صفحه نخست عقاید (کلام) بسوی نور توحید معني «لا إله إلا الله»

معني «لا إله إلا الله»

لا إله: یعنی هیچ معبودی نیست. پس این عبارت تمام معبودات باطل را نفی می‌کند. إلا الله: مگر الله. و این عبارت معبود بودن الله تعالی را به اثبات می‌رساند. پس معنی لا إله إلا الله می‌شود: هیچ معبودی نیست که شایستگی عبادت شدن داشته باشد مگر الله.

برای صحیح بودن نطق به لا إله إلا الله هفت شرط لازم است:

۱- علم. هر شخصی که لا إله لاّ الله می‌گوید و به آن ایمان دارد بایستی معنی آن را نیز بداند. و معنی آن بطور خلاصه همانطوریکه گفتیم می‌شود: هیچ معبودی نیست که شایستگی عبادت شدن را داشته باشد مگر الله.

۲- یقین. بر هر مسلمان واجب است که به معنی لا إله إلا الله یقین داشته باشد. و در این مورد هیچگونه شکی به خود راه ندهد.

۳- اخلاص

۴- صدق. بر شخصی که لا إله إلا الله می‌گوید لازم است در این قول خود صادق باشد. چونکه منافقین نیز لا إله إلا الله می‌گفتند، و لیکن در این قول خود صادق نبودند و در قلبهایشان به آن ایمان نداشتند، الله تعالی می‌فرماید:

﴿يَقُولُونَ بِأَلۡسِنَتِهِم مَّا لَيۡسَ فِي قُلُوبِهِمۡ [الفتح: ۱۱].

«با زبان‌های خود سخنی می‌گویند که در قلب‌هایشان به آن ایمان ندارند».

۵- قبول کردن آن. چونکه بعضی‌ها آنرا می‌گویند و معنی آن را هم می‌دانند. و لیکن بسبب تکبر و یا حسادت و یا به اسباب دیگری آن راقبول نمی‌کنند.

۶- اطاعت. یعنی کسی که لا إله إلا الله می‌گوید بایستی مطیع امر الله باشد- هر امری را که الله تعالی بر او واجب گردانیده است، انجام دهد. و از هر امری که الله آن را حرام گردانیده است، دوری جوید.

۷- محبت. برهر فرد مسلمان واجب است که توحید را دوست بدارد. و همچنین از اینکه با الله تعالی در عبادات شریک قرار داده شود نفرت داشته باشد. هرکس که معنی لا إله إلا الله را بفهمد خواهد دانست که بسیاری از اعمالی که بعضی از مسلمانها انجام می‌دهند، مانند نذر و ذبح کردن برای غیر الله، تبرک جستن به خاک بعضی از قبرها و یا طواف کردن به دور آنها و طلبیدن چیزی از مردگان نوعی عبادت می‌باشد.

و این اعمال آنها نوعی شرک اکبر محسوب می‌شود و الله تعالی می‌فرماید:

﴿إِنَّهُۥ مَن يُشۡرِكۡ بِٱللَّهِ فَقَدۡ حَرَّمَ ٱللَّهُ عَلَيۡهِ ٱلۡجَنَّةَ وَمَأۡوَىٰهُ ٱلنَّارُۖ وَمَا لِلظَّٰلِمِينَ مِنۡ أَنصَارٖ [المائدة: ۷۲].

«بی‌شک هر آنکه با الله شریک قرار دهد، الله بهشت را بر او حرام گردانیده و جایگاه او جهنم است. و برای ظالمین هیچ یاری رساننده‌ای نیست».