اختلاف بر سر تعداد ائمه تا حد تکفیر

س ٩۵- آیا علمای شیعه به علّت اختلافی که در مورد تعداد ائمه دارند یگدیگر را تکفیر کرده‌اند؟

ج – بله، خیلی زیاد، (از خداوند عافیّت و سلامتی را خواستاریم) به عنوان مثال در سال (۱٩٩) شانزده نفر مرد در اطراف دروازه منزل ابوالحسن دوّم علی رضا÷ گردآمدند و یکی از آن‌ها به نام جعفر بن عیسی خطاب به او گفت: «سرورم! از آنچه ما از دست یاران خود از آن رنج می‌بریم نزد خدا و نزد تو شکایت می کنیم، رضا گفت: شما چه مشکلی دارید؟ جعفر گفت: سوگند به خدا آن‌ها ما را کافر و زندیق می شمارند، و از ما تبری می جویند، آنگاه گفت: یاران علی بن حسین و محمّد بن علی و یاران جعفر و موسی صلوات الله علیهم اینگونه بودند، و اصحاب زراره دیگران را کافر می‌دانستند، و دیگران هم آن‌ها را کافر محسوب می کردند، و یونس گفت: فدایت شوم آن‌ها ما را زندیق می‌پندارند» [۳٩٩].

وضعیت نسل و گروه اول آن‌ها اینگونه بوده است، چه رسد به وضعیت علمای معاصر شیعه که چندید قرن بعد از آنان آمده اند، و خداوند بسی راست و درست فرموده است:

﴿إِنَّهُمۡ أَلۡفَوۡاْ ءَابَآءَهُمۡ ضَآلِّينَ٦٩ فَهُمۡ عَلَىٰٓ ءَاثَٰرِهِمۡ يُهۡرَعُونَ٧٠[الصافات: ۶٩-٧۰] «آن‌ها واقعاً پدران خود را در گمراهی یافته‌اند (چنان دل و دین به تقلید نیاکان داده‌اند که انگار) آنان را به دنبال نیاکانشان به شتاب می‌رانند».

[۳٩٩] رجال کشی، ص ۴٩۸ – ۴٩٩ .