صفحه نخست عقاید (کلام) حقیقت عاشورا روزۀ پیامبران علیهم السلام در عاشورا

روزۀ پیامبران علیهم السلام در عاشورا

پیامبران (علیهم السلام) و اقوام شان روزه می‌گرفتند، و به هر دیانتی که خداوند را به یگانگی پرستش می‌کردند با روزۀ فرضی آشنایی داشتند[۵۷] . ولی سنت و طریقۀ هر پیامبری در روزه گرفتن با دیگران فرق داشت، مثلاً نوح ÷ اکثر روزهای سال را روزه می‌گرفت عیسی÷ یک روز روزه می‌گرفت و دو روز یا چند روز بی روزه می‌بود[۵۸] . همچنین آدم÷ سه روز از هر ماه (۱۳-۱۴-۱۵) را روزه می‌گرفت[۵۹] . و داود ÷ یک روز روزه می‌گرفت و یک روز نمیگرفت که اینگونه روزه بهتر و محبوبتر در نزد خداوند است[۶۰] . و موسی÷ در یک سال چهل روز آنرا روزه می‌گرفت[۶۱] ، و پیامبر بزرگوار اسلام ص روزهای دوشنبه و پنجشنبه و روز‌های ۱۳-۱۴-۱۵ از هر ماه و نهم ذی الحجه و شش روز از شوال و عاشورا را روزه می‌گرفت.

پیامبرانی که روز عاشورا را روزه گرفته‌اند نوح ÷، موسی÷ ، و محمدصلی الله علیه و آله و سلم بوده‌اند و گمان می‌رود که عیسی÷ نیز این روز را روزه گرفته است زیرا بعضی از احکام شریعت موسی ÷ منسوخ نگردیده بود[۶۲] .

حالا به طور مختصر روزۀ پیامبران فوق الذکر را که روز عاشورا را روزه می‌گرفتند ذکر می‌نمائیم:

[۵۰] ـ بخاري ۲/۵۹. [۵۱] ـ سنن نسائي ۴/۲۲۰. [۵۲] ـ مسلم ۲/۸۱۹. [۵۳] ـ شرح مسلم از نووى ۸/۵۱. [۵۴] ـ مرقاة المفاتيح ۴/۲۹۱. [۵۵] ـ مسلم ۸/۵۱. [۵۶] ـ مغني المحتاج ۱/۴۴۶. [۵۷] ـ من نفحات رمضان ص۹۱ عكاظ عدد۵۵۲۳ـ ۱۴۰۱هـ. [۵۸] ـ حجة الله البالغة از دهلوى ۲/۵۴. [۵۹] ـ عمدة القاري از عينى ۱۰/ ۲۵۴. [۶۰] بخاري ۲/۵۲. [۶۱] ـ مقارنة الأديان ۳/۱۵۸. [۶۲] ـ فتح الباري ۴/۲۴۸.