مترجم کتاب:

این کتاب توسط شیخ الحدیث، حضرت مولانا محمد یوسف حسین‌پور دامت برکاتهم سرپرست حوزه علمیه عین العلوم گشت سراوان، مدت‌ها قبل ترجمه گردید.

حضرت شیخ الحدیث از علمای بزرگ و طراز اول استان سیستان و بلوچستان هستند که بیش از مدت چهل سال است که مشغول تدریس و تحقیق علمی در حوزه علمیه فوق بوده و علما و طلاب زیادی را تربیت و به جامعه تحویل نموده‌اند. یکی دیگر از خدمات ارزنده ایشان ترجمه «تفسیر معارف القرآن» مفتی اعظم، مولانا مفتی محمد شفیع/ بانی دارالعلوم کراچی است که جلد اول، دوم، سوم و چهارم آن به چاپ رسیده است.

همچنان که از اسم کتاب معلوم است، این کتاب در زندگی و سیرة خلفای راشدین نگاشته شده و در حال حاضر، جزو برنامة درسی «شورای هماهنگی حوزه‌های علمیه اهل سنت» می‌باشد.

والسلام علینا وعلی عباد الله الصالحین

﴿رَبَّنَا ٱغۡفِرۡ لَنَا وَلِإِخۡوَٰنِنَا ٱلَّذِينَ سَبَقُونَا بِٱلۡإِيمَٰنِ وَلَا تَجۡعَلۡ فِي قُلُوبِنَا غِلّٗا لِّلَّذِينَ ءَامَنُواْ رَبَّنَآ إِنَّكَ رَءُوفٞ رَّحِيمٌ ١٠.

در پایان باید یادآوری کرد آنگونه که حق ویرایش و تصحیح کتاب است با توجه به مشغولیت‌های شدیدی که وجود داشت ادا نگردید و اشتباهات ویرایشی هنوز مشهود است. ان شاء الله در چاپ‌های آینده سعی خواهد شد تا مرتفع شوند.

ابوالحسین عبدالمجید مرادزهی خاشی
زاهدان ۱۲ مرداد ۱۳۷۸