صفحه نخست عقاید (کلام) سؤال و جوابهایی در مورد شیعیان اثنا عشری اهل بیت نام ابوبکر و عمر را برای فرزندانشان انتخاب...

اهل بیت نام ابوبکر و عمر را برای فرزندانشان انتخاب می-کردند

عالم شیعه ابو علی محمّد بن محمّد اشعت کوفی از حسین بن علیب روایت کرد که ابوذر به او خبر داد پیامبرص قبل از وفاتش مسواک خواست و او را نزد عایشهل فرستاد و گفت: آن را با آب دهانت برایم خیس کن، و عایشهل چنین کرد، سپس مسواک را آوردند و پیامبرص با آن مسواک کرد و می گفت: آب دهان من بر آب دهان تو است ای حمیراء، سپس لب‌هایش را تکانی داد و وفات یافت [۵۱٧].

و به هر حال، نقل گفته‌های زهر آگین شیعه بسی تلخ بود، و عمل و کردار اصحاب محمّدص و همسرانش قطع گردید اما خواست خداوند چنین بود که پاداش آن‌ها قطع نگردد؟ خداوند متعال می فرماید:

﴿مُّحَمَّدٞ رَّسُولُ ٱللَّهِۚ وَٱلَّذِينَ مَعَهُۥٓ أَشِدَّآءُ عَلَى ٱلۡكُفَّارِ رُحَمَآءُ بَيۡنَهُمۡۖ تَرَىٰهُمۡ رُكَّعٗا سُجَّدٗا يَبۡتَغُونَ فَضۡلٗا مِّنَ ٱللَّهِ وَرِضۡوَٰنٗاۖ سِيمَاهُمۡ فِي وُجُوهِهِم مِّنۡ أَثَرِ ٱلسُّجُودِۚ ذَٰلِكَ مَثَلُهُمۡ فِي ٱلتَّوۡرَىٰةِۚ وَمَثَلُهُمۡ فِي ٱلۡإِنجِيلِ كَزَرۡعٍ أَخۡرَجَ شَطۡ‍َٔهُۥ فَ‍َٔازَرَهُۥ فَٱسۡتَغۡلَظَ فَٱسۡتَوَىٰ عَلَىٰ سُوقِهِۦ يُعۡجِبُ ٱلزُّرَّاعَ لِيَغِيظَ بِهِمُ ٱلۡكُفَّارَۗ وَعَدَ ٱللَّهُ ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَعَمِلُواْ ٱلصَّٰلِحَٰتِ مِنۡهُم مَّغۡفِرَةٗ وَأَجۡرًا عَظِيمَۢا٢٩[الفتح: ۲٩].

یعنی: «محمد فرستاده خدا است، و کسانی که با او هستند در برابر کافران تند و سرسخت، و نسبت به یکدیگر مهربان و دلسوزند. ایشان را در حال رکوع و سجود می‌بینی. آنان همواره فضل خدای را می‌جویند و رضای او را می‌طلبند. نشانه ایشان بر اثر سجده در پیشانی‌هایشان نمایان است. این، توصیف آنان در تورات است، و اما توصیف ایشان در انجیل چنین است که همانند کشتزاری هستند که جوانه‌های (خوشه‌های) خود را بیرون زده، و آن‌ها را نیرو داده و سخت نموده و بر ساقه‌های خویش راست ایستاده باشد، بگونه‌ای که برزگران را به شگفت می‌آورد . تا کافران را به سبب آنان خشمگین کند. خداوند به کسانی از ایشان که ایمان بیاورند و کارهای شایسته بکنند آمرزش و پاداش بزرگی را وعده می‌دهد».

و خود علمای شیعه گفته‌اند که علیس اسم بعضی از فرزندانش را به نام آن سه خلیفه نام‌گذاری کرده: یکی از آن‌ها ابوبکر بود که مادرش لیلا دختر مسعود حنظلیه بود، دیگری عمر بود که مادرش امّ حبیبه صهباء دختر ربیعه بکریه نام داشت. یکی دیگر از آن‌ها را عثمان نام نهاد که مادرش ام بنین بود، و عثمان اصغر مادرش اسماء دختر عمیس خثعمیه بود [۵۱۸]. و حسنس نیز همین کار را کرد.

یعقوبی(تاریخ نگار شیعه) گفته: امام حسن هشت پسر داشت با نام‌های: عمر، قاسم، ابوبکر و عبدالرّحمن که از چند مادر مختلف متولّد شده بودند، [۵۱٩]. و حسینس هم یکی از پسرانش را ابوبکر نامگذاری کرد.

[۵۱٧] الاشعثیات اشعت کوفی، ص ۲۱۲، مستدرک الوسائل نوری ۱۶ / ۴۳۴ . [۵۱۸] اعلام الوری طبرسی، ص ۲۰۳، الارشاد المفید، ۱۸۶، و تاریخ یعقوبی ۲ / ۲۱۳، مقاتل الطالبین ف ص ۸۴ . [۵۱٩] تاریخ یعقوبی ج۲/۲۲۸، و مقاتل الطالبین ص٧۸،إعلام الورى بأعلام الهدى ج۱/۴٧۶ (الشهداء مع الحسین ع)، منتهى الآمال ج۱/۲۴۰ عباس قمی .