مقدمه

الحمد لله الذي أمرنا بالعبادة، وبطاعته وطاعة رسوله، ووعدنا بالحسنى مع الزيادة. والصلاة والسلام على سيدنا محمد، البالغ منتهي الشرف والسيادة، وعلى آله وأصحابه الذين منحهم الله العزة والسعادة.

اما بعد:

برادران عزیز! بایستی بدانیم اسلام از زمان ظهور تا به امروز مورد دشمنی اقوام بسیاری همچون قریش، یهود، فارس‌ها، روم، تاتارها و صلیبی‌ها قرار گرفته است. و لیکن الله تعالی این دین را پابرجا قرار داده و دشمنان آن را خوار و ذلیل گردانیده است.

ولی بازهم دشمنان اسلام در صدد هستند تا که شاید به خیال باطل خود بتوانند اسلام را از بین ببرند. و به همین دلیل هر وقت نقشه‌ای بی‌اثر و باطل می‌گردد، نقشه‌ای دیگر می‌ریزند.

حتی بسیاری از آنها با داخل شدن در دین اسلام، سعی کردند عقائد فاسد خود را در بین مسلمین رواج دهند. تا بدین طریق اسلام حقیقی را از بین ببرند. از خطرناکترین این عقاید که متأسفانه توانستند آن را در بین بسیاری از مسلمانانی که از اسلام حقیقی چندان اطلاعی نداشتند، رواج دهند، روش قبر پرستی وصوفی‌گری بود.

اینها مسلمانان غافل را به سوی پرستیدن قبرها دعوت کردند و بر روی این قبرها گنبدهای بسیار عظیمی برپا داشتند. و آنها را همچون قصرها آراستند. و خدمتکارانی در کنار این قبرها گماشتند تا که مردم را به دور آنها طواف دهند، و به آنها یاد دهند که چگونه بجای اینکه دست دعا بسوی الله تعالی دراز کنند، از این مردگان حاجات خود را طلب نمایند. این بلای عظیم تقریبا تمام کشورهای اسلامی را در برگرفت و مسلمانان بسیاری را فریب داد، مگر کسانیکه اسلام حقیقی را شناخته بودند و می‌دانستند که توحید یعنی چه و شرک چیست.

اما کسانیکه از شرک بودن اینگونه اعمال اطلاعی نداشتند، در دام دشمنان اسلام افتاده و با زاری و خواری به زیارت این مردگان رفته و از آنها خواستند که حاجت‌هایشان را بر آورده سازند. و چیزی که باعث تأسف شدید است، اینست که بعضی از کسانیکه ادعای عالم بودن می‌کنند، بر اینگونه اعمال شرک آلود صحه گذارده و برای رسیدن به مال، مردم بی‌اطلاع را بسوی اینگونه اعمال دعوت می‌کنند اما اگر عالم مخلصی برای مردم روشن سازد که انجام دادن اینگونه اعمال در اسلام حرام است، نصیب او ضرب و شتم و یا حتی زندان خواهد بود. می‌توان علماء را در رابطه با این بدعتها و اعمال شرک آلود به سه دسته تقسیم کرد:

۱- گروهی بر این بدعتها و اعمال شرک آلود صحه می‌گذارند. و حتی مردم را بسوی اینگونه اعمال فرا می‌خوانند. مخصوصا اگر از این طریق صاحب منفعتی هم گردند.

۲- گروهی حق را می‌دانند و می‌فهمند که اینگونه اعمال شرک است، اما بخاطر اینکه ممکن است مردم را از خود برنجانند و زندگیشان در خطر بیفتد سخنی نمی‌گویند و ساکت و آرام برجای خود نشسته‌اند، واین ضرب المثل را شعار خود قرار داده‌اند که: خواهی نشوی رسوا

همرنگ جماعت شو
۳- گروهی سوم علمای پاک و مخلصی هستند که مردم را بسوی اسلام راستین فرا می‌خوانند و شب و روز خود را در دعوت دادن بسوی توحید و ترک شرک و خرافات صرف می‌کنند. و در این راه سختیهای فراوانی را متحمل می‌شوند. اما اینگونه علماء متأسفانه بسیار کم یافت می‌شوند.

در پایان این مقدمه امیدوارم که الله تعالی نوشتن این کتاب در علم توحید را عملی خالصانه برای خود قرار دهد. و آن را سببی گرداند برای رسیدن به جنات نعیم. وصلی الله علی سیدنا محمد وعلی آله وصحبه والتابعین.

احمد بن حجر

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالـمين، والصلاة والسلام على نبينا محمد وعلى آله وصحبه أجمعين. اما بعد:

الله تعالی فرموده است:

﴿وَمَا خَلَقۡتُ ٱلۡجِنَّ وَٱلۡإِنسَ إِلَّا لِيَعۡبُدُونِ ٥٦ [الذاريات: ۵۶].

«جن و انس را خلق نکردم، إلاّ برای اینکه فقط مرا عبادت کنند».

پس الله تعالی ما را برای این آفریده است که فقط او را عبادت کنیم. و این همان توحیدی است که تمام انبیاء از نوح ÷ گرفته تا محمدج به خاطر دعوت دادن بسوی آن به پیامبری گزیده شدند.