پيشگفتار

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله وكفى والصلاة والسلام على من لا نبي بعده. أما بعد:

عن عمرس قال: قال رسول اللهج: «أَكْرِمُوا أَصْحَابِي، فَإِنَّهُمْ خِيَارُكُمْ، ثُمَّ الَّذِينَ يَلُونَهُمْ، ثُمَّ الَّذِينَ يَلُونَهُمْ ثم يظهر الكذب» [۱].

روایت از امیر المومنین عمر فاروقس است که می‌فرماید که رسول اکرم ص می‌فرماید: «گرامی بدارید اصحاب مرا زیرا که ایشان بهترین شما هستند سپس گرامی بدارید اشخاصی را که بعد از آنان می‌آیند (تابعین) وسپس اشخاصی را که بعد از تابعین می‌آیند (تبع تابعین) بعد از انها دروغ شروع می‌شود».

بعد از بیان این حدیث که اصحاب رسول اکرمص در ورع وتقوی و پرهیزگاری نظیری نداشته‌اند منجمله از آنها می‌توان حضرت خالد ابن ولیدس را نام برد که در زمان زندگی خویش هیچ عمارتی را تعمیر نکردند ونیز در خانه ساز و سامانی نداشتند و دارای اخلاقی نیکو و شخصیتی متواضع وصابر و امین بودند.

جنگی که قیادت آن سپرد حضرت خالدس بود،پیروزی آن حتمی بود به این خاطر حضرت عمرس می‌فرماید: من خالد را بخاطر خیانت به امانت عزل نکرده‌ام لیکن مردم او را بزرگ می‌پنداشتند من از ترس اینکه مبادا او را مقدس بدانند عزلش کرده‌ام.

بنده حقیر اگر چه استعداد چندانی ندارم اما خواستم که جوانان عزیز با مختصری از زندگانی سیدنا حضرت خالدس آگاه شوند که این مجموعه مختصر را جمع آوری نمودم.

به هر حال وجود نقص واشتباهات امری طبیعی است که امید است دوستان جوان علاقه مند چنانچه با مواردی مواجه شدند بر بنده منت گذاشته تذکر دهند تا اصلاح نمایم.

در آخر بر خود لازم می‌دانم دوستانی که در این کتابچه همکاری ومساعدت لازم نموده‌اند و بنده را مورد تشویق قرار داده‌اند کمال سپاسگذاری را داشته باشم.

ابو عبد الفتاح عبدالله ریگی

۸/۱/۱۳۸۰ ﻫ ش مطابق با ۲/۱/۱۴۲۲ ﻫ ق روز چهارشنبه

[۱] رواه النسائی بإسناد صحیح. بسم الله الرحمن الرحیم