صفحه نخست عقاید (کلام) حقیقت عاشورا روزۀ نوح علیه السلام در روز عاشورا

روزۀ نوح علیه السلام در روز عاشورا

نوح ÷ اولین پیامبری است که خداوند وی را بسوی قومش فرستاد، زیرا شرک و بت پرستی اولین بار در قوم نوح ÷ پدید آمده بود، نوح ÷ نهصد و پنجاه سال قوم خود را به یگانه پرستی و توحید دعوت نمود ولی جز چند فردی از قومش کسی به سخنانش گوش فرا نداد تا آنکه باعث قهر وغضب خداوند شد، خداوند نوح ÷ را امر فرمود تا کشتی بسازد و مؤمنان قومش را باخود سوار نماید، سپس خداوند باران شدیدی را فرود آورد و زمین نیز آب خود را بیرون نمود و همه جا را آب فراگرفت و در نتیجه همۀ کافران غرق گردیدند که از جمله زن نوح ÷ وپسرش نیز غرق گردیدند، خداوند مؤمنان را بخاطر پیروی و فرمانبرداری شان از فرستاده اش نجات داد[۶۳] . خداوند این قصه را در قرآن مجید چنین بیان می‌کند: ﴿فَكَذَّبُوهُ فَأَنجَيۡنَٰهُ وَٱلَّذِينَ مَعَهُۥ فِي ٱلۡفُلۡكِ وَأَغۡرَقۡنَا ٱلَّذِينَ كَذَّبُواْ بِ‍َٔايَٰتِنَآۚ إِنَّهُمۡ كَانُواْ قَوۡمًا عَمِينَ ٦٤. [الأعراف:۶۴]

ترجمه: «اما آنان او را تکذیب کردند، پس ما او را و کسانی را که باوی در کشتی بودند نجات دادیم و کسانی را که آیات ما را تکذیب نمودند، غرق کردیم، چرا که آنان مردمان نابینائی بودند «حق را نمی دیدند».

خداوند می‌فرماید: ﴿َأَنجَيۡنَٰهُ وَمَن مَّعَهُۥ فِي ٱلۡفُلۡكِ ٱلۡمَشۡحُونِ ١١٩ ثُمَّ أَغۡرَقۡنَا بَعۡدُ ٱلۡبَاقِينَ ١٢٠. [الشعراء:۱۱۹ ـ ۱۲۰]

ترجمه: «ما او و کسانی را که با او بودند در کشتی پر(از انسانها و حیوانهای گوناگون) نجات دادیم، سپس بقیه را غرق کردیم».

خداوند می‌فرماید: ﴿فَأَنجَيۡنَٰهُ وَأَصۡحَٰبَ ٱلسَّفِينَةِ وَجَعَلۡنَٰهَآ ءَايَةٗ لِّلۡعَٰلَمِينَ ١٥[العنكبوت:۱۵] .

ترجمه: «ما نوح و سرنشینان کشتی را (از امواج طوفان) نجات دادیم و کشتی را (داستان آنرا) پند و عبرتی برای جهانیان گردانیدیم».

خداوند روز نجات یافتن کشتی سواران را ذکر ننموده است مگر بعضی مفسران در تفسیر فرمودۀ خداوند ﴿وَٱسۡتَوَتۡ عَلَى ٱلۡجُودِيِّ [هود:۴۴] «وکشتی بر کوه جودی پهلو گرفت». می‌گویند: که استقرار یافتن کشتی برکوه جودی روز عاشورا بود، نوح ÷ اینروز را بخاطر بجا آوردن شکر خداوند روزه گرفت و همه کسانی را که در کشتی با او موجود بودند اعم از انسان‌ها و پرندگان و درندگان و چهارپایان امر نمود تا اینروز را روزه بگیرند شکر و سپاس خداوند را بجا آورند.

از ابو هریره س روایت است که آن حضرت ص روزی از نزد بعضی یهودیان می‌گذشت در حالیکه آنها روزه داشتند، پیامبر ص از آنها پرسید: «این چه روزی است که شما روزه گرفته اید؟» گفتند: این روزی است که خداوند موسی ÷ و بنی اسرائیل را از غرق شدن نجات داد و فرعون را غرق نمود، و این روزیست که کشتی بر جودی استقرار یافت، سپس نوح ÷ وموسی ÷ این روز را روزه گرفتند تا شکر خداوند را بجا آورند، پیامبر ص فرمود: «من نزدیک‌تر از شما به موسی هستم و اولی تر از شما به روزه گرفتن این روز هستم، سپس یاران خود را به روزه گرفتن این روز امر فرمود» .

[۶۳] ـ دعوت اسلامى ص۱۳۱.