و می‌فرماید: ﴿وَمَن يُشَاقِقِ ٱلرَّسُولَ مِنۢ بَعۡدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُ ٱلۡهُدَىٰ وَيَتَّبِعۡ غَيۡرَ سَبِيلِ ٱلۡمُؤۡمِنِينَ نُوَلِّهِۦ مَا تَوَلَّىٰ وَنُصۡلِهِۦ جَهَنَّمَۖ وَسَآءَتۡ مَصِيرًا١١٥ [النساء: ۱۱۵].

«و هرکس پس از آنکه راه هدایت برای او آشکار شد، با پیامبر مخالفت کند و راهی غیر مسلمانان را پیروی کند، او را به آنچه که روی خود را به آن سو کرده وا می‌گذاریم و به دوزخش می‌کشانیم و - دوزخ - چه بازگشتگاه بدی است!»

و در جای دیگر می‌فرماید: ﴿وَلَا تَقُولُواْ لِمَا تَصِفُ أَلۡسِنَتُكُمُ ٱلۡكَذِبَ هَٰذَا حَلَٰلٞ وَهَٰذَا حَرَامٞ لِّتَفۡتَرُواْ عَلَى ٱللَّهِ ٱلۡكَذِبَۚ إِنَّ ٱلَّذِينَ يَفۡتَرُونَ عَلَى ٱللَّهِ ٱلۡكَذِبَ لَا يُفۡلِحُونَ١١٦ [النحل: ۱۱۶].

«- و ای فرو افتادگان در ورطۀ حرام !- برای آنچه که زبان شما به دروغ می‌پردازد- و برآن هیچ حجتی ندارید - نگویید که این حلال است و آن حرام تا بر اللهأ دروغ بندید. بی‌گمان کسانی که بر اللهأ دروغ می‌بندند، رستگار نمی‌شوند».

این آیت هشدار به کسانی است که از روی جهل و نادانی به مردم فتوا می‌دهند که موسیقی حلال است، و به علاوۀ این که خود گمراه می‌شوند، دیگران را نیز گمراه می‌سازند.

با تأسف در عصر حاضر بازار موسیقی و پیشه وران آن از رنگ و رونق بسزایی برخوردار‌اند، میلیون‌ها دالر در کنسرت‌ها و دعوت هنرمندان و تشویق آن‌ها به مصرف می‌رسد، از سوی دیگر کانال‌های فضایی به نوبت خود ساعت‌ها را در برنامه‌های «آهنگ‌های انتخابی» ضایع می‌سازند و بی خردان دیگر هم پول، و هم وقت گران‌بهای خویش را در تماس‌های تیلفونی به این کانال‌ها برباد هوا می‌دهند. اینان اگر واقعً صاحب خرد می بودند پول‌هایشان را در راه ارضای شهوات‌شان و در راه شیطان به مصرف نمی‌رساندند، بلکه از مردم رنجدیدۀ هموطن خویش آگاهی می‌یافتند و به فقرا ومساکینی که امروز احتیاج لقمۀ نان‌اند می‌پرداختند. چنین مردمان باید بدانند که اسراف و انفاق مال در غیر حق از شیطان و اطاعت و پیروی وی است. قسمیکه اللهأ فرموده: ﴿إِنَّ ٱلۡمُبَذِّرِينَ كَانُوٓاْ إِخۡوَٰنَ ٱلشَّيَٰطِينِۖ وَكَانَ ٱلشَّيۡطَٰنُ لِرَبِّهِۦ كَفُورٗا٢٧ [الإسراء: ۲٧]

«همانا اسراف کاران برادران شیاطین‌اند و شیطان نسبت به پروردگارش ناسپاس است». پس اسراف کاران نیز نسبت به پروردگار بزرگ ناسپاسند، از آنجا که قرین و همدم شیطان می‌باشند. جای تأسف است که مسلمانان امروزی غفلت زده شده اند و اوقات عزیز عمرخود را بیهوده بهدر می‌دهند و در عوض آنکه آن را در کار‌های مفید دینی ودنیوی صرف کنند ساعت‌ها در پای تلفزیون نشسته با مشاهده نمودن برنامه‌های بی‌فایده و مضر اوقات شان را صرف می‌کنند. خصوصا کانال‌های که اسلام را در لابلای برنامه‌های شان، بطور مستقیم و غیرمستقیم مورد هجوم قرار می‌دهند.

برادر و خواهر مسلمان ! در این حدیث شریف خوب دقت کنید و ببینید شما برای روز رستاخیز‌تان چه آماده کرده‌اید؟

پیامبر اکرم ج می‌فرمایند: «گام‌های بنده در روز قیامت تا لحظۀ میخکوب است که از عمرش پرسیده شود آن را در کدام راه فنا نموده و از علمش که در آن چه کرده و از مالش که از کدام راه آن را بدست آورده و به کدام راه صرفش نموده و از جسمش که آن را در کدام راه فرسوده کرده است». [نزد ترمذی]

نکتۀ مهم دیگر اینکه مسلمان نباید از فرا رسیدن مرگ و اجلی که قبلاً در موردش مقرر و فیصله شده غافل گردد. آیا میدانی که هر انسان در هر حالتی که می‌میرد به همان حالت در روز قیامت دوباره زنده خواهد شد ؟ شخصی با رسول اکرم ج در حجة الوداع بود که ناگهان از شتر افتید و وفات نمود، آن حضرت ج فرمودند: سرش را نپوشانید زیرا وی در روز قیامت تلبیه گویان بر می‌خیزد. مردمان خوشبخت در حالات خوب دنیا را وداع می‌گویند و به همان حالت حشر خواهند شد. اما مردمان بدبخت در حالت بد و فجیع از دنیا می‌روند.

پس تو ای مسلمان ! دوست داری که در حالت موسیقی شنیدن و یا درحالت بدی دیگر حشر شوی؟ آیا دوست داری که در موقف بزرگ محشر جنبیده و رقصیده از قبرت بیرون آیی؟ طبعاً هیچ عاقلی به چنین وضع راضی نیست. پس مرگ را فراموش مکن زیرا وقت فرا رسیدن اجلت را نمی‌دانی و کاری را پیش‌گیر که فردا خدا ناخواسته شرمسار ونگونسار در دوزخ نگردی.

در اخیر از برادرانی که در چاپ این کتاب سهم گرفته اند اظهار سپاس می‌نماییم، و خواهش ما از دوستانی که آن را مطالعه می‌نمایند اینست که در چاپ و نشرآن سهم گرفته در اجر وثواب شامل گردند.

وآخر دعوانا أن الحمد لله رب العالمین وصلی الله علی نبینا محمد وعلی آله وصحبه وسلم.