صفحه نخست عقاید (کلام) حقیقت عاشورا روزه‌های نفلی«مستحب» در طول سال

روزه‌های نفلی«مستحب» در طول سال

علاوه بر ماه مبارک رمضان، گرفتن روزۀ نفلی که مسلمان را به خداوند نزدیک می‌کند، از پیامبر بزرگوارمان حضرت محمد ص ثابت است و امتش را نیز به آن ترغیب و تشویق نموده است چنان که آنحضرت ص فرموده است: «کسیکه یک روز، در راه خدا (بخاطر رضای خدا) روزه بگیرد، خداوند رویش را از آتش دوزخ به‌اندازۀ هفتاد سال دور نگه می‌دارد»[۱] .

و در حدیث قدسی از آن حضرت ص روایت است که خداوند می‌فرماید:

«هر عمل فرزند آدم برای خود اوست غیر از روزه که آن برای من است و من پاداش آن را می‌دهم»[۲] . به همین منظور پیامبر گرامی اسلام ص به روزه گرفتن بعضی از روزهای سال ترغیب نموده‌اند تا سبب کامیابی و پیروزی بندۀ مسلمان در آخرت گردد، این روزه‌ها از قرار ذیل می‌باشد:

۱- روزۀ داود (علیه السلام) افضل‌ترین روزۀ نفلی است، پیامبر ص به عبدالله ابن عمرو چنین توصیه می‌نماید: «یک روز، روزه بگیر و یک روز، نگیر، این روزۀ داود (علیه السلام) بوده است که افضل‌ترین روزه‌هاست»[۳] .

۲- روزۀ شش روز ماه شوال: از ابو ایوب س روایت است که رسول‌الله ص فرمود: «کسی که رمضان را روزه گرفته و به دنبال آن شش روز از شوال را نیز روزه بگیرد. مانند آن است که همیشه روزه‌دار باشد»[۴] .

۳- روزه گرفتن سه روز از هر ماه: از ابوذر س روایت است که پیامبر ص فرمود: «ای اباذر! هر گاه خواستی سه روز از هر ماه روزه بگیری، پس سیزدهم، چهاردهم، و پانزدهم را روزه بگیر»[۵] .

۴- روزۀ دوشنبه و پنجشنبه: از ابوهریره س روایت است که رسول خدا ص فرمود: «اعمال بندگان روز دوشنبه و پنجشنبه به خداوند عرضه می‌شود و من دوست دارم که عملم در حالیکه روزه‌دار هستم به خداوند عرضه شود»[۶] .

۵- روزۀ روز عرفه: روز عرفه روز نهم ماه ذی الحجه است که حجاج در عرفات به حضور خداوند می‌ایستند، که روز بسیار بزرگ و عظیمی است، گرفتن روزه درین روز خجسته، گناهان دو سال را پاک می‌نماید، پیامبر ص چنین می‌فرماید: «امیدوارم که خداوند (بخاطر روزه‌ی، روز عرفه) گناهان سال قبل و بعدش را ببخشد»[۷] .

۶- روزۀ ماه محرم: حضرت ابوهریره س روایت می‌کند که رسول‌الله ص فرمود: «بهترین روزه بعد از ماه رمضان، ماه محرم است، و بهترین نماز بعد از نماز‌های پنجگانه نماز شب است»[۸] .

زیرا ماه محرم نخستین ماه سال است بنابراین اگر با عمل نیک مانند روزه آغاز گردد، سال بهتر و پر از برکت خواهد بود.

۷- روزۀ ماه شعبان: ام المؤمنین عایشه ب می‌فرماید: «من ندیدم که رسول خدا ص در هیچ ماهی بیشتر از ماه شعبان روزه بگیرد زیرا که تمام ماه را روزه می‌گرفت»[۹] .

۸- روزۀ روز عاشورا که موضوع بحث ما خواهد بود، عاشورا روز دهم ماه محرم است که خداوند گناهان یکسال گذشته را برای روزه دار در این روز می‌بخشد، از ابی قتاده ط روایت است که آن حضرت ص فرموده است: «امیدوارم که خداوند روزۀ عاشورا را سبب کفارۀ گناهان سال گذشته قرار دهد»[۱۰] .