فضل شهرهای نجف و کربلا و قم

س ۱۲۱- آیا شهرهای نجف و کربلا و قم و کوفه نزد علمای مذهب شیعه فضیلت و برتری دارند؟

ج- بله، روایت کرده‌اند که ابو عبدالله گفت: «....خداوند به کعبه وحی کرد: اگر خاک کربلا نبود تو را برتری نمی دادم، و اگر آن شخص که خاک کربلا او را به آغوش گرفته نبود تو را نمی آفریدم، و آن خانه (کعبه) را که تو به آن افتخار می کنی نمی‌آفریدم، پس ساکت و آرام باش و فروتنانه و خوار و ذلیل دنباله رو آن باش...» [۵۸۱].

و به زبان کربلا روایت کرده‌اند که گفت: «من سرزمین مقدّس خدا هستم، آب و خاک من شفاست، و این فخر نیست» [۵۸۲].

و آیت شیعه کاشف الغطا در مورد کربلا می گوید: «یکی از ضروریات دین این است که کربلا شریف‌ترین قطعه زمین است»!! [۵۸۳].

و چنان که بارها قبلا گفته شد منکر ضرورت دین نزد آن‌ها کافر است.

و آیت بزرگ شیعه میرزا حسین حائری گفته: «اینگونه این سرزمین مبارک بعد از آن که امام در آن دفن گردید زیارتگاه مسلمین، و کعبه موحدین شد! و مسجدی برای نماز گذاران !! و محلی برای طواف پادشاهان و سلاطین گردید [۵۸۴].

توضیح:

به اعتقاد شیعه کربلاء این فضایل را به خاطر وجود جسد حسین در آن کسب کرده است، پس چرا مدینه منوّره برخی از این فضایل را بر اثر وجود مبارک رسول خداص کسب نکرد؟ یا اینکه به اعتقاد ایشان امام حسینس از رسول خداص بزگوارتر است؟!

ولی مرجع بزرگ آل کاشف الغطاء این نکته را بیان کرده و می گوید: «آیا حق محض و محض حق نیست که پاکترین محل مقدّس روی زمین مرقد و قبر گرامی ترین شخص طول تاریخ باشد؟» [۵۸۵].

و در برخی از نصوص مقدس علمای شیعه آمده است که حجرالاسود به زودی از جایی خود از کعبه مشرفه بیرون آورده خواهد شد و در حرم آن‌ها در کوفه گذاشته می‌شود [۵۸۶].

توضیح:

و به خاطر این بود فرقه قرامطه که برادران شیعه جنایت معروف و مشهور خود را در بیت الحرام انجام دادند، و در سال ۳۱٧ هجری [۵۸٧] حجرالاسود را از کعبه مشرفه بیرون آوردند و با خود بردند، اما آن را در حرم خود در کوفه کار نگذاشتند، چرا؟!!.

آیا منابع و مراجع دین علمای شیعه منشأ کارهایی مثل عملیات قرامطه نیستند؟

چرا آن‌ها فقط روی کوفه تاکید می کنند؟.

آیا به خاطر این نیست که از میان شهرهای مسلمین فقط اهل کوفه دین عبدالله بن سبأ یهودی را پذیرفتند! آری شهرهای مسلمین چون به علم و ایمان نزدیک بودند، دین ابن سبأ یهودی (تشیع) را نپذیرفتند، و تنها کوفه بود که به این بلا گرفتار شد و عبدالله بن سبأ در بین شهرها در کشت و گذار بود، کسی دعوتش را نپذیرفت جز اهل کوفه که در آن روزها از علم و ایمان بیشتر فاصله داشتند و تحت تاثیر او قرار گرفتند و دینش را پذیرفتند. بنابراین تشیع از کوفه سر برآورد؛ همانطور که فرقه مرجئی از کوفه ظاهر شد، و قدریه و معتزله از بصره بوجود آمدند، و جهمیه از طرف خراسان ظهور یافتند، و ظهور این بدعت‌ها به سبب فاصله از شهر پیامبر و منبع وحی بود، چون علت ظهور بدعت‌ها در هر امتی پنهان شدن سنّت های پیامبران در میان آن‌ها، و دوری از علم وایمان است، و اینگونه آن‌ها دچار هلاکت می گردند.

و این پاسخ را با این آیه به پایان می رسانیم که خداوند می فرماید:

﴿إِنَّ أَوَّلَ بَيۡتٖ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكٗا وَهُدٗى لِّلۡعَٰلَمِينَ٩٦ فِيهِ ءَايَٰتُۢ بَيِّنَٰتٞ مَّقَامُ إِبۡرَٰهِيمَۖ وَمَن دَخَلَهُۥ كَانَ ءَامِنٗاۗ وَلِلَّهِ عَلَى ٱلنَّاسِ حِجُّ ٱلۡبَيۡتِ مَنِ ٱسۡتَطَاعَ إِلَيۡهِ سَبِيلٗاۚ وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ ٱللَّهَ غَنِيٌّ عَنِ ٱلۡعَٰلَمِينَ٩٧[آل عمران: ٩۶-٩٧].

«نخستین خانه‌ای برای مردم بنیانگذاری گشته است، خانه‌ای است که در مکه قرار دارد (و کعبه نام و از لحاظ ظاهر و باطن) پربرکت و نعمت است و (از آنجا که قبله‌گاه نماز مسلمانان و مکان حجّ آنان یعنی کنگره بزرگ سالانه ایشان است، مایه) هدایت جهانیان است. در آن نشانه‌های روشنی است، مقام ابراهیم (یعنی مکان نماز و عبادت او از جمله آن‌ها است) . و هرکس داخل آن (حرم) شود در امان است . و حجّ این خانه واجب الهی است بر کسانی که توانائی (مالی و بدنی) برای رفتن بدانجا را دارند . و هرکس (حجّ خانه خدا را به جای نیاورد، یا اصلاً حجّ را نپذیرد، و بدین وسیله) کفر ورزد (به خود زیان رسانده نه به خدا) چه خداوند از همه جهانیان بی‌نیاز است».

[۵۸۱] وسائل الشیعه ۱۴ / ۵۱۴ . [۵۸۲] کامل الزیارات ص۴۵۵ ح۱٧ (الباب ۸۸). [۵۸۳] الارض و التربة الحسینیه آل کاشف الغطاء، ص ۵۵- ۵۶ . [۵۸۴] احکام الشیعه حائری ۱ / ۳۲ . [۵۸۵] الأرض والتربة الحسینیة ص۵۵-۵۶ آل کاشف الغطاء . [۵۸۶] کتاب الوافی جلد دوم، ۸ / ۲۱۵ . [۵۸٧] ن ک کتاب مسائل العکبریه، ص ۸۴ – ۱۰۲ محمد بن نعمان ملقب به مفید .