همسران پاک رسول خداص از دیدگاه شیعه

س۱۰٩– علمای شیعه در مورد دو همسر پاک پیامبرص عایشه و حفصهب چه عقیده ای دارند؟

ج *- علمای شیعه معتقدند که عایشه و حفصهب کافرند [۵۰۴].

به دروغ به نام جعفر صادق افتراء بسته اند منبی بر اینکه آیه ۳ سوره تحریم که فرماید: ﴿وَإِذۡ أَسَرَّ ٱلنَّبِيُّ إِلَىٰ بَعۡضِ أَزۡوَٰجِهِۦ حَدِيثٗا فَلَمَّا نَبَّأَتۡ بِهِۦ وَأَظۡهَرَهُ ٱللَّهُ عَلَيۡهِ عَرَّفَ بَعۡضَهُۥ وَأَعۡرَضَ عَنۢ بَعۡضٖۖ فَلَمَّا نَبَّأَهَا بِهِۦ قَالَتۡ مَنۡ أَنۢبَأَكَ هَٰذَاۖ قَالَ نَبَّأَنِيَ ٱلۡعَلِيمُ ٱلۡخَبِيرُ٣[التحريم: ۳].

یعنی: «خاطرنشان ساز وقتی را که پیغمبر با یکی از همسرانش رازی را در میان نهاد، و او آن راز را (به عایشه) خبر داد، و خداوند پیغمبرش را از این آگاه ساخت. پیغمبر برخی از آن (رازگوئی) را بازگو کرد و از برخی دیگر خودداری کرد. هنگامی که همسرش را از آن (رازگوئی) مطّلع کرد، او گفت: چه کسی تو را از این (موضوع) آگاه کرده است‌؟ پیغمبر گفت : خداوند بس دانا و آگاه مرا با خبر کرده است».

گفته آن زن که رسول خداص با او رازی در میان گذاشت حفصه بود، سپس گفته اند: حفصه با گفتن ﴿ مَنۡ أَنۢبَأَكَ هَٰذَاۖﮊ کافر شد، و لذا خدا در مورد او و خواهرش این آیه را نازل کرد ﴿إِن تَتُوبَآ إِلَى ٱللَّهِ فَقَدۡ صَغَتۡ قُلُوبُكُمَاۖ[التحريم: ۴].

این قسمت را نیز چنین تفسیر کرده: «صَغَت بمعنی زیغ و انحراف است که همان کفر است» [۵۰۵].

آقای محمّد حسین محمود طباطبایی عراقی متوفای ۱۴۰۲قمری در تفسیر خود گفته: «از ابوعبدالله÷ روایت شده که در مورد آیه ۱۰ سوره تحریم که می فرماید: ﴿ضَرَبَ ٱللَّهُ مَثَلٗا لِّلَّذِينَ كَفَرُواْ ٱمۡرَأَتَ نُوحٖ وَٱمۡرَأَتَ لُوطٖۖ[التحريم: ۱۰].

گفته‌اند: «این مثلی است برای خداوند برای عائشه و حفصه که با رسول خداص مبارزه کردند و رازش را فاش کردند» [۵۰۶].

*- معتقدند که عایشه و حفصه و پدرانشان پیامبرص را کشتند.

شیخ و عالم شیعی عیاشی از ابوعبدالله (به دروغ) روایت کرده که گفت: «آیا می‌دانید که پیامبرص مرده است یا کشته شده؟ خداوند متعال فرموده: ﴿أَفَإِيْن مَّاتَ أَوۡ قُتِلَ ٱنقَلَبۡتُمۡ عَلَىٰٓ أَعۡقَٰبِكُمۡۚ[آل عمران: ۱۴۴].

(گفت:) بنابراین قبل از وفات به پیامبر سم دادند، و آن دو او را مسموم کردند و ما گفتیم : آن دو و پدرانشان بدترین افراد روی زمین هستند» [۵۰٧].

مجلسی می گوید: عیاشی با سند معتبر از صادق روایت کرده که گفت: «عایشه و حفصهب لعنت خدا بر .... او را مسموم کرده و کشتند» [۵۰۸].

*- و علمای شیعه معتقدند که عایشه و حفصهب(پناه بر خدا از این کفر) مرتکب فاحشه شده اند!! آیت شیعه قُمی بر این قضیه قسم می خورد و می گوید: سوگند به خدا منظور از ﴿ فَخَانَتَاهُمَا فَلَمۡ[التحريم: ۱۰]. (که در رابطه با زنان نوح و لوط نازل شده، که در آن خداوند به کافر بودن زن آن دو پیامبر اشاره نموده) منظوری جز زنا و فاحشه نیست» [۵۰٩].

[۵۰۴] الصراط المستقیم بیاضی ۳ / ۱۶۸، و فصل الخطاب نوری، ص ۳۱۳، بحارالانوار ۲۲ / ۲۴۶ . [۵۰۵] الصراط المستقیم ج۳/۱۶۸ (فصل في أختها حفصة) بحار الأنوار ج۲۲/۲۴۶ ح۱٧ (باب أحوال عائشة وحفصة) فصل الخطاب ص۳۱۳، محاسن الاعتقاد ص۱۵٧. [۵۰۶] المیزان فی تفسیر القرآن ج۱٩/۳۴۶ . [۵۰٧] تفسیر عیاشی ۱ / ۲۰۰ . [۵۰۸] حیاة القلوب مجلسی ۲ / ٧۰۰ . [۵۰٩] تفسیر قمی ۲ / ۳٧٧ .