صفحه نخست تاریخ اسلام زندگانی خلفای راشدین احوال قبل از اسلام و در حال اسلام

احوال قبل از اسلام و در حال اسلام

قبل از بلوغ در ایام طفولیت مشرف به اسلام شدند و برخی مؤرخین سن مبارکش را در آن زمان ۱۰ سال و بعضی کم‌تر هم دانسته‌اند. حضرت حسن بن زید نوة حضرت امام حسنس می‌فرماید: به علت کم‌سنی از بت‌پرستی محفوظ ماندند [تاریخ الخلفاء].

بعضی چنین قایل‌اند که بعد از حضرت خدیجه مشرف به اسلام گشتند، تحقیق این امر در تذکرة حضرت ابوبکر صدیقس بیان شد. باری پدر ایشان ابوطالب، وی را دید که با همراهی آنحضرتج نماز می‌خواند. گفت: چه می‌کنی؟ آنحضرت او را جواب داده و به اسلام دعوت داد، ابوطالب گفت: در این امر خرابی و اشکالی نیست، اما قسم به خدا من نمی‌توانم پاها را بالا و سر را پایین کنم، حضرت علی اغلب این گفتة پدر را ذکر کرده می‌خندید.

قد مبارکش کوتاه، جسمش فربه و شکمش بزرگ بود. ریشش به قدری پرپشت بود که سینة مبارک در زیر آن پنهان بود. رنگش کاملاً سفید گندم‌گون بود. در حیات فاطمة الزهراء ازدواج مجدد نکرد. البته بعد از وفات او ازدواج کرد. از حضرت فاطمة الزهراء دو پسر و دو دختر به نا‌م‌های امام حسن، امام حسین، زینب کبری و ام‌کلثوم داشت. و اولادشان از همسران دیگر عبارتند از: حضرت عباس، جعفر، عبدالله، عثمان، عبیدالله، ابوبکر، محمد الاصغر، یحیی، عمر، رقیه، محمد الاوسط، محمد الاکبر که به نام محمد بن حنفیه مشهور است، ام الحسن، رملة الکبری، ام کلثوم صغری، ام هانی، میمونه، زینب صغری، رملة الصغری، فاطمه، امامه، خدیجه ام الکرام، ام سلمه، ام جعفر، جماله، نفیسه.

نسل ایشان فقط از حضرت حسن و حسین، محمد الاکبر، عباس و عمر تداوم یافت. زندگی بسیار زاهدانه‌ای می‌گذراند و بر اتّباع رسول اکرمج بسیار حریص و انسانی خوش‌طبع بود.