صفحه نخست عقاید (کلام) موسیقی از دیدگاه اسلام نظریات دانشمندان غربی در بارۀ موسیقی

نظریات دانشمندان غربی در بارۀ موسیقی

کوهین، میللر و استراکوف سه دانشمند بریتانوی نتایج ذیل را بعد از تحقیقات و بررسی بدست آورده‌اند:

شنیدن موسیقی امراض روانی را انکشاف بخشیده و اضطرابات را در آن ببار می‌آورد مانند: سردردی، پریشانی، دل‌تنگی، تنفر، عدم اطمینان، جدال در مسایل عادی، ضعف جنسی، بروز تغیرات در مزاج و عاطفه، بی‌پروایی و عدم حاکمیت بر احساسات.

گوش فرا دادن به صداهای بلند خلاهای جلد و جریان خون نزدیک به سطح جلد را آسیب پذیر ساخته و سبب بلندی فشار خون و فزونی بعضی افرازات جلدی catecholamin-secretion می‌شود.

در این اواخر ادارۀ خیری کمک با کران در لندن هشدار داده است که آنعده نوجوانانی که موسیقی را بوسیله آلۀmp۳ و mp۴ ساعت‌ها می‌شنوند در سن کمتر از سی سالگی حس شنوایی‌شان را از دست خواهند داد. این اعلامیه را روزنامۀ دلی تلگراف چاپ لندن به نشر رسانده و می‌افزاید: در نتیجۀ رأی گیری در هر هزار شخص اضافه از "۳٧۰ " آن اعتراف کرده‌اند که در گوش‌هایشان طنینی را احساس می‌کنند که این خود نشان دهندۀ وجود خلل در گوش است.

همچنان سازمان صحت در لندن حد و اندازۀ سر و صدایی که باعث از بین بردن شنوایی میشود (۱۰۵) دیسیپل تعین نموده است، و اگر انسانی اضافه از پانزده دقیقه به تناسب ( ۱۰۵) دیسیپل آواز شور و غوغا مانند موسیقی را بشنود حس شنوایی‌اش را از دست خواهد داد.

قابل یاد آوری است که اندازۀ گفت و شنود عادی ( ۶۰ ) دیسیپل، و در جاهای ازدحام و پرهیاهو مانند بازارها و ترافیک (۸۵ ) دیسیپل، تعین شده است.

خداوندأ می‌فرماید: ﴿وَلَا تَقۡفُ مَا لَيۡسَ لَكَ بِهِۦ عِلۡمٌۚ إِنَّ ٱلسَّمۡعَ وَٱلۡبَصَرَ وَٱلۡفُؤَادَ كُلُّ أُوْلَٰٓئِكَ كَانَ عَنۡهُ مَسۡ‍ُٔولٗا٣٦ [الإسراء: ۳۶].

«و چیزی را که بدان علم نداری دنبال مکن، زیرا گوش و چشم و قلب، همه مورد پرسش واقع خواهند شد».

خداوندأ در روز قیامت اعضای انسان را در هنگام پرسش از آن‌ها به نطق می‌آورد و از آنچه که صاحبان‌شان انجام داده‌اند خبر می‌دهند.

پس برادر و خواهر مسلمان! اعضای پر ارزش بدن را که خداوندأ برایت ارزانی نموده و بطور امانت نزدت گذاشته در باطل و راه شیطان بکار مبر، زیرا حتماً و بدون شک مورد باز پرس قرار خواهی گرفت.