مقدمه

الحمد لله الذي بعث إلينا خاتم النبيين داعياً إلى أكمل الأديان هادياً إلى الشرع المتين فصلى الله تعالى وبارك وسلم عليه وعلى آله وأصحابه وخلفائه الراشدين المهديين ووفقنا لاتباعهم واحشرنا في زمرتهم يوم الدين.

پس از تألیف سیرة پاک رسول اکرمج، موسوم به «نفحة عنبریه» بعضی از دوستان گرامی اصرار ورزیدند که اگر سیرت خلفای راشدین، بر همین منوال و با در نظرگرفتن سهولت و اختصار، تألیف شود، برای برادران دینی بی‌اندازه مفید خواهد بود. و همانطوری که «نفحة عنبریه» جزو برنامه درسی حوزه‌های علمیه درآمده، چنانچه شرح حال خلفای راشدین هم جزو برنامه درسی قرار گیرد، سبب افزایش معلومات دینی نسل حاضر و آینده قرار خواهد گرفت. و موجب حفظ مذهب و اعتقادات آن‌ها خواهد شد. خواست قلبی بنده‌ نیز همین بود. امّا:

﴿وَمَا تَشَآءُونَ إِلَّآ أَن يَشَآءَ ٱللَّهُ رَبُّ ٱلۡعَٰلَمِينَ ٢٩ [التکویر: ۲۹].

شکی نیست که شرح حال خلفای راشدین و بیان اوصاف و کمالات ایشان، در واقع تتمه و کامل‌کنندة ذکر سیرة مبارک آنحضرتج است، زیرا که در اثر مطالعه احوال و کمالات این بزرگان عظمت و محبتی که نسبت به رسول خداج در دل ایجاد می‌شود، هرگز به طریقی دیگر، میسر نخواهد شد. و تأثیری که یاد آنان در تقویت و تازگی ایمان آدمی برجای می‌گذارد، در چیزی دیگر وجود ندارد. لذا با نام خدا این شرح حال را آغاز می‌کنم. امید است خداند متعال به فضل و کرم خویش توفیق اتمام آن را فراهم گرداند و این نوشته و سایر تألیفات دیگر و کارهایم را به شرف قبول بنوازد و برای برادران دینی سودمند افتد! «آمین»

ضروری به نظر می‌رسد قبل از پرداختن به شرح خلفای راشدین، مقدمه‌ای، مشتمل بر عقاید ضروری اهل سنّت نسبت به صحابه و خلفای راشدین (رضوان الله علیهم أجمعین) مرقوم می‌گردد.