صفحه نخست عقاید (کلام) بسوی نور توحید بيان عدم وجود واسطه و ميانجي بين خالق و مخلوق مگر ...

بيان عدم وجود واسطه و ميانجي بين خالق و مخلوق مگر در ابلاغ و رساندن دين:

و چه حاجتی به واسطه و میانجی وجود دارد در حالیکه الله سبحانه و تعالی می‌فرماید: ﴿وَنَحۡنُ أَقۡرَبُ إِلَيۡهِ مِنۡ حَبۡلِ ٱلۡوَرِيدِ [ق: ۱۶]. «و ما از رگ گردن او (یعنی انسان) به او نزدیک‌تر هستیم» (یعنی اینكه الله تعالی از تمام اقوال و افعال بندگان مطلع می‌باشد) وهمچنین می‌فرماید:

﴿وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌۖ أُجِيبُ دَعۡوَةَ ٱلدَّاعِ إِذَا دَعَانِ [البقرة: ۱۸۶].

«هنگامیکه بندگان من از تو درمورد نزدیکی و دوری من بپرسند. بی‌شک من نزدیک می‌باشم، اجابت می‌کنم طلب دعا کننده را هنگامیکه از من طلبی کند».

و همچنین می‌فرماید:

﴿ٱدۡعُونِيٓ أَسۡتَجِبۡ لَكُمۡۚ إِنَّ ٱلَّذِينَ يَسۡتَكۡبِرُونَ عَنۡ عِبَادَتِي سَيَدۡخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ [غافر: ۶۰].

«فقط از من بخواهید که استجابت خواهم کرد طلبتان را. بی‌شک کسانیکه استکبار می‌جویند از عبادت کردن من، بزودی با ذلت و خواری وارد جهنم خواهند شد».

دراین آیه الله تعالی نفرمود که از پیامبران و یا از اولیاء من طلب حاجت کنید.

در حدیث شریف آمده است که: «من لم يسأل الله يغضب عليه».«کسیکه از الله حاجتش را طلب نکند، الله بر او غضب می‌کند».

و همچنین در حدیث شریف آمده است که: «ادعوا الله وأنتم موقنون بالإجابة». «از الله طلب حاجت کنید. و در هنگام طلب کردن یقین داشته باشید که او دعای شما را اجابت خواهد کرد». رسول الله ج نیز در این حدیث نفرموده که از انبیا، و یا افراد صالح بخواهید تا آنها حاجت تان را از الله بخواهند».

پس این آیات و احادیث به وضوح ما را امر می‌کنند که حاجات خود را فقط از الله سبحانه و تعالی بخواهیم. و بین خود و او هیچگونه واسطه و میانجی قرار ندهیم.