ماتم در روز عاشورا

شیعیان در روز عاشورا ماتم و سوگواری اعلان می‌کنند، و لباس سیاه می‌پوشند و اظهار غم و اندوه می‌نمایند، در بعضی مناطق شیعه نشین مغازه‌ها بسته می‌شود، زنان و مردان به خیابان می‌آیند و خود را با زدن قمه و زنجیر زخمی می‌کنند و گریه و ناله و فریاد سر می‌دهند و با نوحه خوانی و با نثار کلمات زشت و لعن و نفرین گویا از قاتلین حضرت حسینس انتقام می‌گیرند خلاصه در این روز اعمالی صورت می‌گیرد که با عقل سلیم موافق نیست و بدعت‌هایی که مخالف شرع است و با روح و تعالیم اسلام سازگاری ندارد[۹۷] .

خداوندمتعال و پیامبربزرگوارمان ص به ما نفرموده‌اند که بر مرگ پیامبران پیشین ماتم و سوگواری نمائیم، پس چطور بر مرگ کسانی‌که مرتبۀ آنها پائین تر از انبیا است سوگواری می‌نماییم؟!

نه از پیامبر گرامی مان ص نقل شده و نه از مسلمانان صدر اسلام که آنها بر مصیبتی ماتم و عزا گرفته باشند.

شهادت حضرت حسینس هر مسلمانی را غمگین و ناراحت می‌کند زیرا ایشان نوۀ عزیز پیامبر ص و از سرداران بزرگ اسلام و از علمای صحابۀ کرام بود، وی مرد عابد، شجاع و سخاوتمندی بود، ولی باید پذیرفت آنچه را که برادران شیعۀ ما در روز عاشورا بخاطر شهادتش انجام میدهند نادرست است، و اکثر این کارها ساختگی است و جنبۀ نمایشی دارد و الا پدر ایشان علیس افضل و بهتر از او بود، چرا برای شهادتش ماتم نمی کنند؟! همچنین عثمانس در نزد اهل سنت از علیس بهتر است ولی در روز شهادتش کسی عزاداری نمی کند.

همچنین عمرس بهتر از عثمانس بود ولی برای شهادت ایشان کسی عزاداری نمی‌کند. همچنین ابوبکر صدیقس از عمرس بهتر بود ولی در روز وفاتش کسی عزاداری نمی کند، از همه برتر خود پیامبرگرامی اسلام ص که سردار جهانیان در دنیا و آخرت است خداوند روحش را مانند سائر انبیا (علیهم السلام) قبض کرد ولی هیچکس برای ایشان عزاداری نکرد[۹۸] .

بر هر مسلمانی واجب است که در وقت مصیبت از صبر و شکیبائی کار بگیرد و بگوید: ﴿إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّآ إِلَيۡهِ رَٰجِعُونَ. تا اینکه خداوند و پیامبرش از این عمل خشنود و راضی گردند. ﴿وَبَشِّرِ ٱلصَّٰبِرِينَ ١٥٥ ٱلَّذِينَ إِذَآ أَصَٰبَتۡهُم مُّصِيبَةٞ قَالُوٓاْ إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّآ إِلَيۡهِ رَٰجِعُونَ ١٥٦. [البقرة: ۱۵۵ـ ۱۵۶]

ترجمه: «و مژده بده به بردباران.کسانی که هر گاه بلائی به آنها برسد می‌گویند: ما از آن خدائیم و بسوی او باز می‌گردیم».

پیامبرگرامی ص می‌فرماید: «هیچ بنده‌ای نیست که به مصیبتی گرفتار شود و بگوید: ﴿إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّآ إِلَيۡهِ رَٰجِعُونَ. یعنی: «همانا ما از اوییم و بسوی او باز گردانندگانیم». خدایا! مرا در مصیبتم مزد داده و برایم از او عوض بهتری بده. مگر اینکه خداوند او را در مصیبتش مزد داده و عوض بهتری برای او می‌دهد، ام سلمه می‌فرماید: ابو سلمه (شوهرش) وفات یافت چنانکه رسول الله ص مرا امرکرده بود گفتم. خداوند عوضی نیکوتر از او، یعنی رسول الله ص را به من داد[۹۹] .

در کتاب جلاء العیون از ملا باقر مجلسی قول حسین بن علی ب چنین آمده است: «ای خواهر! اگر باشمیشر ظالمان کشته شدم و از این دنیا رحلت کردم پس گریبانت را پاره مکن، و رویت را مخراش، وموهایت را نکش و فغان و ناله مکن»[۱۰۰] .

پس به سر و صورت زدن و گریبان پاره نمودن و دعاهای زمان جاهلیت، همه حرام و نا مشروع است و پیامبر ص از چنین اعمالی اظهار بیزاری نموده است چنانکه می‌فرماید: «آنکه بر رویش زده و گریبان پاره کند و دعاهای جاهلیت را بخواند از ما نیست»[۱۰۱] .